Birch trajtim vaj leh, përdorimi i recetave aktiv


Tar Birch të marra nga distilim leh - dritë, korja e sipërme të thupër. Top cilësi të konsiderohet tar, i cili tejkaloi leh e pemëve lëng vetëm prerë, dhe më të mirë të jetojnë 12-14 vjet. Mbledh kore në rajonet veriore të vendit në qershor ose në korrik, dhe në jug pak më parë, gjëja kryesore - sigurohuni elm mjaft hiqen lehtë nga fuçi. Lëvore distilimit vendoset në një enë me një ulluk ose tub nga poshtë. Kur një anije në vatër ndezur një zjarr të vogël, me ngjyra të ndezura elm, dhe qëndron tar ka filluar të rrjedhë. Në qoftë se ju rrëmujë rreth me prodhimin e katranit nuk doni, ju zakonisht mund të blej atë gati në farmaci.

Por për të blerë pak, ne ende e di se si të përdorin atë! Kjo do të diskutohet më tej, ne kemi më shumë të flasim për katranit thupër, trajtimin, përdorimin e recetave thelb me të. Tar marrë nga dekompozim Bitulin (substancë që jep ngjyra kore të bardhë). Butulin ka një përbërje të pazakontë, ajo përfshin komponentë të tilla si benzinë, fenol, toluen, xylene, acide organike, të paqëndrueshme, dhe substance të ndryshme rrëshinor. Tar Birch përdoret në mjekësinë popullore për të trajtuar një shumëllojshmëri të gjerë të sëmundjeve. Shumë njerëz këshilluar receta që përdoren për trajtimin e ujit tar.


Mjaft lehtë për përgatitjen e saj: tar duhet të holluar me ujë në temperaturën e dhomës vluar 1 deri ne 8, me nje trazim druri lugë dhe le qëndrojë për 2 ditë. Kur është e nevojshme për të hequr përfundojë dhe i hedh ujë të butë, nuk lëkundje në një tas dhe ngrij. Vërtetë, cilësia e ujit Dehtyarna e ngjashme në ngjyrë me verë të bardhë e thatë. Përdorin atë brenda për trajtimin e sëmundjeve të shumta të mushkërive. Per shembull, ky - kollës mbytës, bronkit akut dhe kronike, si dhe pneumonia. Trajtimi i katranit thupër këto sëmundje nuk janë të njëjta. Në natën, pacienti duhet të pini një lugë gjelle ujë Dehtyarniy dhe të mbyllë fyt shall tuaj të ngrohtë.

Në rastet e rënda doza mund të rritet në 2-3 lugë. Ndonjëherë ajo është vetëm një procedurë e tillë në natën dhe në mëngjes gargarë me ujë Dehtyarniy për të hequr qafe e sulmeve të kollitjes. Përdoreni këtë trajtim edhe kur sëmundje të tilla të rënda si tuberkulozi dhe astma. Ujë i dobishëm Dehtyarna dhe sëmundjet kardiovaskulare. Megjithatë, ajo është këshilluar që të përdorin për të përmirësuar tretje, pastruar trupin dhe si një diuretik. Fëmijët: 1 g Per dite pas ngrënies për 2 lugë.. Të rriturit: 1 g në ditë para ushqimit për 2 lugë.. lugë. Merrni kërkojnë 10 ditë e ndjekur nga pjesa tjetër 10 ditë.

Përsëri pirë 10 ditë, dhe 20 ditëve të pushimit dhe pirë për 10 ditë; break vit! Disa njerëz tar mund të shkaktojnë alergji. Në këtë rast, uji nuk duhet të përdoren. Direkt nga katranit thupër kështu që ju mund të trajtoni sëmundjet e fytit dhe mushkërive, dhe madje edhe kancer. Tar Net thupër duhet të marrë në 4 g. Per dite 10 pika në filxhan një të tretën me ujë të zier në temperaturë dhome para se të hahet.
Atherosclerosis këshillojë një trajtim tar thupër. Llokoçis në xhami, qumësht mundësisht shtëpi ngrohtë gjysmë një lugë çaji të katranit thupër.

Pini në 1:00 për të ngrënë një 3P qelqi. ditë për 45 ditë. Pushim - një muaj. Për vitin nevojë për të shpenzuar 3 ose 4 trajtim. Për sëmundjet e femrave gjithashtu janë receta popullore trajtim tar. Për trajtimin e mastitit duke përdorur këtë metodë. Shtuar në 50 ml thupër qumështit katranit një model të caktuar: të tri ditët e para të tre pika, pastaj tre ditë 5 pika, dhe tre ditet e fundit ajo bie. Pini nevojshme përmes 05:00 3 herë. Pastaj 10 ditë pushim, dhe është në rrugën e duhur, por duke numëruar mbrapsht nga 7, 5 dhe 3. Ju mund të përsërisë kurs në 2 muaj. Në kataral cystitis duhet të pini katranit thupër 10 pika për filxhan qumësht.

Pini një gjysmë gotë për 20 minuta para ngrënies 3 herë në ditë. Përveç kësaj, shpesh përdoret parazitet thupër tar. Mix 1 pikë katranit me një lugë çaji mjaltë të lëngshme dhe pini gjatë natës. Mjalti mund të zëvendësojnë qumësht ose lëng karrote. Çdo ditë numri i pikave të katranit duhet të rritet nga një, deri në 8 pika. Sigurisht është e rekomanduar për të përsëritur vit. Këto receta, të cilat përfshijnë tar thupër, ju mund të shtoni të trupit dhe të kafshëve të egra dëmtuese të pastër kontroll. Ju do të duhet një katranit thupër dhe pikatore apo shiringë! Në natën, një pjesë e vogël e bukës ndonjë nevojë të pikoj 5 pika të katranit, pastaj shpejt përtyp dhe gëlltitje!

Ditë ka dalë një rënie prej më shumë ... dhe kështu të rritet çdo ditë një rënie, deri sa ju të merrni për të 10 pika! 10 pika ju merrni dy javë, dhe pastaj çdo ditë të zvogëlojë një rënie deri sa ju të merrni përsëri në 5 pika! Pasi ta gëlltit një copë bukë me katranit thupër, lahen jo në të gjitha poshtë me të dhe nuk kafshoj! I gjithë procesi do të marrë 24 ditë. Është e rëndësishme që procedura është kryer çdo ditë pa ndonjë "harruar". Në mënyrë ideale, një procedurë e tillë duhet të kryejë dy herë në vit - pranverë dhe vjeshtë! Megjithatë, të gjithë që dëshiron dhe planet, trajtohen me katranit thupër ne redaktuar faqe duhet të paralajmërojnë se trajtimi të tillë - një peshë mjaft të madh në veshkat.

Dhe në qoftë se ju keni me vete të paktën një problem të vogël, përdorimi i katranit në kundërindikuar absolutisht! Lydia,