Ekzemë në këmbët simptomat, trajtimin, shkaqet


Ekzemë në këmbët e tyre - një sëmundje kronike e lëkurës shpesh origjina alergjik. Ka ekzemë stresi, sëmundjet ngjitëse, si dhe për shkak të dobësimit të sistemeve imun dhe endokrine. Kjo sëmundje e lëkurës shpesh formuar në lëkurë ku zgjatur shërimin e plagëve, plagë, djegiet dhe dëme të tjera të lëkurës. Kjo nuk është asgjë si një reaksion alergjik ndaj këtyre sëmundjeve të lëkurës. Kjo duket të këmbët ënjtje, skuqje, skuqje. Fakti manifestohet si ekzemë mbi simptomat e këmbëve, trajtimin, shkakton sëmundje si ne shohim sot në këtë faqe interneti.

Çfarë është shoqëruar me simptomat e ekzemë në këmbë? Lëkurës në këmbë bëhet e thatë, plasaritur, dhe pastaj të formuar një kore. Pas një kohe ka blisters të vogla të mbushura me lëng të qartë. Nëse ata janë të dëmtuar spote oozing formuar nodules dendura që formojnë grupin. Kur lëkura ekzemë mund të bëhet shumë e thatë, dhe tregon të çara të dhimbshme. Mund të ketë pika të errëta. Vuajnë nga kjo sëmundje e lëkurës person bëhet nervoz, ai ka një dhimbje koke. Ndoshta dobësimin e vëmendje, lodhje, çrregullime të gjumit. Arsyet për të cilat janë duke përjetuar ekzemë në këmbët e tij? Kjo mund të shkaktuar nga një kërpudhave të lëkurës, stresi zgjatur, çrregullim nervor, një infeksioni viral.


Këmbët Ekzemë Skin shpesh shoqërohet nga venat me variçe, thrombophlebitis. Shkaku i sëmundjes mund të zgjatet veshur me rroba leshi. Rough, gjëra leshi mekanikisht irritojë lëkurën e këmbëve, duke shkaktuar shfaqjen e njerëzve të pamend. Gjithashtu duke kontribuar në dukuri preparateve të ndryshme kimikatet e tij shtëpiake. Ekzemë mund të ndodhë kur bashkëveprojmë me benzinë, aceton, bojë, detergjenteve, pastrues, një lloj të sapunit. Trajtimi i ekzemë Kur simptomat e para, ju duhet të shihni një dermatolog specialist. Mjeku do të bëjë një provim, një diagnozë të saktë dhe për të përcaktuar shkaqet e sëmundjes. Pas ditur shkakun e sëmundjes është shumë më e lehtë për t'u marrë me të.

Gjithashtu, mjeku do të vendosë forma të sëmundjeve të lëkurës në këmbë: ekzemë vërtetë, microbial ose profesional. Aplikoni trajtim lokale ose të përgjithshme. Terapi lokal është përdorur për të trajtuar lëkurën nga skuqjet, blisters në mëngjes. Mjekësia e Përgjithshme zbulon dhe eliminon patologjinë e brendshme. Në emërimin terapi lokale merr parasysh vlerën e lëkurës së dëmtuar, fazë e sëmundjes. Nëse ka vetëm sa më shumë nga lëkura, nuk i dëmtuar flluska trajtimi është kryer duke përdorur boltushek veçantë. Me të qara, të korruptuar aplikojë kompresa të ftohta flluska me zgjidhje qetësues acarim.

Përveç trajtimit të synuar të ekzemë në këmbët e tij, rekomandohet një dietë të veçantë. Masat duhet të jenë të qumështit, ushqim vegjetarian. Ne duhet të eliminuar ëmbëlsirat vjetëruara, i tymosur, i kripur, ushqim me erëza, turshi, agrume, pije e ëmbël dhe alkoolit. Shmangni larjen e lëkurës të prekur nga detergjenteve ekzemë. Ju mund të përdorni sapun fëmijë. Moisturize prekur krem ​​të lëkurës, dhe të përdorin mjetet juridike popullore. Mjetet juridike popullore këmbët ekzemë * Rub mbi patate të para hekura, lehtë shtrydh slurry rezulton, bashkangjitni në zonën e prekur, të përfundojë s / w fashë leckë fix.

Compress mbajë 01:00, pastaj të zëvendësojë me të freskëta. Procedura kryhet disa herë në ditë dhe të lënë gjatë natës. Gjatë trajtimit për simptomat janë gjithashtu të dobishme për të marrë 1/3 filxhan lëng të freskët të patates në mëngjes para se mëngjesi dhe gjatë natës. * Mix 1 tbsp. l. tar i pastër, 3 tbsp. l. vaj peshku, 1 tbsp. l. 6% mollë natyral musht uthull. Të gjitha të fshij mirë. Aplikoni rrugën mori në pecetë indeve të dendura, të bashkëngjitni atë në zonën e prekur. Secure fashë compress. * Boil peeled hudhër, pure me një pirun. Përzierje hudhër me sasi të barabartë të mjaltë.

Furçë sipërfaqe kjo do të thotë një pjesë të vogël të rrobave të trasha, bashkëngjitni për lëkurë të dëmtuar. Më të përfundojë nënshkrimin letër, fashë të sigurt. Lini ngjesh natën. Compress ndryshim në mëngjes. * Për të eliminuar simptomat grij 3 krerët e hudhër të freskët, të përzier me 50 g mjaltë. Rub c
e do të thotë një lëkurë të përditshme prekur nga ekzema. Trajtimi i këmbëve, të përsëritur 4-5 herë në ditë. Ajo është gjithashtu e dobishme për të fshij lëng të freskët karrota. Shumë efekt mirë të bërë FA SHAT mjekësore me copëtuar lakër lë të freskëta. Llapa lakër e përzier me proteina veze.

Lidhësh me fashë kjo do të thotë lëkurës 2 herë në ditë. Para se të përdorni mjetet juridike popullore, të konsultoheni me një dermatolog mjek si ata mund të kenë contraindications apo komponentëve të drogës të drejtuar kundër njëri-tjetrit. Cheers! Svetlana,