Birch vaj leh - pronat e shërimit, contraindications


Tar Birch quajtur lëngshme errët dhe me vaj me një erë të veçantë dhe të njohur. Shijoni tar kështu që ajo mund të rrënojat një lugë e fuçi mjaltë, thotë një proverb i vjetër rus. Por, pavarësisht karakteristikave organoleptike neveritshme, pronat terapeutike me tar thupër natyrisht që ndodhin pothuajse nuk njohin kufij në trajtimin e shumë sëmundjeve. Dhe për shkak të katranit thupër, pronat medicinale, contraindications për përdorimin e tij, ne do të flasim sot. Çfarë sëmundje janë trajtuar me katran? Para së gjithash, tar është përdorur për të trajtimin e çrregullimeve të lëkurës: ekzemë, zgjebja, herpes, psoriasis, skuqjen e lëkurës me origjinë të ndryshme.

Së dyti, të fortë antibacterial, pronat antiseptik dhe përgatitjet anti-tar të ndihmuar të përballen me humbje të flokëve, lezione fungale, gangrenë, plagë, plagë krevat, zbokth, atlet dhe sëmundjeve të tjera. Si të përdorni tar? Sëmundje e lëkurës kurë tar i pastër tar sapun natyral ose vaj i famshëm Vishnevsky, i quajtur sipas kirurgut të madh rus. Hidhni një sy në shumë trajtime. 1) pomadë Vishnevsky. Përbërësit: tre prej katranit dhe kseroformu, Nëntëdhjetë e katër e naftës pluhur.


Në plagëve dhe ulcerat e lëkurës lidhurit me vaj erëkëndëshëm aplikuar brenda natës për të kuruar. Lyej plagë vaj marrë disa herë në ditë. Për trajtimin e kronike fyt i lënduar, ftohjet, kollë dhe inflamacion të veshit të mesëm, vë brenda natës në veshët e një krem ​​pak Vishnevsky. Për të shtuar trajtim fërkim mund të kthehet-thembra dhe tretësirë ​​gji i buds thupër. Receta: Njëzet gram bluaj thata të veshkave në një mortajë në një pluhur, derdh njëqind ml vodka, të lënë disa javë në terr. Për të luftuar puçrra fytyre adoleshente në zonën e prekur të imponojë një maskë me vaj për fërkim balsamic Vishnevsky pesëmbëdhjetë minuta, pastaj fshij lëkurës alkool salicili. 2) pomadë Wilkinson.

Përbërësit: squfurit pastruar - pesëmbëdhjetë pjesë, tar lëngshme - 15 pjesë naftalannaya krem ​​- tridhjetë pjesë karbonat kalciumi - Dhjetë copë sapun gjelbër - Tridhjetë e katër pjesë të ujit. Vaj është përdorur topically për trajtimin e sëmundjeve të shkaktuara nga patogjenë të lëkurës. Efektive me folds infeksion mikotik i këmbës inguinale, rrudha bustit, thonjtë atlet dhe këmbët. Trajtim plotësuar mund të jetë 10% S ointments squfur-dohtovymy. 3) Për të luftuar morrat (të qenët me morra në) më të mirë ilaç popullore - tar shampo dhe sapun. Pas larë flokët tuaj, kthesë një fashë për ndaljen e gjakut, të rregulluar dhe të larë përsëri.

Flokët e thatë dhe shpifjeve ato me gjalpë i shkrirë dhe të shkoj në krehje thërija (vezë morrat) është krehër shumë e zakonshme plastike. Pas heqjes therrizat - përsëri tar sapun për të larë flokët. 4) Për trajtimin e psoriasis prekur të lëkurës yndyrat pastër katranit të përzier me hirit thupër në pjesë të barabarta. 5) Për dendësisë dhe rritjen e flokëve, kokës fërkim normat e katranit ujë gjysmë ore para shampooing. 6) Kur zgjebe sëmundje të shkaktuara nga marimangat lëkurës, është e nevojshme për të larë me kujdes sapun tar dhe gjethet bimor të thupër. Palë rus për këtë qëllim përdorin ujë pas steaming fshesë thupër.

Përgatitja e krem, një lugë gjelle tar integruar sapun lugë gjelle sallo pakripur, pesëmbëdhjetë gram e pluhur squfuri, një lugë çaji i katranit të pastër thupër.
Përzierje tërësisht dhe fshij këtij vaji të gjitha zonat e prekura me gjurmët e ticks dhe pickimin e tyre. Lini brenda natës. Përsëriteni tri ditë radhazi, zgjebe do të ketë një gjurmë. 7) Për të nxjerrë splinters, ju yndyrat me bitum thupër. Kravatë Byntykom, prisni njëzet minuta. Pastaj hiqni pincë fraksioniste tip të cilit do të dalë nga plaga gjatë kësaj kohe që të lehtësojnë heqjen e splinters edhe të vjetëruara. Në format e rënda të psoriasis tregon përdorimin e normave banjot katranin per pesëmbjëdhjetë deri në tridhjete minuta për dhjetë ditë.

Bath të përziejnë njëqind gram katranit, shtatëdhjetë e pesë gram ujë, shtatëdhjetë e pesë gram sapun integruar fëmijë dhe një gjysmë gotë vodka. Hidh përzierje në ujë të ngrohtë. Përveç kësaj, para se të marrë një dush në lëkurë prekur mund të shkaktojnë tar pastër. Pas dush duhet të miratojë dush higjienik. Ashtu si me të gjithë përbërësit natyral ka thupër contraindications tar. Ne listën e tyre. Contraindication Përgatitjet Natyrore katranin mund të shkaktojë dermatit alergjik. Ashtu si shumë mjeteve efektive juridike natyrore, ju nuk mund t'i përdorë ato pa u konsultuar me mjekun tuaj. Catherine rural,