Krem shtëpi dhe Facials


Lëkura jonë ka nevojë për kujdes ditor. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet fytyrë dhe qafë. Vetëm me kujdes të vazhdueshëm dhe të duhur, ajo do të duket i shëndetshëm, i freskët dhe rinore. Reklamim dikton se krem ​​vetëm të shtrenjta kozmetike dhe maska ​​të markave të famshme do të ndihmojë për të mbajtur lëkurën tuaj në formë të mirë ... por kjo nuk është kështu. Krem dhe maska ​​bërë nga përbërësit natyral në shtëpi, kurrë prapa mbi efektivitetin e procedurave të shtrenjta. Main saktë të përcaktuar llojin e lëkurës tuaj, zgjidhni recetë e duhur dhe nuk do të jetë dembel për të gatuar krem ​​shtëpi apo maskë.

Unë do të ju them se krem ​​të interesuara në shtëpi dhe Facials mund të bëhen në mënyrë të pavarur. Krem Ulët listuara dhe maskë e bërë lëkurën qetësues, qetësues, anti-inflamator, pastrimi, efekt qetësues dhe toning. Krem në shtëpi Më interesant, procesi i krem ​​gatim mund të jetë shumë emocionuese. Për të përgatitur krem ​​e rrudhave rreth qepallat, ju do të duhet: një lugë gjelle gjalpë ngrohur pak, një e verdhë veze veze të papërpunuara dhe një lugë gjelle e rrit petals grimcuar dhe jasemini. Me kujdes bluaj gjithë përbërësit dhe të aplikojnë rezulton krem ​​hollë nën sytë para se të shkojnë në shtrat.


Jeta raft e krem ​​dhe jo vetëm mbi një javë në frigorifer.
(Në një kavanoz me krem ​​duhet të specifikojë datën e përgatitjes). Për të përgatitur në shtëpi rinovimin krem ​​ne nevojitet: mjaltë dhe lanolinë. Në një dush me ujë të ngrohur pak mjaltë dhe lanolinë shkrihet në pjesë të barabarta (vetëm të marrë një lugë çaji çdo përbërës). Në përzierje të nxehtë duhet të shtoni 2 lugë vaj bajame ose gruri dhe të njëjtën sasi me ujë të valë. Pastaj lëvizje të gjithë përbërësit tërësisht. Ky krem ​​është e rekomanduar për të aplikuar çdo ditë. Mos harroni se çdo krem ​​të përballet me është aplikuar gjithmonë në lëkurë para-pastruar.

Receta tradicionale zbutjen krem ​​me ferrë për plakjen e lëkurës në një ujë ose avull dush të shkrihet një lugë çaji lanolinë, ka edhe të shtoni 2 lugë çdo të zgjedhjes suaj naftës natyrore, një lugë çaji mjaltë, sa më shumë të lëng shtrydhur të ribes së zi një lugë gjelle lëng limoni. Nëse konsistencë juaj krem ​​ishte shumë i trashë, shtoni një lugë çift të vluar ujë të pastruar. Duke rezultuar në masë është ftohur në frigorifer dhe krem ​​tonë është gati. Ky krem ​​është ruajtur në frigorifer për shtatë ditë. Aplikoni atë çdo ditë për të pastruar fytyrën dhe efekt nuk është e gjatë për të pritur.

Pas aplikimit të krem ​​ju do të ndjeni 10 vjet më i ri! Gatim moisturizer për lëkurë të prirur për lajka Ju do të duhet lëng i një limoni, dy lugë glicerinë, një verdhë veze vezë të papërpunuara, mjaltë një lugë çaji dhe 2 lugë të ndonjë vaj perimesh natyrore. Së pari, në një tas të veçantë pure vezë e verdhë veze, shtoni vaj mjaltë. Në përzierje gradualisht pour në lëng limoni dhe glicerinë, ndërsa ende nxitje të gjithë kohës. Është shumë peshë dëshirueshme rrahën me një mikser. Ky krem ​​është ruajtur në frigorifer për 5-7 ditë. Aplikoni për të pastruar qafën e tij dhe të përballet 2 herë në ditë.

Dhe tani shikoni në shembujt e maska ​​vitaminë që mund të bëhen në shtëpi për lloje të ndryshme të lëkurës. Lexoni recetë për të ushqyer lëkurën dhe ju do të shihni se përgatitja e maskave - procesi është kompleks dhe jo të gatshme në dispozicion. Facials shtëpi Perime Maskë për lëkurë normale, numri ekzistues i ndonji perime, të tilla si patëllxhan, kungull i njomë, lakër, panxhar, kastravec. Rub perime të zgjedhura në një rende gjobë, përzierje përbërësit dhe të aplikojnë përzierje në fytyrën tuaj për 10-15 minuta. Pastaj pije me ujë mineral. Maskë për lëkurë të thatë në të barabarta përbërësit proporcione përzierje të tilla si djathë, krem ​​të ngrohtë ngopura, lëng karrote dhe vaj ulliri.

Me kujdes llokoçis derisa shtresa të qetë dhe të trashë të lëkurës në fytyrë. Pas 15 minutave, përzierje duhet të shpëlaj me ujë të zier. Maskë për vaj dhe problemeve të lëkurës Një lugë gjelle pa yndyrë kos fshij me 2 ose 3-lugë kos me pak yndyrë ose kos. Përzierje rezultuar ishte vënë në fytyrë për 15 minuta, duke i lënë hapësirë ​​rreth syve falas. Pastaj pije me të ngrohtë zier përbërjen e ujit. Njerëzit maskë për lëkurë kombinim Një vezë e verdhë veze të papërpunuara përzierje me një lugë gjelle e rrushit ose lëng molle (mundësisht natyrore), shtoni një lugë çaji me vaj perimesh.

Para se të aplikoni maskë, furçë infuzion gëlqere të lëkurës. Atëherë vihet në masë të gatuar. Pas 10-15 minuta, hiqni inde të tepërt. Për të përgatitur maskë tjetër na duhet një e verdhë veze të papërpunuara vezë, një lugë çaji të glicerinë dhe një lugë çaji mjaltë të ngrohtë. (Të jetë i sigurt për t'u siguruar nëse jeni alergjik në një komponent të veçantë). Tërësisht përzierje të gjithë ata dhe të aplikoni në fytyrë për 15 minuta. Kjo maskë popullor do të ndihmojë të hequr qafe të rrudhave. Këtu ne jemi në vend dhe u takuan me maska ​​dhe krem ​​që ju lehtë mund të gatuaj në shtëpi me përbërësit më të thjeshtë.

Përdorni receta e mia, paralajmërojnë rrudhat dhe puçrra fytyre sigurojnë freski dhe lëkurë rinore. Por mos harroni, para se të aplikoni krem ​​dhe Facials, lëkura duhet të pastrohen mirë. Nëse ju nuk bëni, atëherë gjithçka që është në të, të zhytur, e cila nuk ka gjasa të përfitojnë shëndetin. Prandaj të çuar përpara të pastër locion thatë lëkurës, dhe yndyra - me sapun dhe ujë me pH e duhur. Pasi të aplikoni maskë, shtrihem deri në fund të procedurës, të pushojnë. Bobryshev Taras,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!