Jeta pa syze për të përmirësuar shikimi dhe për të mbajtur atë


Të gjithë të shqetësuar për çështjen e se si për të mbajtur sytë të shëndetshme dhe vizion normale. Sytë tanë të ndjehen të ndryshme çdo ditë stresin dhe për këtë arsye përfundimisht mund të humbasin aftësinë e tyre për të parë, por syri është instrumenti ynë i dijes së botës - shumë e përgjegjshme dhe e dobishme. Gjithkush e di se ju duhet të ndiqni rregullat e higjienës, por jo të gjitha prej tyre bëjnë. Por, çfarë nëse ju tashmë veshin syzet? Lexoni më shumë në artikullin "Jeta pa syze:. Si për të përmirësuar shikimi dhe për të mbajtur atë" Jeta pa syze dhe me vizion të mirë - një ëndërr për shumë njerëz. Ajo vetëm duhet të mbani sytë kohën tuaj. Megjithatë, për t'i mbrojtur ata nga inflamacionet dhe infeksionet duhet të jetë gjithmonë.

Pas reduktimin e faktorët favorshme mund të jetë sëmundje inflamatore të syrit, fungus ose infeksion i syrit. Shpesh duart e pista ne regjistruara në sytë e patogjeneve. Një ndërlikim i gripit mund të jetë sëmundje ngjitëse sy.
Pra, të jetë i sigurt që të ndjekin rregullat - mos prekni sytë me duart e tij, dhe përdorim më të mirë të ujit të pastër për larje dhe indeve të veçanta të syrit, të cilat mund të blihen në optikë. Kur ju ruani kruarje, skuqje dhe dhimbje në sy për një kohë të gjatë, të jetë i sigurt që të konsultoheni me një mjek okulist. Dhe për të vazhduar jetën pa syze dhe me vizion të mirë e përdorin këshillat tona: Procedurat higjienike për syrin dhe të përballet * Lani fytyrën sapun tuaj më të mirë baby, e cila nuk përmban ngjyra, aromat, shije dhe substanca, lëkurë të thatë.


Nëse sytë janë të përflakur dhe shpesh duket acarim të tyre, ju duhet të zgjidhni llojet e sapun "jo lot" dhe larë decoctions dhe infusions e bimëve - Calendula, gjethe delli, kamomil, çaj jeshil. Por në rastin e alergjive të kozmetikës dhe sapun duhet të konsultohen me mjekun e syve tuaj mjek, ai do të zgjedhë në sy higjienës që i përshtatet nevojave tuaja. * Asnjëherë larë sapun, si në përbërjen e saj është në një shumë të livadh, ajo ka aftësinë për të djegur dhe të dëmtojë lëkurën delikate qepallë dhe të mukozës së syve. Lëkura duhet të aplikohet vetëm ndonjëherë kujdesen për shekuj, dhe ata përballen me krem ​​do të bëjë. * Nëse qoshet e syve formuar qelb ose mukusit, ju duhet të krijoj çaj të zi ose të gjelbër dhe të ftohtë në temperaturën e dhomës dhe pastaj shpëlarje ato butësisht sytë.

Nga qoshe e jashtme të syrit - për të fshirë syrin e brendshëm, duke përdorur çdo sy swabs pambuku të ndryshme. Në asnjë rast nuk e fshij sytë tuaj dhe fshij një herë dhe pastaj të ndryshojë tampon tuaj! Parandalimi i sëmundjeve të syrit duke përdorur ushqyerit Shumë pyes veten se si për të mbajtur përmirësimin e vizion. Në fund të fundit, përgjigja është e thjeshtë. Sy shumë të dobishme dietë të shëndetshme dhe të balancuar. Pra, për të parandaluar sytë parakohshme plakjes, është e rëndësishme për të zgjedhur një bilanc prej proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet. Shkak më i indeve të syrit përbëhet nga proteina - dhe këtij amino acid. Pra, në ditën trupi duhet të merrni një gram proteina per kile peshë trupore.

Për të përfshijë proteina produkte të tilla - qumësht, peshk, mish, djathë, fasule. Lëngut brenda në dhomën e syrit përbërë glukoze shkak balanca saj në trup duhet të mbahet në një nivel konstant. Glukoza është gjetur në fruta, perime dhe sheqer. Ndiqni zorrët, për të shmangur kapsllëk dhe trajtojnë rritje e jashtëzakonshme, atëherë ju nuk do të vuajnë blepharitis. Kjo është provuar nga shkencëtarët që këto dy problemet janë shumë të ndërlidhura. Vitaminat A, C dhe E janë të nevojshme për vizion të mirë dhe shëndetin e syrit. Mungesa e vitaminës A, që çon në inflamacion të kornesë, Retinë plakjen e parakohshme dhe të shpërdorimit të ngrysur.

Vitaminat A, C dhe E - është antioksidantë që janë mbrojtja e syve kundër radikalëve të lirë. Ku janë këto vitamina? Por edhe në vaj ulliri! Shumë të dobishme për boronica vizion. Bioflavonoids e saj të përmirësuar shikimi dhe ushqyer enët e gjakut të syrit, të forcojë enët e gjakut, parandalojnë ndryshimet destruktive në kokërdhok. Antotsyanozydiv përfshira në boronica, trajton sy dhe pezullon ata të moshës. Ushqime të tilla si karrota, arra, majdanoz dhe selino janë shumë të nevojshme për vizion të mirë. Kjo është vetëm hani ato me pak gjalpë. Përdor mjete për të përmirësuar vizionin e njerëzve. Sy UV UV të dëmshme për sytë.

Por pengesë e saj është gjithashtu jo e dobishme. Në verë, kur rrezet e diellit janë më agresive, duhet të veshin syze dielli. A nuk e shikoni në diell, borë të bardhë dhe shkëlqim verbues nga uji. Blej vetëm gota të cilësisë të cilat janë bërë prej qelqi. Sepse plastike transmeton dritën ultravjollcë dhe mund të gërvishtem lehtë. Të dëmtojë kompjuterin tuaj për të parë Nëse ju bëni një shumë të ulur në kompjuter, ju duhet të bëni të kompresa në sy. Swabs pambuku duhet të njomet një i zi ose jeshil çaj ose lëng mishi urtë, kamomil dhe vihet mbi sy për pesëmbëdhjetë minuta në kohë. Kjo duhet të bëhet çdo ditë.

Kjo do të ndihmojë në parandalimin e irritim dhe inflamacion të syve. Përveç këtyre kremra forcuar dhe tonin e lëkurës rreth syve, të hequr çanta dhe qarqe të errëta mbi qepallë më të ulët. Rregullat kur punojnë në kompjuter: 1. Provoni sytë më injoroj. Ushtrime të tilla parandalon tharjen e kornesë. 2. Nëse do të kishte dhimbje dhe acarim të syve, konsultohuni me mjekun tuaj - një okulist, ai do të zgjedhë një rënie të tillë që do të moisturize kornea tuaj