Biliare në trajtimin stomak, simptomat, shkaqet


Kontaktoni me biliare në stomak është një ndjenjë shumë e pakëndshme. Njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje janë vazhdimisht duke përjetuar siklet dhe parehati të shkaktuara nga acarim i mukozën e stomakut, ezofag, ose, më keq, goja. Në biliare shqetësim cënon funksionet e tyre natyrore, dhe ajo është e mbushur me shkelje të të gjithë trupin, si agjencitë e listuara të luajë një rol të madh në pothuajse tretje dhe hyrjes në ushqyesve të trupit tonë. Pra, sot ne do të flasim për atë që merr biliare në stomak, mjekimin, simptomat, shkaqet e gjetjes listuara. Shkaqet e biliare në stomak Arsyeja për lirimin e bilës në stomak shpesh mungon funksioni mbyllje është qëllimi, çrregullime kronike e funksionit motorike të duodenum dhe të lidhura hipertensionit saj.

Nga ana tjetër, sëmundjet e listuara të shkaktojë anomali anatomike të shkaktuara nga operacioni (gastrectomy, enterostomii, cholecystectomy, etj). Vetëm të shkaktojnë mosfunksionim i duodenum kontribuojnë në sëmundjet inflamatore të zorrëve, mëlçisë, fshikëz fshikëz e tëmthit. Cholecystitis, hepatiti duodenitis shkak dëmtimi në mukozën e zorrëve. Mukoza dëmtuar promovon mbajtjes e biliare në 12 Ulçera duodenale, dhe pastaj të importoni në stomak. Por përveç biliare në stomak merrni substancave të tjera që vetëm të thelluar efektin e saj shkatërrues. Kjo komponimeve të tilla si lizolitsetina, acideve biliare, enzimat pankreatik dhe lëng duodenale.


Bile me këto substanca në zbaticë duodeno-stomakut arrin rreshtim stomak, duke shkaktuar atë ndryshimet necrobiotic dhe degjenerative. Nëse brenda një periudhe të shkurtër ajo përsëritet, ndryshimet atrophic në stomak vetëm thellua që përfundimisht mund të çojë në kancer të stomakut. Simptomat e irritimit për shkak të biliare në stomak Foto klinik shoqëron përbuzjen e biliare në stomak, mjaft kontradiktore. Shumica e njerëzve nuk janë edhe të vetëdijshëm për ekzistencën e një problemi të tillë, pasi nuk ka simptoma të theksuara. Ankesat kryesore që shoqërojnë duodeno-zbaticë stomakut janë të përzier, të vjella biliare, ndjesi djegie në rajon epigastrike dhe hedhja sindromi.

Hedhja sindromi i zhvillon në disa raste më të përparuara. Për këtë sindromë karakterizohet me shfaqjen e dobësisë të mprehtë pasi të hahet, pastaj një ndjenjë e ngrohjes në trupin e sipërme, u rrit djersitje. Ndonjëherë mund të ketë gjunjë dridhur, marramendje, trullosje dhe madje edhe humbjen e vizionit. Diagnoza shkakton lirimin e biliare Diagnoza e zbaticë biliare është i bazuar në të dhënat e marra nga metodat instrumentale të diagnozës, sepse në shumicën e rasteve, ky fenomen është asimptomatike. Mënyra më e mirë për të diagnostikuar këtë sëmundje është gastroduodenoscopy.

Në bazë të imazhit marrë duke përdorur këtë metodë mjeku mund të diagnostikojnë me saktësi dhe të përcaktojë nivelin e shkeljeve u ngrit. Në këtë metodë, mjekët mbështeten në përdorimin e endoscopy dhe esophageal pH monitorina shumë orë. Por nëse pas këtyre procedurave mjeku ka dyshime polipozytsiynoyi mund të përdorni X-rrezet e stomakut, e cila është shumë e lehtë për të identifikuar regurgitation barium 12 ulçerë duodenale në stomak. Trajtim Shtyllë e trajtimit është zbaticë biliare kuruar shkaqet rrënjësore të kësaj dukurie. Por përveç mjekëve është një problem tjetër, i cili është për të neutralizuar irritues reflyuksata në mukozën e stomakut dhe për të siguruar promovimin adekuat të bolus ushqimit në zorrë të ulët.

Pirokinetiki - Substancat që kontribuojnë për të përshpejtuar zbrazjes gastrike. Këto përfshijnë domperidone dhe metoclopramide. Por qëllimi i tyre është i shoqëruar me efekte anësore dhe shërimin e zbaticë pas ndërprerjes së terapisë. Efekti shkatërrues i biliare rrit acid klorhidrik të stomakut, kështu që është e nevojshme për të zvogëluar numrin. Kjo është lehtësuar nga emërimin e drogës antisecretory - lansoprazole, rabeprazole, esomeprazolit, etj Për lizoletsitin detyrueshme acidet biliare dhe të emërojë antacids nonabsorbable që ofrojnë dobi maksimale në formën e pezullime apo xhel. Përveç kësaj, ata të stimuluar prodhimin e mucin dhe bikarbonat, e cila mbron mukozën e stomakut nga reflyuksata.

Midis antacid