Fushë Larkspur bar - dëshmi foto, trajtim


Përshkrim. Fushë Grass larkspur ose mbjellje shpornyk ose lule misri horned -. Lartësia barishtore vjetore bimore e 0,3-0,7 m Ajo i takon familjes Ranunculaceae. Bimët rrjedhin mbuluara me qime appressed bardhë në krye të degëzuar, i drejtë. Lë bimë pendor, delikat, i rregullt. Bimët Lule comfrey mbledhura në anën terren topolak, Pesë (top i shportsa), blu, dhe lulëzim më pak rozë nga maji deri në gusht. Bimët frutore - kartë. Shpërndarja. Larkspur - bari që është e zakonshme në Kaukaz, Siberi Perëndimore, Ukraina, pjesën evropiane të Rusisë.

Ajo rritet si një farë e keqe në shumë të lira, së bashku rrugët, të lashtat në fusha. Çorape. Në mënyrë që të përdorni fara medicinale dhe pjesët ajrore të bimës. Bari është i prerë lulëzim comfrey në terren dhe të thata në ajër të hapur nën një tendë. Farërat ruajtur ato në një gjendje të pjekjes. Mbani në mend se ata janë helmuese. Larkspur - Photos.

Përbërja kimike. Bimore përmban delfinin glycoside, flavonoids, alkaloide, acid akonitovu, taninet. b vetitë farmakologjike. Fushë larkspur bimore ofron expectorant anti-inflamator anti-parazitare efekt,,, diuretik.


Comfrey Herb - aplikimi dëshmi. Mjekësisë tradicionale përdor infuzion nga lulet e comfrey egra për të forcuar pamje. Zierje bimët comfrey të përdorura për trajtimin e sëmundjeve të traktit urinar, sëmundjet e traktit gastrointestinal, mëlçisë zgjeruar, verdhëz. Zierje nga pamja e jashtme është përdorur si një locion me inflamacion purulent të syrit. Larkspur - trajtim. Infuzion. 20 g barishte të thatë krijoj fushë comfrey litër ujë të vluar dhe përfundoi, duke këmbëngulur 08:00, pastaj thahet dhe shtrydh të lëndëve të para. Pini deri në tre gota në ditë. Infuzion për përdorim të jashtëm. 10 gram comfrey krijoj terren lule 1/2 litër ujë të vluar, të lënë për një çerek ore, pastaj thahet dhe shtrydh të lëndëve të para.

Përdorni me inflamacion purulent të syrit si një locion. Contraindications. Bimë është shumë helmuese, duhet të përdoren me kujdes.