Pije energjetike apo dëme të shëndetshme


Popullariteti i pijeve të energjisë për çdo vit fituar gjithnjë e më shumë vrull. Shumë të rinj të përdorni këto fonde për të partive të ndryshme dhe disko, me dëshirë duke përdorur pronat e tyre gjallërues. Energotonika mënyrë efektive në lehtësimin e të qenët i përgjumur, duke lejuar që të ndjehen të freskët dhe energjik për një kohë të gjatë. Por përfitimet e diskutueshme sepse mjekët thonë se këto pije të ndikojë negativisht në shëndetin e përgjithshëm të një personi. Ndoshta ende i inkurajuar pronat e dëmshme nuk janë aq të?! Për të ditur me siguri, që konsumojnë energji, duhet të jenë të vetëdijshëm për pasojat e mundshme. Le të flasim më shumë për pije të energjisë, ose dëmin ndaj shëndetit që do të tregojnë ata.

Të gjitha pijet, i cili thirret energjisë duhet në mënyrë aktive fuqizuar pronave. Ky veprim është shkaku i shpikjen e tyre. Të rinjtë e përqafuan me entuziazëm shfaqjen e tregut të një produkti të tillë nuk mund të thuhet e ofruesve. Latest mjaft skeptik në lidhje me pronat reklamohen pijet energjetike. Këto përfshijnë aktive të publikut konsumator sidomos studentët. Në përgatitje për seancën si jetëdhënës do të thotë është një gjeni i vërtetë. Për të ndihmuar shoferët e turistik të Energjisë, vizitorët dhe punonjësit e klubeve të natës ndryshme, bare dhe kate valle, si dhe njerëz të cilët janë të varur nga palestër aktive.


Konsumi i kësaj pije shpejt eliminon marramendje dhe letargji dhe shton aktivitetin për një kohë shumë të gjatë. Prodhuesit e Energjisë njëzëri thonë se ata janë krejtësisht të padëmshme për trupin e njeriut dhe janë të mirë vetëm. Konsideroni standarde përbërjen pije energji: - Kafeina është një komponent i rëndësishëm i çdo energotonika. Ajo stimulon aktivitetin, trurin, proceset e mendimit dhe funksionin e sistemit kardiovaskular. Për një njeri dozë të shëndetshme është i sigurt për të pirë dy kanaçe, dhe doza të mëdha të caffeine efekte të mëdha negative sistemin nervor dhe ndikim shkatërrues në zemrës dhe enëve të gjakut. Gjithashtu mbidozë mund të shkaktojë dhimbje koke dhe presionin e ulët të gjakut në mënyrë dramatike.

Vështirë se dikush do të thonë se kjo është e mirë, kjo është dëmtim i dukshëm. - Taurine është komponent i dytë më i madh i energjisë. Ai i gjeti ato në sasi të mëdha dhe është e prirur për akumulimin në indet e muskujve. Prodhuesit pohojnë se ky komponent stimuluese efekt mbi metabolizmin, por studimet kanë konfirmuar ndryshe. Taurine nuk ka efekte pozitive mbi trupin e njeriut. Përveç kësaj, mbidozë ajo mund të sigurojë efekt perevozbuzhdayuschym në sistemin nervor dhe thahet atë. Plagosje përsëri. Nëse ju kombinojnë atë me alkool - taurine përforcuar ndikimin e saj, e cila mund të shkaktojë keqfunksionim shumë serioze të sistemit nervor dhe kardiovaskulare.

Konsumi i këtij komponenti është i kundërindikuar në mënyrë rigoroze për njerëzit me çrregullime të excitability nervor, dhe konsumojnë alkool. -Karnityn. Ky komponent ka disa karakteristika pozitive, duke përfshirë të reduktuar lodhje të muskujve, rritjen e metabolizmit, si dhe trupit oksidimit aktive të acideve yndyrore.
Nëse ju tejkalojnë dozën, dhimbje të mundshme në stomak, dobësi të muskujve, dispepsi dhe rënie të papritur në presion. - Guarana dhe Ginseng për të shpejt të sjellë acid laktik nga indet e muskujve. Kjo pronë është veçanërisht e rëndësishme në aktivitetet e rregullta fizike. Këto komponente të ndihmojë gjithashtu për të rritur rezistencën e trupit ndaj aktivitetit të sëmundjes dhe në përmirësimin e sistemeve të saj.

Përdorim një herë vetëm, mund të shtoni forcë, por me marrjen Guarana të vazhdueshëm dhe të çojë xhensen në zhvillimin e hipertensionit, provokojnë zhvillimin e sëmundjeve të sistemit kardiovaskular dhe nervor, si dhe zhvillimin dhe rritjen e qelizave të kancerit. - Vitamina B janë thelbësore për funksionimin normal të trurit dhe sistemit nervor. Por mjaft prej tyre dhe ju lehtë mund të merrni nga ushqimi. Një rritje e këtyre elementeve në çdo rast nuk ka asnjë aktivitet mendor rritje, megjithë sigurimet e prodhuesit. - Matyeyin, konsumi kompleks substancë që ndihmon të shpëtoj prej urisë dhe indit yndyror ndarë.

Ajo është e dobishme për shëndetin. Pra, energjia mund të sjellë dhe të përfitojnë, por mbani në mend rregullat e përdorimit të tyre: Mos pini më shumë se dy kanaçe e pije në një kohë. Është e rëndësishme për të vëzhguar intervali minimal mes doza - të paktën në disa ditë. Mos pini energji menjëherë pas trajnimit, kohën më të mirë për konsum - një orë para se të ushtrimit. Ajo është rreptësisht e ndaluar për të pirë këto pije për njerëzit me sëmundje kronike, gratë shtatzëna dhe lactating dhe personave nën tetëmbëdhjetë vjeç. Nëse pini enrhotoniki - ata nuk do të ndërhyjë me agjentë caffeinated, kafe të fortë ose çaj.

Gjithashtu, nuk e shqetësojnë ata me alkool. Mjekët thonë se ajo është e mirë për të braktisur përdorimin e energjisë. Shpesh nuk ka nevojë serioze që do t'i bënte ata të mirëpritur garantuar. Në çdo rast, mos harroni se në të gjitha masë e rëndësishme. Catherine