Essential Oil Arnica montana


Essential Oil Arnica montana janë nga pjesë të ndryshme të bimëve shumëvjeçare. Vaj esencial të marra nga lule - një blu-gjelbër ose të kuqe-verdhë ngjyrë të lëngshme me një erë të fortë që erë si daisies. Vaj marrë nga rrënjët e Arnica montana - është një lëng me vaj të verdhë me një erë që i ngjan erën e rrepkë. Për 1 kg të naftës duhet të përgatisin rreth 450 kg lëndë e parë. Sferën e ndikimit. Ky vaj esencial ka antiseptik, dezinfektues, choleretic diuretik, bën të dalë djersë, anti-inflamator, anticonvulsant, plagë shëruese, qetësues, ngrohja, stimuluese pronave.

Përveç kësaj, Arnica malor është një analgjezik i shkëlqyer. Arnica është e dobishme në rast të sëmundjeve që lidhen me inflamacion të rrugëve të frymëmarrjes dhe mushkëritë - bronkit, gripit, hipi. Vini re se pronat ngrohja e Arnica të mundësuar atij që të përdorin për dhimbje të muskujve dhe dhimbje barku, bruises dhe ngrirja, shtrihen dhe bruises. Në rastin e fundit, ajo është veçanërisht e efektshme sepse bimore përmban lactones që pengojnë agregimin e trombociteve dhe inflamacion indeve. Mountain Arnica është një mënyrë e mirë për të eliminuar problemet e lidhura me gjendje të dobët të lëkurës. Është e rekomanduar për të përdorur një vaj esencial për dhimbje dhëmbi, sëmundjet e stomakut, abscese, gjakderdhje, kushtet me temperaturë, dhimbje mesi, tronditje (si një ndihmës), nevralgji, edemë, shërimin e dobët plagë, përdhes, hepatiti dhe sëmundjeve të shumtën e mëlçisë, diarre, infeksionet e veshkave reumatizma, dobësimin e zemrës, abrasions, epilepsi, ulcerat dhe sëmundje të tjera.


Në Arnica emocional gjithashtu mund të ketë një ndikim pozitiv. Me vaj esencial Arnica montana mund të shpëtoj të shtetit të rëndë, depresioni, humor melankolik, tensioni nervor dhe madje edhe shoku. Mountain Arnica shërojnë plagët dhe ndihmon për të rivendosur ekuilibrin pas stresit të rënda emocionale. Por ajo gjithashtu stimulon sistemin nervor në rast të dobësisë së tepruar dhe depresioni (mendore dhe fizike). Vaj esencial i Arnica, si dhe ndihmon në përgatitje për lindjen, me lodhje të përgjithshme dhe lodhje të tepruar. Vaj esencial i Arnica është përdorur zakonisht në ndezjes naftës në hollim të rëndësishme.

Rezervime. Mos përdorni në plagë të hapura, pasi kjo mund të rrisë rrjedhjen e gjakut në enët e gjakut periferike. Njerëzit me lëkurë të ndjeshme kur zbatohet reaksion alergjik nga jashtë. Mos përdorni gojarisht.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!