Pronat e dobishme shtëpi Kombucha, ku për të marrë, si të rriten nga toka lart kujdesin


Shumë kanë dëgjuar për vetitë shëruese të kërpudhat çaj. Por jo të gjithë e di se si të rritet dhe përdorimi i përfitimeve shëndetësore. Dhe kjo është e natyrshme, sepse dobia dhe dëmi bimët e janë studiuar kohët e fundit - rreth 10-20 vjet më parë.
Në proces, ajo u bë e njohur se pi, e cila është prodhuar me të, ka një efekt i dobishëm për organet dhe sistemet e të gjithë organizmit. Për shembull, ajo rrit tretje, normalizes aktivitetin e zorrëve, e pastrojnë atë nga toksina. Ajo është përdorur në trajtimin e sëmundjeve të stomakut, mëlçisë dhe veshkave. Kjo është prona Kombucha shtëpi të dobishme, ku për të marrë, si të rriten nga toka kujdesit në shtëpi, unë ju them sot në këtë faqe interneti.

Si funksionon kërpudha rritur? Dalja e tij ajo i ngjan një kandil deti lundrues dhe është një bimë e përbërë nga maja dhe bakteret fermentimi acetik. Pjesa e sipërme e kërpudha të shëndetshme të trashë, ngjyrë të verdhë-bardha me një sipërfaqe me shkëlqim. Pjesa e poshtme është shumë temat varur. Ajo është në këtë pjesë të zgjidhjes së sheqerit, dhe gjethe çaji bëhet një i dobishëm dhe shumë i këndshëm për të pirë. Pronat medicinale e kërpudhat çaj infuzion Si pjesë e pije përmban shumë vitamina, enzime, alkaloide, glucosides, aromatike, taninet. Ajo gjithashtu përmban një sasi të vogël të alkoolit, sheqer dhe acid acetik.


Për shkak të përbërjes së saj ajo ka anti-inflamator, veti analgjezik. Përdorimi i rregullt i infuzion ndihmon për të reduktuar presionin e gjakut, ul kolesterolit të keq, rregullon traktit digjestiv. Siç duhet pije e përgatitur është një mjet efektiv për parandalimin e arteriosklerozës, sëmundje reumatike të zemrës, artrit. Ajo përdoret gjithashtu në trajtimin e angina, ajo - një ilaç madh per grykët, rhinitis kronike. Infusion shprehur siguron nje efekt terapeutik në trajtimin e sëmundjeve të zorrëve, përfshirë enterit dhe kolitit. Në trajtimin e dizenteri bakterial janë asnjë veprim më pak efektive se disa barnave.

Kur ju merrni një pije në të moshuarit, ajo ndihmon për të hequr qafe pagjumësia, ndihmon me sëmundje të zemrës, heq dhimbje koke. Por duhet të kemi kujdes: ajo nuk mund të përdoret për përdhes, ulcera peptike, me aciditet të lëng stomakut. Pije pije dobishëm në sklerozën multiple, hipertensionit. Ftohjet, grip, infuzion pije në fyt, pasazhe hundës larë. Sores lahen. Infuzion të përshpejtuar shërimin e tyre. Ajo përkryer heq lodhje mendore, tone, soothes. Në qoftë se ju pini atë me stomak bosh, ajo është e dobishme për tretje. Miratuar në pije gjumit pastron stomakun.

Bimore trajton kujdes të madh. Ju nuk duhet të ekstrakt, dhe kërpudhat. Një pjesë e vogël e saj duhet të aplikohet në vendin e djegur për të rregulluar një fashë të lagur. Pas pak e dries kërpudhat, ju duhet të zëvendësojë atë me të freskëta. Kujdes Easy trajtohet shumë shpejt, duke mos lënë gjurmë. Ku mund të Kombucha? Dhe askund për të marrë nuk është e nevojshme, dhe sigurisht nuk ia vlen për të blerë atë. Për të rritet çaj kërpudha nga e para, të marrë 1 lugë saldim, hedh atë në një bankë të pastër, shtoni një lugë sheqer atje. Pastaj shtoni ujë deri në majë dhe të mbuluar me një leckë. Vendos jar në radhë të mos ndezur shumë, por jo në errësirë.

Pas rreth një javë ju do të gjeni një kasetë bankare, e mbuluar me myk. Myk Zchystyte dhe plotësoni në bankë një të freskëta të reja lë çaj dhe sheqer. Nga ky moment kërpudhat juaj do të rritet. Infuzion i kërpudhat çaj Shumë nuk e di se si të gatuaj. Nuk është e vështirë për të bërë. Më e rëndësishmja, të saktë dhe me kujdes të shikojmë pas tij, se ai ishte i shëndetshëm dhe ju pëlqeu mrekullueshme shije të ëmbël dhe kosi. Së pari, do të përgatisë një të pastër, e thatë kavanoz tre-litra. Nëse familja është e madhe, ju mund të vendosen Kombucha në bankë pesë-litër apo një tenxhere të madhe. Hood kërpudhat afër nuk mund të, sepse ai ka nevojë për ajër, si çdo organizmi të gjallë.

Kapaciteti lidhin atë me garzë, e përbërë nga disa shtresa. Pastaj gatuaj ujë të zier, të mjaftueshme për të mbushur një enë dhe të krijoj çaj. Kjo do të kërkojë lë çaj zakonshme. Në të zier ftohtë filtër të ujit të krijoj i gatshëm për të marrë një çaj brewed mesme. Pastaj të shpërndarë e sheqerit në normën prej 50 gram për litër çaj. Rezultuar çaj ftohur ëmbël të mbushur bankën, rënie atë Kombucha. Banka për të hequr dritën, por të mbrojtur nga rrezet e diellit direkte. Temperatura në dhomë ku kërpudhat nuk duhet të jetë nën 17 gradë. Në temperatura të ulëta, kapaciteti i infuzion mund zavestysya mikroorganizmave pastaj pijnë bëhet e papërshtatshme për konsum.

Infusion drenazhuar verë çdo tre ose katër ditë në sezonin e ftohtë 1 për tyzhd
Heugnes. Pije fusion derdh në shishe dhe dyqan në frigorifer. Kur ruajtjen ajo bëhet edhe tastier. Nëse shtresa e lartë e kërpudhat ka ndryshuar ngjyrë, duke u bërë më e errët, atëherë pini perestoyav dhe menjëherë duhet të thahet dhe derdh çaj të freskët kërpudha. Përndryshe, bimë mund të vdesë. E pra, tani ne të gjithë e dimë se si të gatuaj. Nastya është një tipar interesant - kjo nuk do të merrni të nxehtë në ngrohjes si lëngje të tjera. Prandaj, është verë i domosdoshëm dhe i mirë shuan etjen, dhe në frigorifer ruan vetitë e saj shëruese për një kohë të gjatë.

Nëse jeni duke menduar, çfarë përfitimet dhe dëmet e kërpudhat çaj, mos harroni se përfitimet ajo sjell pothuajse të gjithë. Dëmtojë kjo nuk do të, në qoftë se ju përdorni atë me masë, jo më shumë se 2-3 gota në ditë. E pra, siç kemi thënë, kjo nuk është me vlerë të pijshëm në sëmundjet e stomakut në aciditetit. As nuk duhet të pini birrë para ngrënies, gjatë dhe pas vakt. Kjo mund të shkaktojë një krizë të rëndë dhe dëshirën për të ngrënë sërish. Për të rritur pronat baktericid e pije, kur është e mundur për të përgatitur një sasi e mjaltë zëvendësues sheqer. Nëse ju shikoni me kujdes pas kërpudhat në kohë të derdh infuzion, derdh atë të brishtë çaj të freskët e ëmbël, ajo do të japë ju dëshiroj pronat e tyre shëruese dhe kënaqësi të këndshme shije.

Cheers! Svetlana,


Të jetë, në% D
0? Asuka, komentet tuaja më poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!