Home Care për lëkurën e problemit


Kujdesit themelor shtëpi për lëkurë të problemit në bazë të pastrimit të rregullt, furnizim ushqimi dhe trajtimin e puçrra fytyre dhe skuqje të lëkurës (fytyre). Në mungesë të një pastrim të plotë, mbetje të grumbulluar në poret e djersës, yndyrat. Si rezultat i bllokuar poret dhe lëkura duket vatra e inflamacion, puçrra fytyre dhe pimples. Prandaj, duke e trajtuar këtë dekor është shumë e rëndësishme. Përveç kësaj, kujdesi për atë ka disa karakteristika dhe rregullat, të cilat unë ju them sot. Rregullat themelore të kujdesit për lëkurën e problemit: Asnjëherë, në asnjë rrethanë, nuk e shtrydh pimples dhe blackheads. Së pari, ky proces ka dëme shtesë, që rezulton plagët mund të bëhet.

Së dyti, një infeksion plagë mund të depërtojnë dhe të shkaktojë ndezjen e zjarrit. Përdorni kujdes të veçantë dhe kozmetike të dizajnuara në mënyrë specifike për të lëkurës me vaj. Këto produkte përmbajnë substanca të veçanta dhe përbërësit që parandalojnë bllokuar poret. Përveç kësaj, ata kanë pronat e anti-inflamator. Fytyrë të pastër të paktën 2 herë në ditë. Në vend të sapunit, përdorni shkumë të veçantë dhe gels. Zakonisht paketimi i tyre treguar për llojin e lëkurës që ata janë të destinuara. Pra, nuk do të marrë shumë për të zgjedhur mjetet e duhura të spastrimit ju. Lahen me ujë të ngrohtë mund të pije fytyrën tuaj me ujë, acidifikuara me lëng limoni.


Pas larjes mos e fshij lëkurën me një peshqir dhe fshij me një leckë të butë. Pastaj të thata krem ​​kujdesit të lëkurës mund të aplikohet apo ilaç kundër akneve. Mos lejoni flokët për të mbuluar ballin, veçanërisht në mot të nxehtë. Nëse flokët tuaj është i prirur për lajka, lani ato çdo ditë shampo të përshtatshme. Shmangni yndyror, mjete me vaj për flokë. Pick Makeup projektuar posaçërisht për llojin e lëkurës tuaj. Si mund të përdorni më pak rozë, veçanërisht që përmban një pjesë e yndyrave dhe vajrave. Nëse është e nevojshme, përdorni këtë eyeshadow thatë përkatëse ngjyrë rozë.

Në vend të kësaj pluhur kompakt preferojnë thërrmueshëm. Aplikoni atë me një furçë që larë me sapun dhe ujë të paktën 2 herë në javë. Në vend të kësaj, përdorni bazat tonale mjetet korrigjuese - lapsa dhe konsilery. Aplikoni ata vetëm në fushat me probleme që duhet të dallohen. Zgjidhni kozmetike me cilësi. Vëmendje të paguajë për atë që ka shitur në farmaci. Këto produkte kozmetike përgjithësisht përmbajnë komponente të tjerë në të përbërjes, efekte të dobishme në problemin e lëkurës. Për shembull, përbërja e tyre është shpesh i përfshirë zink, i cili nuk lejon clogging e poret dhe thahet elemente pak inflamatore. A nuk abuzojnë rrezatimi diellor.

Jo shumë kohë tan në diell dhe për të shmangur shtretër për rrezitje. Duke përdorur rrezitje mund vetëm skuqje të lëkurës maskim. Megjithatë, një qëndrim i gjatë në diell vetëm rrit inflamacion. Përveç kësaj, shumë mjete për të trajtuar aknet kanë rritur ndjeshmërinë ndaj ekspozimit të diellit. Prandaj, probabiliteti i një njolla të mëdha të errët. Shmangni prekjen ditë nuk i larë duart tuaja me sapun dhe lëkurë problematike, nuk e fshij atë. Kjo lëkurës nuk duhet të vijnë në kontakt me veshje, kapele, shalle, helmeta sportive dhe t. N. Nëse ndezjen nuk është shumë e theksuar, herë pas here ju mund të përdorni scrubs exfoliating dhe kostot e tjera.

Aplikoni atë për të pastruar lëkurën 1-2 herë në javë. Këto fonde do të ndihmojnë tërësisht të pastër poret. Preferojnë grimcave pastrim që nuk e plagosë të lëkurës pa kontribuar në inflamacion. A nuk e lënë pas dore maska ​​të thjeshta shtëpi, të cilat nuk janë shumë. Për lëkurës me vaj të mirë të përdorimit të maskave me argjilë të bardhë (kaolinë). Kjo do të thotë në mënyrë të përkryer pastron poret, thahet dhe thith yndyrë. Gjithashtu maskë shumë e dobishme në bazë të komponenteve natyrore antibacterial. Si pjesë e këtyre fondeve kanë tendencë që të ketë pemë çaji vaj, livando. Përfshin ekstrakte të kamomil, i urtë, lule Calendula, herbs celandine dhe kështu me radhë.

p. maska ​​Shtëpi me siguri nuk zëvendësojë trajtimin e akneve, por do të përmirësojë lëkurën, e bëjnë atë më të butë dhe matte çehre, tkurret poret dhe për të zvogëluar qendër inflamacion. Si për të gjetur një grim të përshtatshëm? Aktualisht, ka një përzgjedhje shumë të madhe të kozmetikës të posaçme për lëkurën e problemit. Ka objekte të shtrenjtë të klasit të lartë janë më të lira, markave vendore. Por më i mirë përdorimi hipoal