Ndihmë për konyunktyvitah alergjik


Në varësi të shkakut, ka ndjekur llojet e konjuktivit, infektive (bakteriale, virale, fungale, etj), alergjike (poleni, mjekësi, etj) të shkaktuara nga agjentët kimikë (kimikateve të familjes, kozmetike, rreziqet industriale) dhe të lidhura sëmundjeve të tjera dhe proceset autoimune.
Çfarë është conjunctivitis alergjik. Shkaku inflamacion i konjuktiva janë zakonisht bakteret, shtamet patogjene të Stafilokoket, streptokokeve, Pseudomonas aeruginosa, etj Por ka edhe të pazakontë për shumicën e rasteve të inflamacion të mukozës së syve, të shkaktuara nga alergeneve të ndryshme.

Çdo sezon është e karakterizuar nga sëmundje të caktuara. Në mars fillon kur fëmijët dhe të rriturit dhe është conjunctivitis më i zakonshëm i mprehtë sezonal alergjik. Kjo është për shkak të ndryshueshmërisë së lartë të motit, variacionet në presion atmosferik, i cili shkakton shfaqjen e erërave të forta dhe pluhurin ngritjen në ajër. Nëpërmjet veprimeve të faktorëve të tillë si pasojë, një numër në rritje të rasteve të acarim dhe inflamacion i mukozës së syve. Deri në fund të muajit, me ardhjen e polenit ajrit të pemëve që vuajnë nga pezmatimi i tillë bëhet edhe më i madh. Konjunktiviti përfshijnë serioze okulisti probleme, pasi që pothuajse 80% e rasteve të çojë në paaftësi të përkohshme.


Kjo situatë është komplikuar më tej nga fakti se conjunctivitis alergjik të keq çdo vit rreth 15% të popullsisë. Siç është përmendur tashmë, është e habitshme dhe fëmijë. Conjunctivitis alergjik ndodh si një fëmijë dhe si një i rritur, dhe përgatitjet për këtë arsye të trajtuara ngjashme. Një faktor rritet shtesë conjunctivitis alergjik është krehje sytë me duart e pista. Si rezultat i alergeneve sëmundjes sy rrit aktivitetin e baktereve që vetëm komplikojë sëmundjen. Manifestimet kryesore të konjuktivit janë të njohur mirë: skuqje e syve, marramendës, fotofobi, edemë qepallë. Në një intervistë një person do të ankohen për një ndjesi djegie dhe dhimbje në sy, kruajtje, mukoze ose purulent shkarkimit të tepruar dhe "lidhjes" mëngjes shekullit.

Si për të trajtuar conjunctivitis alergjik. Çdo sëmundje inflamatore sy nevojë të shpejtë dhe trajtim adekuat. Baza e trajtimit të konjuktivit up objekteve lokale (zakonisht në formën e pikave) dhe pilula alergji. Këto kërkesa të larta. Përgatitjet e konjuktivit alergjik duhet të ketë një gjendje të plotë, kanë një spektër të gjerë të aktivitetit antimicrobial, të ndikojë në të dy gram-pozitiv, gram-negative dhe florës. Është e rëndësishme që barnat për trajtimin e konjuktivit alergjik kishin pronat baktericid dhe anti-inflamator, kunder kruarjeve dhe anti-alergjike.

Përveç kësaj, thelbësore për mundësinë e shpeshtë, përdorimi i detyruar i pika sy në orët e para dhe ditëve të sëmundjes që menjëherë të sjell lehtësim të rëndësishme. Për trajtimin e të rriturve dhe fëmijëve mund të aplikojnë pika sy nga konjuktivit alergjik "Sofradeks" dhe "shishkë". Gjithashtu të ndihmojë me konjuktivit alergjik në lavazh syve mund të sigurojë dhe të mjeteve juridike popullore. Për shembull, 2 tbsp. l. Kamomil mund të derdh një gotë me ujë të vluar për një orë, të lënë kapakun dhe filtri. Në teas dobëta kamomil mund të jenë të përgatitur Calendula dhe Hypericum. Ju gjithashtu mund të përgatisë locion sy.

Për ta bërë këtë, 1 tbsp. l njëpasnjëshëm tharë pluhur gjethe delli në ujë të madhe të zier për 20 minuta dhe pastaj derdhi me napë. Të përshtatshme për këtë infuzion dhe larë sy. Kjo vlen të kujtohet se sytë të trifled me, si trajtimi i sëmundjeve detyrimisht kryhet nën mbikëqyrje mjekësore. Ata caktuar regjim dhe conjunctivitis alergjik. Trajtim i projektuar siç duhet jep liri nga të gjitha simptomat brenda 10-14 ditëve. Por është e rëndësishme për të identifikuar alergjen që shkakton sëmundjen, dhe krejtësisht të shmangur kontaktit me të.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë!

Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!