Lisi Evropian, photos


Përshkrim. Lisi Evropian - një pemë qumeshtit me një lartësi të fortë kurorën e 40 m familjes akuzuar ahu.. Trungu është i fortë në pemë të vjetra leh kafe-gri, me të çara të thella deri në 0,1 m të trashë, të rinj leh lisi Evropian është e qetë. Lisi lë lobed, alternative, të shkurtër, ovale. Tree lule sessile, dioecious. Lulet mashkullore janë mbledhur në një palë vathë hollë në lartësi dhe gratë - janë të vendosura në axils fletë. Blooms evropiane lisi nga fundi i prillit deri në fillim të majit, fruti i saj, acorns dritë ngjyrë kafe në ngjyrë, piqen në shtator-tetor. Shpërndarja.

Pemë lisi të zakonshme në Kaukaz, në pjesën evropiane të Rusisë, në Krime. Çorape. Në mënyrë që të përgatiten drogë leh rezervave të degëve të reja të lisit Evropian. Pranverë e saj prypasayut kur rrjedha llogore. Për këtë thikë të bërë shkurtime të thella për twigs pemë ring, atëherë lidhni këto shkurtime dhe shkurtime gjatësore off leh në dy polutrubochek. Lëvore është tharë në ajër të hapur në hije, hedhjen në një shtresë. Tjetra ju duhet të bëni atë dosushki në temperatura mbi 50? C në tharëse. Raw, gati për ruajtjen e jashtme të lehta ngjyrë kafe, me shkëlqim, e brenda kuqalashe-kafe apo të verdhë-kafe, me brinjë gjatësore, me shije fort astringent, nuk ka erë.


Oak foto

Përbërja kimike. Në lëvore atje hallotanin lisi Evropian, tanin, acid francez, ellagic dhe, pektin, flobafeny, kvertsit, levulin, quercetin, niseshte, proteina, sheqerna dhe mukozë. Pronat farmakologjike. Oak leh ka astringent, antivirale, pronat antioxidant dhe suppresses kruarje. Aplikimi. Përgatitjet lisi leh evropiane janë përdorur nga jashtë në formë banjot, për inflamacion të lëkurës, djersitje të këmbëve. Si fasha - për trajtimin e ekzemë lagësht, ngrirja, çarje të lëkurës dhe të vogla për të ndaluar gjakderdhje.

Supë lisi leh përdorin për pije në fyt dhe gojën, me faringjit, stomatiti, malcim nullesh. Supë ndihmon me inflamacion të fshikëzës dhe infeksionet e traktit urinar dhe enterocolitis kronike. Brenda ajo është marrë gjatë menstruacioneve të rënda, spryntsyuytesya jashtë. Medikamente. Infusion në sëmundjet e mushkërive dhe veshkat. 2 gota vatra për të pjekur derdh ujë të ftohtë 1 orë. Kore lugë. Vazhdo në thirrjen e saj rreth 08:00, infuzion të qartë, e shtrydhur materiale. Përdorin 3 deri në 4 herë në ditë për 2-3 tbsp. lugë. Supë për pije mukozën orale. 1 filxhan i vluar oblyyte ujë të nxehtë 2 tbsp.

pemë lugë lisi leh, ngrohje 30 minuta në një banjë me ujë. I ftohtë për 10 minuta, kullimin me napë, shtrydh të lëndëve të para. Vëllimi i supë të sjellë në 200-250 ml. Supë me diarre. Hidh 2 gota ujë të vluar 1 tbsp. lugë kore dhe vlim për 15 minuta rreth ngrohjes mesme. Pastaj të lënë për rreth një orë, profiltruyte, e shtrydhur materiale. Pini 2-3 herë në ditë për 1/3 filxhan. Supë në sëmundjet gastro-intestinale. 1 litër ujë të valë derdh 4 lugë. lugë lisi leh dhe zierje për ngrohje të ulët për njëzet minuta, pastaj të ftohtë, të profiltruyte.
Hani 2-3 herë në ditë për 1 qind.

lugë. Supë me këmbët djersitje. 5 litra ujë derdh 100 g të leh dhe ziej rreth ngrohjes mesme për 30 minuta, pastaj tendosje. A dush këmbë natën. Preparatet farmaceutike. "Lëvore Oak" - përshtatshme për përgatitjen e barnave. Në dispozicion në formë të papërpunuara grirë në pako kartoni e 100 g. Contraindications. Nëse droga mbidozë me lisi leh mund të shkaktojë kapsllëk. Reduktim i mundshëm i të nuhaturit, crusts arsimit në nasopharynx, goja e thatë. Leh zierje nuk rekomandohet tek fëmijët. Ndiqni dozen e rekomanduar!