Cranberries me pronat e dobishme e sheqerit


Për shumë shekuj boronicë çmuar për pronat e saj medicinale. Dhe jo pa arsye, sepse ajo është konsideruar Berry më i pasur për ai përmban vitamina dhe substanca biologjikisht aktive! Njerëzit gjithmonë admiruar atë, e përdorur në trajtimin sepse Kastrati në mjekësinë popullore kanë marrë gjatë vendin e saj të nderit. Mjekësisë tradicionale është i njohur edhe pronat e dobishme e boronicë në sheqer në formë të thata, në formën e infuzione, shurupe dhe dehja. Pronat më të dobishme, sigurisht, ka Kastrati freskëta. Kjo është vetëm për të mbajtur të gjitha vetitë e lëng saj, manaferrat dhe kanë zatsukrovuyut. Sa i dobishëm Kastrati në sheqer?

Cranberries në sheqer janë në gjendje të japin efekt anti-bakterial dhe anti-inflamator. Efektet boronicë të dobishme në mur vaskulare forcimin e tyre dhe pastrimin e strukturave fillestare me thrombophlebitis. Pronat e dobishme, e cila është e njohur për Kastrati ndihmojë në rritjen e oreksit, për të përmirësuar sistemin e tretjes, të normalizuar metabolizmin, trajtoj kolit, trashje, e reduktuar aciditetit, cystitis. Në qoftë se ju përdorni Kastrati në sheqer mund të rregullojë punën dhe pankreasit, dhe zorrët. Vetitë e dobishme e manave mund sigurojë efekt terapeutik shtese ne antibiotikët destinuara per trajtimin e sëmundjes guri veshkave.


Konsumi i rregullt i manave ndihmon të shmangur akumulimin e gurëve të tëmthit. Për trajtimin e Kastrati përdorur të gjitha pjesët e bimës - manaferrat, gjethet, rrënjët. Por më shpesh - lë dhe manaferrat pjekur. Nëse jeni të përgatitur një zierje e gjethet e boronicë, ju mund të përmirësuar metabolizmin dhe shpejt të hequr qafe urth. Kjo zierje është gjithashtu e dobishme në dhimbje koke të dhimbshme. Në nxehta sezon boronicë vetitë shëruese komposto e Morse dhe një mund të ndjeni etje të fortë shuarje. Gjithashtu Kastrati mund të përdoret si një ndihmë për të ulur temperaturën e trupit gjatë sëmundjeve kataral dhe perehrevah.

Pasi të hahet një berries pak, ju mund të ndjeni një rritje të forcës, energji. Cranberries në sheqer mund të ketë një efekt të theksuar diuretik, kështu që ju duhet të jenë të kujdesshëm në përdorimin e saj në mungesë të shtrenjta dhe të gjatë në shtëpi. Cranberries janë shumë të dobishme në sëmundjet e fytit, me një grykët të fortë. Megjithatë, ju nuk mund të marrë vetëm manaferrat, por edhe lëng të freskët të frutave të saj me mjaltë natyral. Whole pesëdhjetë gram mjeteve juridike popullore të shijshme dhe të shëndetshme mund të pastër arsimin septike në fyt dhe vrasin bakteret që shkaktojnë sëmundje. Në Kastrati përmbajnë shumë vitamina, duke përfshirë vitaminë C, e cila rrit imunitetin dhe trupin.

Lëng boronicë mund të jetë i përzier me lëng panxhar dhe të jetë një mjet i shkëlqyer për trajtimin efektiv të gastrit dhe kolit, çrregullime të zorrëve. I njëjti mjet ndihmon për të ulur tensionin e lartë të gjakut dhe përdoret në dietat e ulëta në kripë. Pak njerëz e dinë se manaferrat mund të jetë i gatuar krem ​​boronicë. Pronat e saj të dobishme përdoren për sëmundjet e lëkurës që janë të inflamacion dhe qelb në mëngjes. Infuzion e Kastrati gatuaj shumë e thjeshtë. Përdorni manaferrat dhe gjethe, pres, përzierje, derdh ujë të valë. Kjo do të thotë që ju duhet të përdorni për të insistojnë në një enë të mbyllur.

Pas pak orësh ajo mund të thahet. Jo më shumë se tri herë në ditë, do të thotë duke marrë njëqind ml - për të trajtuar hipertensionit, gastrit, kolit dhe arteriosklerozës. Gjithashtu sjell recetë boronicë me sheqer . Merrni 1 kg dhe 2 kg sheqer boronicë. Manaferrat lahen, e thatë dhe ngërç në një mulli mishit. Përzierje e tyre me 1,5 kg sheqer, gatuaj mirë.
Organizoni manaferrat mbi bankat steamed lara mbetje sheqeri, pastaj rrokulliset kapak e tyre të sterilizuar dhe dyqan në një vend të freskët ose në frigorifer. Ludmila,