Bimë shtëpi barbarozë dhe kujdeseni për të


Një nga bimët më të njohura shtëpie janë geraniums. Dhe jo vetëm në shtëpi - një bimë duket e madhe në kopsht, në park, në një shtrat. Ai ka një energji shumë të mirë nga ajo buron ngrohtësi dhe rehati në shtëpi. Emrat e tjerë geraniums - pelargonium, zhuravelnyk. Kjo është një barishte gjithëvjetor që mund të gjenden në një pastrimin në pyje dhe livadhe në moçal. Për geraniums mjaft të lehtë për t'u kujdesur për të, të përhapur, është shumë e gjatë dhe blooms bukur me tepri. Përveç bukurisë, ajo do të kënaqem me pronat e të dobishme. Gjethet e saj të prodhojë substanca antibakteriale që vrasin mikrobet (besohet që të ketë edhe lufton bakteret Staphylococcus aureus), pengon insektet, ka anti, antiseptik, diuretik, efekt hemostatic.

Një vaj barbarozë është një relaxant i shkëlqyer, kështu që është përdorur shpesh në Aromatherapy. Shumë arsye mund të citohet në Pelargonium të marrë vendin që i takon në shtëpinë tuaj. Dhe për të shmangur ndonjë vështirësi në kujdesin për të, unë do të doja të jap disa këshilla në artikullin rreth bimëve shëruese shtëpisë: geraniums dhe kujdesen për të. Për të barbarozë hap të mirë, ju duhet të zgjidhni një tokë të pasur në të e cila përfshin rërë, torfe dhe kopsht tokës. Se uji nuk do të ngecë në tenxhere dhe rrënjët ushqyer ajër kërkohet kullimit të mirë dhe periodik tokën loosening. Kur zgjedhjen e pots për geraniums rritje Duhet të theksohet se në tenxhere të vogla në lulëzim atë më të mirë, blooms më të bukur dhe të ndritshme dhe të mëdha - e zhvilluar mirë sistemin rrënjë në vetvete bush, por blooms Pelargonium më keq.


Prandaj, shoots rinj më të mirë për të mbjellë në pots vogla deri sa ata të forcuar rrënjët. Transplantuar bimore vetëm kur ajo është "ngushtë". Më të mirë për të zgjedhur qeramike (balte) pots sepse toka dries jashtë në plastike ngadalshme dhe ndoshta kalb rrënjët. . Për një të përshtatshëm diametër tenxhere bimore e 12-14 cm Nëse ju vetëm mbjellë 3-4 bimë në një tenxhere, diametri i saj duhet të jetë 22-25 cm Lartësia e tenxhere -.. 10-15 cm Kur geraniums lotim duhet të marrë parasysh se Kjo bimë të thatë më të mira se të derdh. Nëse lotim tepruar, pelargonium nuk mund të lulëzim, por gjethet janë të këndshme dhe të freskëta.

Geranium mirë ujë akumulon, kështu që duhet të jetë një gjendje e mirë e tepricë. Në dimër, lotim duhet të jetë shumë i moderuar, pasi kjo kohë të vitit është bimësi shumë e dobët dhe rrënjët mund të vdesin nga lagështi të tepërt. Geranium e do mbarësuese organike dhe minerale. Rritje lule të tilla si geraniums dhe kujdesin e saj për bimët lulëzuar mira përfshin përdorimin e përzierjeve minerale dhe plehrave kimike të lëngët me fosfor dhe kalium. Nëse ju doni të arritur një gjelbër të pasur, pleh duhet të jetë më i azotit. Pas geraniums transplant në përzierje të re të tokës, pastaj të ushqyer më mirë të fillojë jo më parë se tre muaj.

Nëse geraniums tuaj të nxirë terren prerja, është e mundshme për të mposhtur këtë kërpudhat bimë - hileqar. Arsyeja për këtë mund të shërbejë si përmbytjet apo compaction tepruar tokës. Në këtë rast tronditur bosht është hequr dhe transplantuar fabrikë mundësisht në tokë sterilizuar. Nëse pelargonium jo mjaft dritë, ajo është e holluar me ujë tepër, atëherë bimore mund të duket aphids dhe Whitefly mund kalb rrënjët dhe jakë rrënjë. Për të shmangur këtë, ju duhet të kujdeset për të drejtën (ndriçim të mirë dhe lotim të rrallë në sezonin e ftohtë). Dhe shkatërrimin e dëmtuesve duke përdorur infuzion kamomil farmaci ose gjethe të duhanit larë, dhe pas 2-3 orë larë përsëri me ujë të pastër.

Moving tenxhere e geraniums në ballkon apo terren të hapur në shtëpi, lë ndoshta yellowing, por ajo kalon shpejt pas aklimatizimit.

Për të kurorëzojnë formimin dhe shkurret, të zgjeruara bronkial Geranium duhet hequr në fytyrë. Është më mirë për të shpenzuar 8-10 gjethe, duke hequr pikën e rritjes. Çfarë problemesh të tjera mund të ndodhin kur në rritje geraniums? * Nëse do të ishte kufijtë e kuqe fletë, mbi të gjitha, ajo ngrin. Ju duhet të hiqni tenxhere me një bimë nga dritaret e ftohta. * Nëse e lë më të ulëta të bien dhe ekspozimin rrjedhin, ajo është shenjë e mungesës së dritës. * Nëse lë më të ulët të verdhë, i butë dhe kalb - të zvogëlojë lotim. * Në qoftë se ata të verdhë, por vetëm toka e thatë, dhe fletë elastike - mungesa e lagështisë.

Këto janë të thjeshta për të aplikuar këshilla dhe shpresojmë të ju ndihmojë të rriten bimët e shtëpisë të bukur dhe të shëndetshme të tilla si geraniums. Svetlana44,