Ilaç efektiv popullore për zbokth


Flokët e mirë dhe të lëkurës në kokë - një tregues i shkëlqyer i shëndetit. Por pamja e seborrhea (zbokth) - një sinjal i problemit të parë. Për fat të keq duhet theksuar se sëmundja është parë në kohën tonë më shpesh. Por ajo mund të çojë në një përkeqësim të flokëve. Flokët në fillim gri e lidhur me problemet tiroide; flokët e thatë dhe kokës thatë - shenja e parë e probleme të veshkave; nëse flokët bien jashtë ose salyatsya menjëherë pas larjes doni të kontrolloni mëlçisë dhe fshikëz e tëmthit, në qoftë se ju seborrhea (sëmundje e gjëndra dhjamor) ose zbokth, shpëtoj nga të cilat mund të ndihmojnë shërimin shampoos kontrolloni zorrët dhe sistemin biliar.

Seborrhea gjithashtu tregon për disa probleme serioze në trup, mangësi vitaminë, lodhje nervor, çrregullime metabolike. Në të ju do të duhet të marrë doza të larta të vitaminave B, si dhe mungesa e tyre mund të jetë një shkak i seborrhea. Mungesa e këtyre vitaminave mund të përpiqet për të mbushur përfshijë në dietë lakër, patate, trangujve, domate, detit buckthorn, drithëra, qepë dhe thekre tuaj bukë. Për të forcuar flokët, pamjen e lëkurë të thatë, zbokth duhet të rubbed në lëkurë e kokës rodhe ose pluhur naftës, dhe në fëmijët e flokëve larë në mëngjes ose përmban sapun këna. Dhe sigurisht, kjo është në arsenal i mjekët popullorë është ilaç shumë efektiv popullore për zbokth - hark.


Ja se çfarë njerëzit janë të këshilluar receta: Mjetet juridike popullore për përdorim të jashtëm me seborrhea * Lëng qepë dhe vodka mix 1: 2. Përzierje rezulton është rubbed në follicles flokëve për të përmirësuar rritjen e flokëve kur të ekspozuar ndaj yndyrë dhe zbokth 60 minuta para shampooing për 3 - 4 muaj. Nëse keni flokë të thatë, pastaj përzierje duhet të shtoni 1 pjesë të naftës pluhur. * Merrni një grusht letër e hollë, 7-8 karafil të fasule grimcuar dhe 1/2 gotë ujë për të gatuar locion. Ky është një mjet efektiv dhe është përdorur për flokët me vaj dhe zbokth në një listë. Përzierje duhet të insistojë për 15 ditë në një vend të errët në një enë të mbyllur.

Në flokët e thatë dhe të brishtë në përzierje të përgatitur duhet të shtohet në Locion tre lugë vaj pluhur. Arsyet seborrhea janë të ndryshme, por arsyeja kryesore është mosfunksionim i gjëndrave endokrine, metabolizmin dhe sistemin autonom nervor. Prandaj, trajtimi i seborrhea duhet të integrohen në mjekësi të përgjithshme dhe lokale bimor. Hithër Grass, rrënjë rodhe, rrjedh HOPS, Heather bar - të marrin pjesë të barabarta. 6 lugë e përzierje e bimëve pour 1 litër ujë të vluar, gatuaj të gjitha 10 minuta, të lënë për 30-40 minuta. Ajo është përdorur për të larë flokët. Calamus rhizome, rrënjë rodhe, rrjedh hop - të marrin pjesë të barabarta.

Pastaj përzierje 6 lugë herbs pour 1 litër ujë të vluar, gatuaj për 10 minuta. Pas një ilaç popullore për zbokth duhet gjithashtu këmbëngulin 30-40 minuta. Atëherë ajo mund të përdoret për të larë flokët. * Rrënjë rodhe është përdorur si një mjet efektiv për trajtimin kozmetike e zbokth thatë seborrhea, kruajtje, rritjen e dobët dhe humbjen e flokëve. Për ta bërë këtë, rrënjë rodhe duhet të pres apo hekura, derdh vaj perimesh në një raport prej 1: 3 dhe le të qëndrojë në një xhami 60 minuta, kullimin. Para se të aplikoni zgjidhje për të ngrohur dhe fshij në follicles flokët dy ose tri herë në javë.

Total për të bërë 10-12 fërkim. Kursi i trajtimit mund të përsëritet pas 20-30 ditësh. Nëse zbokth, lëkurë e kokës itchy dhe parandalimin e humbjes së flokëve mjet mund të jetë shampooing zierje e fortë të një përzierje të leh shelg dhe rrënjë rodhe (që do të merren në pjesë të barabarta). * Rezultatet e shkëlqyera për trajtimin dhe parandalimin e zbokth ofron një kombinim të bimëve Përbërësit: acaroj, rrënjë rodhe, horsetail barit, HOPS kone, bar, yarrow - të marrë në pjesë të barabarta. Një filxhan me ujë të valë, derdh një lugë gjelle e përzierje, të lënë për 30 minuta dhe fshij në follicles flokët çdo ditë. Mjetet juridike popullore për përdorim seborrhea brendshëm * Në mjekësinë e përgjithshme bimor përdoret zakonisht infusions dhe decoctions e bimëve që duhet të merren në kurset e gjata.

Lule tansy, lule kamomil, 1 pjesë mëndafshi misri, rrënjë rodhe, Aralia bar rrënjë tufë, Wort barishte Shën Gjonit - 5 pjesë. Hidh 1 filxhan të valë ujë 1 lugë gjelle e përzierje dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 15 minuta, të lënë për 45-60 minuta. Kompozim
duhet të merret gjysmë ore para ngrënies 0,3-0,2 kupën tre herë në ditë. * Gjethe delli, rrënjë rodhe, acaroj barishte Shën Gjonit Wort barishte - 1,5 pjesëve lule Calendula, mëndafshi misri, barishte karamele mente - Pjesa 1.
1 lugë gjelle e përzierje, derdh një gotë me ujë të valë, kuzhinier për ngrohje të ulët për 15 minuta, të lënë për 45-60 minuta. Perberja duhet të merret gjysmë ore para ngrënies 0,3-0,2 kupën tre herë në ditë.

Kur sëmundja nuk do të pi akuza seborrhea mund të kufizohet në një zierje e rodhe. 3 lugë finely copëtuar rrënjë rodhe, 2,5 gota ujë të valë. Llokoçis dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 30-40 minuta, pas 10 - 15 minuta tendosje. Përbërja duhet të merret një orë e gjysmë përpara se të hahet 0,5 gota dy ose tri herë në ditë. Ose të përgatisë një infuzion e nxehtë 1-2 lugë copëtuar imët rrënjë rodhe, 2 gota ujë të valë. Brew në një termos natës dhe pije njësi në ditë. Shpesh pini teas me seborrhea 2-3 muaj, atëherë është e nevojshme për të aplikuar një trajtim të mirëmbajtjes për 5-10 ditë në muaj.

Eugene,