Kollë shtëpi bimor


Kollë në vetvete i keq, por në qoftë se ajo është e zgjatur dhe i bezdisshëm - edhe më shumë. Për trajtimin e saj është e nevojshme për të kuptuar shkaqeve-origjinë. Më shpesh ajo shfaqet në shoqërim me ARI ose SARS-it, si rrugët e frymëmarrjes prekura. Përveç këtyre sëmundjeve të zakonshme kollë mund të sinjalizojë një sëmundje shumë të rrezikshme dhe komplekse - kancer, tuberkulozi, astmës, tumoret. Në disa raste mund të jetë një simptomë e pleurit apo dështimit të zemrës. Varësisht nga vende, ton dhe karakteristikat tjera të dalluar lloje të ndryshme të kollë. Ne e ndajnë atë në llojet e mëposhtme - të thatë dhe të lagësht.

Kollë e thatë është shpesh mbështetje bronkit thatë. Detyra e parë e shfaqjes së kollë e thatë bëhet zbutja, lehtësim dhe kujdes pështymë. Prandaj, ju duhet të pini shumë lëngje. Ju gjithashtu mund të gargarë zgjidhje sode-kripë. Kjo do të ndihmojë dezinfektoj dhe fytin, dhe për të nxitur formimin e mukusit. Për të zbutur zgjidhjen e tij fyt lyej jodit ose vaj ulliri. Gjithashtu provoni kollë shtëpi bimor. Well themeluar sipas decoctions thatë kollë dhe infusions e bimëve të mëposhtme: lëpushë, Wort Shën Gjonit, karamele mente, kamomil, rigon, rozmarinë e egër. Për të përgatitur supë duhet lugë gjelle e bimëve, derdh një gotë me ujë të vluar, të lënë për gjysmë ore dhe tendosje.


Merrni një lugë gjelle në gjashtë herë në ditë. Ju gjithashtu mund të përdorni lule hikërror çaj - ngjyra 40gr, derdh një litër ujë të vluar për një natë.
Kollë e zgjatur thatë dhe infuzion i vazhdueshëm i 30-60hr bëjë lule hollyhocks pyll për litër ujë të valë. Nëse ju dëshironi për të kombinuar ngjyrat hikërror, nënën dhe njerka. A duhet të këmbëngulë natën dhe për të marrë një çaj. Ju gjithashtu mund të përzierje petals egra lulekuqe (10 ml) dhe bedrentsa rrënjë (5g), pour dy gota me ujë të valë dhe të lënë gjatë natës. Nëse pini kjo krijoj një gllënjkë çdo orë - ajo është në gjendje për të hequr edhe e vështirë kollitjes periudhave të shkurtra. Për të zbutur një kollë e thatë është përdorur edhe me inhalacion eukalipt.

Për ta bërë këtë, i copëtuar lë të mbushura me ujë të valë, e bërë nga gyp letër. Frymarrja avull për 10-15 minuta. Gjithashtu një mënyrë e mirë mund të jenë të përgatitur me dorë shurup me gjethe delli. Për këtë, bimë të freskëta mirë-larë duhet të kalojë në një tigan, thith shkurtimisht. Pastaj gatuaj për disa orë në ngrohje të ulët. Pastaj shtrydh dhe vënë karamele sheqer (rreth 1 kg për tenxhere). Shurup duhet të merren, duke shtuar një spoonfuls pak e çaj të nxehtë disa herë në ditë. Kollë lagësht duhet të trajtohet mënyra paksa të ndryshme. Bëni mbledhjen e këtyre komponenteve - moçali kënetë, rrënjë alte, lë nënën dhe njerka (1: 2: 2).

Hidh dy lugë të mbledhjes pintë ujë të valë dhe të insistojnë 04:00 në një enë të mbyllur. Merrni një gjysmë gotë me infuzion disa herë në ditë. Tre teaspoons rizomat e bar shtrat, nënës dhe njerkës, elderberry zezë dhe rrënjë comfrey derdh në një tigan dhe derdh një gotë me ujë të nxehtë. Në pritje të ulët të ngrohjes për 15 minuta, le të ftohtë, kullimin. Merrni një lugë gjelle disa herë në ditë. Ju gjithashtu mund të përdorni një zierje e likuricias. Kjo bimë është përdorur shpesh në prodhimin e ilaçeve të ndryshme dhe shurupe kollë. Për të përgatitur infuzion veten, të marrë -1st.l. tharë rrënjë jamball, i hedh një pintë ujë të valë.

Të sjellë një çiban dhe kuzhinier për rreth 10 minuta në ngrohje të ulët. Dërgo supë vendas për disa orë, tendosje dhe të marrë në një gotë të tretë 4-5 herë në ditë. Ju gjithashtu mund të marrë kamomil, trumzë dhe lëpushë (1 st.l), i hedh një pintë ujë të valë, të mbajë për gjysmë ore në një banjë me ujë. Strain, të marrë të ngrohtë në -1st.l. përpara se të hahet. Ka edhe disa opsione për pirja e çajit. Çaj me trumzë. Për të marrë një shërbyer të trumzë e tharë në një sasi prej 1-2 teaspoons, dhe rreth 200 ml ujë. Hidh ujë të valë barin, le të qëndrojë për 5-10 minuta. Ju mund të pini disa herë në ditë.

Tea bërë nga lëpushkë. Në një filxhan, lule lëpushkë 2 teaspoons thata derdh 200 ml ujë të valë. Le të qëndrojë. Pini dy herë në ditë. Tea ka anti-inflamator, expectorant, lehtësues, veprimi analgjezik. Një tjetër recetë çaj kundër kollës. Sepse është e nevojshme për të përgatitur mbledhjen. Merrni 10g me trëndafila të egër, anise 15hr, jamball 10g, 15hr Mallow, 10g istoda zakonisht, 10g trumzë, lëpushkë 15hr. Përzierje e këtyre bimëve dhe çaj brewed si zakonisht. Pini ajo mund të jetë disa herë në ditë. Pra, kemi biseduar për trajtim në shtëpi për kollë. Mos harroni se mjetet juridike popullore mund të dështojnë kur diagnostikuar si duhet etiologjinë e sëmundjes.

Njëjta diagnozë e saktë që ju mund të kërkoni një mjek. Ai do të japë udhëzime për trajtim. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në qoftë se qëllimi juaj bimor kollë në fëmijët. Brandy,