Oily Face maskë për lëkurë të thatë


Kjo është një gabim për të nënvlerësojnë rëndësinë e maska ​​fytyrës. Roli i tyre në spastrimit, të ushqyerit dhe hydration e lëkurës është mjaft i madh. Ndër të tjera maxi që ju mund të gatuaj në shtëpi, vetëm. Bërë në shtëpi, kozmetikë lëndë ushqyese kërkon përpjekje të vogël - ajo do të marrë më shumë se gjysmë ore për krijimin e tij, ekonomik - komponentëve janë gjithmonë në dorë: në një raft ose në një frigorifer. Përveç maskë të fytyrës aplikuar vetëm 15-20 minuta, gjatë së cilës kohë ju mund të relaksoheni të shtrirë në shtrat të tij, dhe ju nuk do të prishet, dhe nuk do të nxitojnë. Ne mund të gëzojnë vetëm procedurën e realizimit që pas saj lëkura juaj do të duket shumë më mirë dhe ushtar i ri.

Maskat kanë një rezultat pozitiv në qoftë se llojin e lëkurës është përcaktuar saktë nëse përbërësit ishin të freskëta, dhe kur gatim udhëzim zbatohen. Lëkura e thatë është e mbrojtur më pak se të tjerët lloje të erozion. Gjëndra dhjamor e saj të prodhojë një sasi të vogël të yndyrës në këtë drejtim mbetet e lëkurës shtresë natyrore mbrojtëse. Prandaj, ajo është e rekomanduar si rrallë të jetë e mundur që të përballen me faktin se, përveç kësaj, mund të znevodnyty është e kushtet klimatike - të ngrohjes, të ftohtë, dhe ujë dhe sapun. Për të ruajtur ekuilibrin yndyrë, më të përshtatshme lëndë ushqyese maskë të fytyrës me vaj për lëkurë të thatë.


Struktura e saj kryesisht përfshijnë produktet e qumështit, mjaltë, vajra të ndryshme, të verdhat e vezëve nga të vezës. Zgjidhni për veten tuaj, për shijen tuaj, një nga recetat tona të sugjeruara. Pra, si për të përgatitur maske me vaj të fytyrës në shtëpi? Numri Recipe 1 Mix në një tas me 0,5 përqind. l. Bukuroshe naftës, u rrit dhe vaj. Shtoje 1 h. L. mjaltë i shkrirë, uji i detit, lëng e karrota dhe 3-5 pika të zgjidhjes së naftës së vitaminës A. rozmazhte emulsioni është bërë në qafë, fytyrë dhe në fushën e prerë mbi gjoksin e tij. Pas 20 minutash - pije. Kursi - 30 ditë në një ditë. Numri Recipe 2 Prerë nga maskë ovale me pambuk apo x butë / pëlhurë, duke e bërë vrima në të, kështu që ju mund të marr frymë, të shohin dhe të flasin.

Pastaj, zhytje atë në një vaj të nxehtë pak bajame, aplikoni në fytyrë. Top të mbuluar për paketat letër (mos harroni të lënë një vrimë për hundë), dhe kreu përfundojë shall leshi. Pas 20 minutash, të pastër fytyrën e naftës në një top pambuku të lagur në qumësht. Kjo procedurë është e nevojshme për të udhëtuar për 3 javë, çdo ditë të tjera. Ju gjithashtu mund të përdorni vaj ulliri ose bukuroshe.
Numri Recipe 3 Merrni 1 tbsp. l. mjaltë dhe vaj ulliri, shtoni 3 tbsp. l. qumësht të nxehtë. Pengesat dhe thelbi aty nakryshyt e bukë e bardhë, derisa përzierje të trashë. Përfunduar slurry, Përhapur një shtresë të trashë në fytyrë.

Pas 10 minutash, hiqni me ujë të ngrohtë. Numri Recetë 4 për këtë maskë, përveç të gjitha përbërësit që ne duhet vitamina A, E dhe D në vaj. Mix vezë e verdhë veze me ch. L. krem fëmijë dhe 0,5 cent. l. gjalpë i butë. Nëse e dëshiruar, përbërja mund pikoj 2-4 pika të pasura me vitamina, dhe përfundoi llapa përhapur fytyrë për 15 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë. Numri Recipe 5 Butësisht shkrihet gjalpë (1 tbsp. L.), duke shtuar mjaltë (2 h. L.) Llokoçis. Lidhu me tul e një fruta (1 tbsp. L.), por nuk e bëjnë të ëmbël. Maskë Dëmtimi del me të larë me ujë në temperaturën e dhomës 10 minuta. Numri Recipe 6 përzierje tërësisht i përzier i grurit lakër gjalpë dhe krem ​​kosi (1: 1), të aplikojnë për ballë me një shtresë të trashë.

Pas 15-20 minuta, hiqni duke përdorur zgjidhje ujë pak të ngrohtë. Recetë Cook numër qull 7 - pelte 3. l. fara liri dhe 100 gram. ujit. Pasi ftohur, një institucion në 0,5 h saj. L. mjaltë dhe 1 h. l. lëng aloe ose spinaq dhe vaj perimesh. Tërësisht përzierje. Në formën e nxehtësisë, bëni një kompresë, duke lënë hapësirë ​​për gojë, sy dhe hundë. Ngrohtë për 10 minuta. Larje, pije me ujë të ngrohtë, pastaj të ftohtë. Recetë numër 8 kaluar nëpër një mikser dhe një banane të tretë kajsi, pastrimin e tyre nga lëkura dhe kockat. Më vete, përzierje 2 h. L. mjaltë 1 h. l. Gjalpë Rural.

Kombinimi i të dy përzierjet mirë peremishavshy, namazhemm për fytyrën dhe trupin 20 minuta për të thatë të lëkurës maskë rekomandohet këtë muaj, dy herë në javë. Numri Recipe 9 Imët pres mishin dhjamin e një gjysmë avokado. Fërkim me 1 ch. L. ndonjë vaj vegjetal - lyrë fytyrën dhe për të mbajtur jo më shumë se 20 minuta. Hiq maskën me ujë të ngrohtë. Numri Recipe 10 të bërë një maskë me nenin 0,5. vaj bajame, 2 tbsp. l. vaj vaj pluhur, dhe benzaldehide - 8 pika. Në të nxehtë, 25 minuta, aplikoni në fytyrë si një kompresë të garzë palosur në disa shtresa dhe letër gjetjen.

Mos harroni hapje për hundës dhe sytë, dhe të ngrohtë. Numri Recipe 11 duke hedhur një tigan të vogël mbi gjysmë filxhan vaj perimesh dhe mjaltë duhet me kujdes bluaj, shtoni 2 yolks vezë. Rezulton shpifjeve në masë në disa faza në mes të bërë një pushim për 6 minuta. Për të hequr nevojë mbetur një shtupë pambuku ngjyhet në supë gëlqere. Numri Recipe 12 Rozm'yakshit dhjamë derri, dhe butësisht, lëvizjet e butë vënë në fytyrë, duke shmangur zonën e syve. Pas mbajtjes së 20 minuta, të pastruar lëkurën me një të pastër, peshqir të thata me gazë apo h / b. Disa komponentet për maska, të tilla si Benzaldehyde, lakër gruri vaj, vitamina A dhe E në vaj mund të blihet në farmaci.

Kujdes! Mos përdorni maska ​​mjaltit, që vuajnë nga diabeti, në të cilin enët e gjakut fytyrës Dilated, dhe në qoftë se ju keni të qenët leshatak të tepërt në lëkurë të fytyrës. Bakinka,