Erozive gastrit - trajtim, simptomat në mjetet juridike fëmijë popullore


Kur forma erozive gastrit në mukozën e stomakut shfaqen lezione të vogla (erozioni). Varësisht nga shkalla e sëmundjes, ato mund të jenë sipërfaqësore ose të thellë. Erozioni të vendosura thellë në mukozën e më të rrezikshme, si shpesh provokojnë gjakderdhje që mund të bartin rrezikun për pacientin. Erozive gastrit - një me gastrit të rëndë, kërkon hospitalizimin e rreptë dietë, të vazhdueshëm specialist i monitorimit -hastroenteroloha, mjek i përgjithshëm. Një numër i madh i njerëzve në të gjithë globin vuajnë nga një ose formë tjetër të gastrit. Dhe gastrit erozive në fëmijët është edhe e pazakonshme.

Kur 4-6 vjeçar, në qoftë se jo pak gastrit shfaqje fëmijë, prindërit janë në një gjendje shoku. Sëmundja është shpejt të rinj, gjithnjë e më shumë fëmijë të shkuar te mjeku me simptomat e gastritit. Për të mësuar më shumë në lidhje me sëmundjen dhe, nëse është e nevojshme, koha për të marrë veprim në kohë për trajtim, të flasim sot për erozive gastrit - trajtim, simptomat tek fëmijët, mjetet juridike popullore për të luftuar sëmundjen. Pse gastrit në fëmijët? Sëmundja më e zakonshme shfaqet tek fëmijët që hanë gabuar. Ajo mund të shkaktojë ushqim të shpejtë, "kimike" ëmbël sode, patate të skuqura, karamele dhe kështu me radhë.


d. gastrit mund të ndodhë nga helmimi me ushqim ose përdorimi afatgjatë të barnave të caktuara. Nuk janë sëmundjet akute dhe kronike. Ndryshe nga të rriturit, fëmijët formë akute nuk mund vetëm të bëhet kronike. Nëse simptomat e para trajtimit të hershëm, gastrit akut kalon pa lënë gjurmë. Forma akute është shpesh rasti i helmimit të ushqimit ushqimore me cilësi të varfër. Ajo është mjaft e një tjetër gastrit erozive. Duket kur fëmija gëlltitur rastësisht disa kimikateve. Pasojat e kësaj - shfaqja e ulcerat, gërryerjet në mukozën e stomakut. Nëse kjo ndodh, telefononi menjëherë një ambulancë, si Lavage nevojshme stomakut.

Gastrit erozive duhet të trajtohet nën mbikëqyrjen e një profesionist me përvojë, masa e vetë nuk është e lejuar. Në fund të fundit, pasojat mund të jenë të rënda: dehje përgjithësi, dëmtimi i murit stomak, gjakderdhje, peritonit. Erozive gastrit - simptomat te fëmijët: Pacientët me fëmijët e vegjël janë të shqetësuar, kapriçioz, qaj, shtrëngon stomakut të tij trajton nuk duan të hanë, të refuzojë lodra, gjumë të keq. Për fat të keq, shumë prindër paguajnë pak vëmendje për atë dhe të fillojnë për të trajtuar fëmijën tuaj veten nga gripi, konfuze simptomat e sëmundjes. Pa përjashtim, fëmijët bëhen të ngadaltë, duke u ankuar për dhimbje të barkut.

Lëkura e pacientit zbehtë, bruising nën sytë shfaqet. Ajo gjithmonë të veshura bardhë-gri prarim - një shenjë e qartë e gastrit. Kur erozioni dhe të tjera të përzier rëndë gastrit, të vjella, diarre (diarre), dhimbje koke, rritja e temperaturës së trupit. Të gjitha këto simptoma janë të rënda që menjëherë të vizitoni një mjek. Specialist do të shqyrtojë të pacientit, të kryer studimet e nevojshme të lëng stomakut (më shumë gjasa nevojë procedurë Gastroskopi) përshkruajë trajtimin e nevojshëm. Si për të trajtuar gastrit në fëmijët? Për trajtim të suksesshëm, është e nevojshme për të krijuar shkaqet e sëmundjes dhe për të eleminuar atë.

Trajtimi i gastritit erozive në fëmijët kryhet vetëm në një spital, agjentëve të veçantë, i cili do të marr mjekun. Së bashku me ilaçe, zakonisht përshkruajnë një kurs të fizioterapi. Pas spital trajtim shkon në shtëpi. Më e rëndësishmja, të krijojë një shtëpi të qetë, atmosferë të mirë. Kjo është thelbësore për shërim të shpejtë e pacientit. Është thelbësore që familja nuk ka pasur grindje, abuzimin - Fëmija nuk duhet të merrni nervor dhe merak. Organizimi i të ushqyerit e duhur - të ushqyerit e pacientit në të njëjtën kohë, të mbajtur atë me kujdes perezhovuvav ushqim. Sigurohuni që të ndjekin dietat terapeutike që rekomandojnë një mjek.

Erozive gastrit - mjetet juridike popullore Për të eliminuar simptomat e gastritit, duke përfshirë erozive, përzierje për 1 h. L. aniseed, fruta kopër, shtoni 2 h. l. nenexhik thatë bari. Hidh 1 h. L. bar në një termos, pour 1 tbsp. ujë të valë. Pas 01:00 tendosje infuzion, cool, le të pijë një fëmijë Sip çdo orë, çdo ditë. Nëse rritur aciditetin e stomakut lëng, përzierje pjesëve të barabarta të gëlqeres, lule të thata, i grimcuar për