Gozhdë të kujdesit në shtëpi dora e djathtë


Çdo grua ëndrrat e një të bukur, të shëndetshëm, thonjtë natyrore. Për këtë ëndërr vijnë e vërtetë, duart gozhdë duhet të kujdesen, jo më pak se lëkura. Në këtë rast, të shkojnë në sallonet e bukurisë nuk kanë për të, përveç nëse sigurisht, ju doni të rritur thonjtë tuaj, të bëjë një manikyr profesional, atëherë mos të bëjë pa manicurists profesionale ... ballafaquar me probleme të tilla të brendshme si larjen e enëve, larjen e rrobave, nuk do të mund të ndihmojë të vini re se ngjyra zbehet gozhdë, ata fillojnë të bie, pushim, dhe të gjitha sepse shumë gra e lënë pas dore kujdesin e thonjve rregulla të thjeshta. Dhe kështu të kujdesit në shtëpi e thonjve, të drejtë, dhe jo vetëm atje për disa, ne tani flasim.

Si të kujdeseni për thonjtë tuaj në shtëpi? Kur ju të larë enët, nuk do të jetë dembel për të veshin dorashka. Po, në fillim ajo shkakton siklet, por ne duhet të kujtojmë se zakon - është natyra e dytë. Për më tepër, ky zakon do të ndikojë pozitivisht në shëndetin e thonjve tuaj. Skin, dhe, si pasojë, thonjtë më të gjatë të kontaktoni me detergjentë që ofrojnë ato, për fat të keq, efekt negativ. Në sezonin e ftohtë, unë nuk jam duke folur për të ftohtë, të jetë i sigurt për të veshin dorashka. Dhe ata nuk duhet të vënë në rrugë, dhe para se të nisej, në një dhomë të ngrohtë, që ju të mbrojtur veten nga probleme të tilla si tharje duart.


Pra, ju mbani thonjtë tuaj nga drop temperatura, që do të ishte e dobishme për strukturën e tyre. Një nga problemet më të zakonshme me të cilat përballen gratë janë thonjtë i brishtë. Një arsye për këtë fenomen - mungesa e kalciumit në trup, dhe vitaminës A. Se ata ishin përsëri të fortë dhe të shëndetshme, duhet të përfshihen në dietën e produkteve të qumështit, zarzavate, brokoli, frutave agrume dhe prodhimet e detit. Në fund të fundit, ne të gjithë e dimë se një dietë e shëndetshme është çelësi për shëndet të mirë. Kompleksi multivitamin do të ishte e tepërt, ajo duhet të pini larg, të paktën një herë në vit. Rreth një herë në javë për të bërë një tabaka të veçantë, duke përdorur ulliri, pluhur, liri ose vaj perimesh.

Më parë ajo duhet të jetë ndezur në një banjë me ujë, dhe më e ulët gishtave në vaj të nxehtë për 10 minuta. Kjo procedurë është e mirë moisturizes, ushqen, përshpejton rritjen dhe parandalon thyerje. Përdorimi i banjot kripë për të parandaluar thyerje dhe forcon pjatë gozhdë. Është e këshillueshme që të përdorni kripë deti. Dush kripë kryhen mundësisht nga dy apo tre herë në javë, procedurë keqpërdorimi është e nevojshme, atëherë efektet pozitive nuk do të jenë shumë të vijë. Ju mund të përdorni lëng limoni për të forcuar dhe për të lirisë nga yellowing. Për ta bërë këtë, të prerë një limon në gjysmë dhe të heqë atë në pjesën skajor të gishtit në mënyrë që gozhdë shtrat plotësisht i aftë në tul limoni.

Kjo procedurë është projektuar për 5-10 minuta. Pastaj duart duhet të lahen me ujë të ngrohtë dhe vaj ulliri për të procesit, apo ndonjë krem ​​yndyrë. Pas një kohe, thonjtë tuaj do të bëhet dukshëm më e fortë dhe për të fituar famë. Ju mund të bleni në një llak farmaci konfirmohen, varg llak është mjaft e lartë, kështu që zgjedhja është e juaja. Gishtave Masazh do të ju ndihmojë të përmirësuar qarkullimin e gjakut në shtratin gozhdë, e cila beneficially ndikojë në rritjen e pjatë gozhdë. Le të flasim për manikyr. Çdo shtëpi ka një manikyr, numërimin atë, ne nuk do të, ajo është e njohur për të gjithë. E vetmja gjë që ne vërejmë nuk është e gabuar për të dezinfektoj pajisje gozhdë para çdo përdorimi, ajo do të shmangë inflamacion nëse ju aksidentalisht plagosë duke bërë manikyr.

Në lidhje me cuticle (lëkura është mbin i hollë rrip në fushën e gozhdë), ajo mund të jetë e saktë vidsovuvaty shpatull manikyr ose të përdorin mjete të posaçme për të zbutur cuticles. Manikyr Correct - baza e kujdesit në shtëpi për thonjtë. Lidhur me zgjedhjen e bojës, atëherë ju nuk duhet të pendoheni para dhe për të blerë shtrenjtë produkt me cilësi të lartë. Le të jetë e mirë pesë shishe të shtrenjta, gozhdë të markës se sa ngjyra të mallrave të Regjimentit të konsumit.
Mos blej llak të lirë, për shkak të dëmtimit të tyre më shumë se i mirë. Para se të aplikoni llak, mos harrojmë për themel, i cili duhet të aplikohet për të mbrojtur dhe për të forcuar thonjtë.

Duke vazhduar të ecin me thonjtë pikturuar të dëmshme për strukturën e tyre, bëni pushime të shpeshta. Nail polish mbartës nuk duhet të përmbajnë aceton, pasi ajo është mjaft agresive ndaj thonjve, ata janë të thata, të kthehet të verdhë dhe të bëhet e shurdhër. Disa thonjtë janë pabarazitë grooves. Ky problem është i lidhur me trashëgim. Një luftë me të duke përdorur lustrim krem ​​ose polen veçantë lustrim. Ata janë të lehtë për të blerë në dyqan, më të zgjedhurit - mjaft e madhe. Një tipar shumë i mirë të mos jetë një infeksion fungale e pjatë gozhdë. Nëse keni vënë re fryrje, deformimi, njollë - një sinjal për atë që ju duhet të vizitoni mjekun - një dermatolog, konstaton sëmundjen dhe të përshkruajnë trajtim të duhur.

Të gjitha urdhërat duhet të jetë rreptësisht të kryer mjeku, dhe nuk përpjekje për të vetë-mjekoj në këtë rast. Për të përmbledhur. Një dietë e ekuilibruar, hidratues dhe forcimin banja, masazh, manikyr në kohë, zgjedhja e saktë e bojës dhe lëngjeve për heqjen e tij, e gjithë kjo së bashku do të ndihmojë për të siguruar që thonjtë tuaj një kohë të gjatë do të qëndrojë në gjendje të përsosur, dhe ju lutem ju me bukurinë e saj dhe madhështi. Të kujdeset për veten dhe të qëndrojnë të bukur! Tatiana,