Ekzemë trajtim kombëtar, trajtimet, receta e ekzemë


Ekzemë - jo-ngjitëse sëmundje inflamatore të lëkurës që është konsideruar të jetë një etiologji alergjik sëmundje.
Ekzemë duket lloje të ndryshme të skuqjen, kruarje, djegie dhe rifillimi shpeshta. Për të hequr qafe këtë sëmundje është e nevojshme të konsultoheni me mjekun tuaj për mënyrat për të trajtuar. Efekti i mirë mund të arrihet me inteligjente kombinuar medikamente me mjete popullore terapi. Por para se të flasim për këtë faqe interneti një pjesë të dytë, le të kujtojmë se çfarë ekzemë, trajtim kombëtar, trajtimet, receta ekzemë nga metoda të ndryshme të pranishëm. Çfarë është ekzemë?

Dermatolog ka disa forma të sëmundjes: -Spravzhnya ekzemë - skuqje e shpejtë nga pimples dhe pamja e flluska të vogla, të cilat të zbuluara së shpejti. Ka erozioni shkaktuar sipërfaqe oozing, e ndjekur nga kore. Gradualisht kursi i sëmundjes akute të bëhet fazë kronike. Shpesh herë shoqëruar nga dobësimi njekohshem rrjedhës akute të sëmundjes në një pjesë tjetër të lëkurës. Kjo i nxituar mund të jetë në të gjithë trupin dhe janë simetrike. -Mikrobna Ekzemë ndodh rreth lezione të lëkurës purulent. Është pimples erozionit në rritje crusts purulent që akumulohen dhe akumulohen.


Trajtimi i gabuar i ekzemë mikrobike mund të shkojë në të vërtetë. -Seboreynaya Ekzemë shfaqet në lëkurë të pasur me gjëndra dhjamor (kryet, veshët, gjoksin, etj). Formimi manifestuar e pllakave, të cilat janë të vendosura zonat oozing. Ata bashkohen dhe të formojnë një formë unazë. -Profesiyna Ekzemë ndodh nën ndikimin e faktorëve të ndryshëm të prodhimit. -Dytyacha Ekzemë është i trashëguar dhe është një nga dermatoses më të zakonshme. Ajo mund të jetë shkaktuar nga faktorë negativë - ushqim artificial, çrregullime të traktit gastrointestinal, SARS, çrregullime shëndetësore etj

Ekziston edhe një dyshydrotycheskaya dhe tiloticheskaya (lokalizuara në shuplaka dhe shputa), variçe (si një manifestim i venave me variçe), sikoziformnaya (në pacientë sikos) ekzemë dhe ekzemë nipples dhe grup moshës (për lëndimet e gjoksit). Trajtimet tradicionale për ekzemë Që nga kjo sëmundje ka kohë që njihet, receta e kurimit të saj janë mjaft të ndryshme. Kjo do të thotë ndikim të jashtëm - kremra, vajra, banja, dhe të brendshme - decoctions, infusions, tinktura. Për të përgatitur compress Merrni gjethe delli dhe barbarozë, të mbushur ato me qumësht të valë dhe le të ulen për dhjetë minuta. Pastaj shtrydh bimeve dhe bashkëngjitni të sëmundjeve të njësisë.

Në krye, të aplikojnë pëlhura natyrore dhe Rewind shall të ngrohtë. Gjithashtu, për këtë qëllim ju mund të përdorni elb. Guximshme të saj për një gjendje të miell dhe gatuaj brumë duke shtuar mjaltë të lëngshme. Lani lëkurën e prekur me ujë dhe të aplikojnë në masë rezulton sipër. Compress mund të lihen brenda natës. Për përgatitjen e ointments Merrni 5 pjesë celandine thatë dhe 4 e rrënjë rodhe. Bluaj ato si më të vogla, shtoni 50g e niseshte dhe 100 g vazelinë. Tërësisht përzierje jashtë dhe për të dërguar të mbush për katër ditë. Grease përftuar me anë të lokalizimin e ekzemë dy herë në ditë. Për të bërë ekzemë vaske, të marrë pjesë të barabartë të Leonurus dhe celandine (nga 50g), i hedh atyre një litër ujë të ftohtë dhe le të qëndrojë për një orë.

Pastaj të lëngshme që rezulton duhet të sillen në një çiban në një banjë me ujë dhe zierje për ngrohje të ulët për pesëmbëdhjetë minuta. Dush duhet të derdh supë tensionuar. A nuk vazhdojnë procedurën më të gjatë se gjysmë ore. Kohëzgjatja - 12 banja, një pushim në mes - 5 ditë. Për larje të përdorë gjithashtu edhe supë bar gruri. Për ta bërë këtë, të marrë një bankë grimcuar rrënjë derdh në një tigan dhe pour gjashtë litra ujë të valë. Dërgo të mbush në 04:00, pastaj të sjellë në vlim dhe për të mbajtur dritat në për pesë minuta. Supë tensionuar derdh në vaskë. Kohëzgjatja e trajtimit - një e katërta e një orë.

Është e rekomanduar për të bërë dy banja në javë deri në përfundimin e rinovimit të lëkurës. Për të trajtuar ekzemë mund të përgatisë futjen e kulpër. Për ta bërë këtë, fshij disa spoonfuls e manave në një mortajë dhe derdh një gotë me ujë të valë. Le të qëndrojë për rreth katër orë, filtruar dhe për të marrë një gjysmë gotë tri herë në ditë. Për të përgatitur ekzemë përdoren edhe lulet e vdekur-hithër. Një gotë me ujë të vluar, të marrë një lugë gjelle lule. Brew, të përfundojë dhe do të lejojë për të dalë me një gjysmë-2: 00. Prano duhet një gotë gjysmë ore para ushqimit, tri herë në ditë. Ju gjithashtu mund të përdorni vervain - çaj.

Në xhami
ment i ujit të vluar duhet të merret 15-20hr. Doza ditore - deri në 60hr. Ekzemë gjithashtu e rekomanduar infuzion i yarrow. Ajo mund të përdoret si një mjet të jashtëm (larje, fasha, kremra), dhe për të marrë brenda një lugë gjelle tri herë në ditë për të rritur efektin. Duke përdorur recetave ekzemë mënyra popullore, mbani në mend se sëmundja është e lidhur me sëmundjet sistemike, sepse trajtimi i suksesshëm është për të gjetur të gjitha arsyet e paraqitjes së saj. Kjo mund të bëhet vetëm nga një dermatolog të kualifikuar. Vetë-mjekim mund të çojë në rritjen e situatës konsumuarit dhe foto klinike.

Specialist do të ju ndihmojë të zgjidhni opsionet përkatëse të trajtimit dhe të rekomandojë përdorimin e mjekësisë tradicionale. Catherine


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!