Ginseng i vërtetë - Kundërindikimet pronat


Emri i barishte vjen nga dy fjalë kineze "duke e bërë" - rrënjë dhe "jen" - njeri, që fjalë për fjalë do të thotë "njeri-rrënjë", dhe të gjithë të drejtë, si rrënjë xhensen madje duket shumë si një figurë njerëzore. Përshkrim. Ginseng i vërtetë - Lartësia barishtore shumëvjeçare bimë e 0,4-0,8 m. Ginseng i takon familjes Araliaceae. Rrënjë e saj kryesore thickened dhe rhizome kanë një trashësi prej 3 cm dhe një gjatësi prej 60 cm, ka filluar të thinjet-verdhë, me mish, i rrudhosur. Rrjedhin e gjelbër e bimëve, nganjëherë kuqërremtë, i hollë, të butë, i drejtë. Lë grumbullohen në dalje në majë të rrjedhin, të gjatë, palchatoslozhnyye.

Lule xhensen mbledhur në ombrellë tufë lulesh, gjelbër-bardhë, gjobë. Frytet e bimëve - një drupes të ndritshme të kuqe, të formojnë një top të madh. Lulëzuar xhensen në qershor-korrik dhe fruiting në gusht-shtator. Shpërndarja. Në xhensen të egra egra gjetur në Primorsky Krai dhe Khabarovsk Krai në jug dhe në Kinë verilindore. Kultivimi Industriale e xhensen themeluar në Kinë, Kore, Japoni, Kanada, Rusi dhe Bjellorusi. Edhe pse "rritet xhensen në kopshtin e tij" mund të dhe të gjithë dhe jo vetëm në ato zona të botës. Çorape. Në mënyrë që të mbledhë rrënjët xhensen medicinale.


Gërmoj ato për jetën e 5-6-vjeçare të vjeshtës.
Për këtë pjesë ajrore prerë xhensen, bosh terren (mos e lani me ujë), prerë në copa së bashku në rrënjë dhe të thata. Në formën e thata ajo ka një shije të hidhur, erë, bëhet e bardhë. Shumica rrënjët e bimëve përdoret i freskët. Për afat-gjatë magazinimit duke përdorur paketa nga leh ku rrënjët janë, interspersed me tokën me lagështi të marra nga vendi ku ata ishin gërmuar. Përbërja kimike. Në xhensen barishte rrënjë përmban proteina, panaksozidy, koll, lipide, sucrose, pektin, vajra esenciale, minosaharidy (fruktoza, glukozë), mukusit, bitum, vitamina, acide yndyrore.

Xhensen - pronat. Ginseng ul sheqerit në gjak, stimulon sintezën e proteinave. Përveç kësaj, ajo ngre aktivitetin mendor. Përgatitjet e bimëve kanë tonik, nxitës dhe efekt tonik. Aplikimi. Xhensen është një adaptogen i shkëlqyer i njohur, dmth një substancë që ndihmon trupin e njeriut për të përballuar efektet e stresit mendor dhe fizik. Ajo është përdorur tradicionalisht për të parandaluar dhe trajtuar sëmundje të ndryshme të sistemit nervor qendror dhe për të trajtuar lodhje dhe lodhje. Bimë është e rekomanduar për gastrit me funksionin e ulët dhe të lartë sekretore, anemia, diabeti, sëmundje kronike të mushkërive.

Përgatitjet e xhensen në mënyrë të favorshme të ndikojnë në trupin në hipertension, si një mjet për normalizimin e presionit; hipotension, rrisin përqendrimin e hemoglobinës në gjak. Ginseng lehtëson periudhën postoperativ në pacientët pas operacionit. Pacientët që marrin xhensen rritjen njoftim efikasitetin, për të përmirësuar oreksin dhe shëndetin e përgjithshëm. Kjo xhensen - i dashur nga shumë njerëz stimulues për aktivitetin mendor dhe fizik dhe mjete të mira për të rritur potencë. Medikamente. Infuzion i rrënjë xhensen. 20 g të grirë krijoj papërpunuara 1 filxhan me ujë të valë.

Mbush për 50-60 minuta dhe pastaj të filtruar. Pini 1 lugë çaji në ditë. Supë rrënjë xhensen. 20 g të papërpunuara grirë pour 1 filxhan ujë të ngrohtë dhe të ziej për ngrohje të ulët deri sa uji nuk është gjysma vykypyt. Pini 1 lugë gjelle në ditë. Tretësirë ​​e rrënjë xhensen në dështim të zemrës. 20 g sheqer të thatë të para dhe 1 filxhan 70% alkool. Mbush për 7 ditë. Pini tretësirë ​​medicinale 2-3 herë në ditë për 10 - 15 pika. Preparatet farmaceutike. Infuzion i xhensen rekomandojmë të pijshëm vetëm gjatë sezonit të ftohtë. Pije nevojë 4 Kursin - 2 javë detyrë 2 javë pushim. 1.

Alkooli tretësirë ​​Ginseng drogës përshkruar si një nxitës dhe një tonik pas sëmundjeve infektive, me dobësimin e funksionit seksual në bazë të krizë nervash, lodhje, dobësi e përgjithshme, si dhe krizë nervash. Drogës është administruar nga brenda për 30-40 minuta para ngrënies 2-3 herë në ditë për 15-25 pika. 2. alkoolat medikament "Biozhenshen" - ka indikacionet njëjta për përdorim si medikamentit pare. Xhensen - contraindications. Në sëmundjet akute infektive dhe hipertensionit xhensen është i kundërindikuar. Ju nuk mund të marrë atë dhe për fëmijët nën 16 vjet. Në abuzim të tepruar dhe të zgjatur, xhensen mund të shkaktojë efekt të kundërt për trajtim.