Kujdesi mjete Syri popullore


Nga problemet e tilla, si rrudhat rreth syve askush nuk është imun. Sepse herët a vonë ajo ndodh me të gjithë njerëzit. Ndër arsyet për pamjen e tyre - të tilla si ndikimin e përkeqësimit kozmetike të lëkurës, sytë zakon vidhos deri dielli në verë dhe dimër, me reflektimin e saj nga bora. Që lëkura rreth syve është shumë delikate, të ndjeshme dhe të prirur për tharje, rrudhat e formuar në atë goxha shpejt. Por gratë moderne kanë shumë mënyra për të luftuar këtë problem. Për shembull, kujdesi Syri mjetet juridike popullore që janë në dispozicion për të gjithë. Si dhe çfarë duhet të përdorni krem ​​për lëkurën rreth syve? Zgjidhni krem ​​për lëkurën rreth syve duhet të jetë shumë kujdes.

Unë duhet qasje këtë me përgjegjësi të plotë. Kujdes i zakonshëm krem ​​i Syrit nuk janë të përshtatshme sepse cilësi e tyre është shumë e "rëndë" për lëkurë delikate dhe mund të shkaktojë shtrihen dhe rrudhat. Për t'u kujdesur për sytë kostum krem ​​me një cilësi të lehta, të lehtë absorbohet dhe hidratues mirë. Prandaj, është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje në ndjenjën që mbetet pas përdorimit të krem ​​dhe depo dhe paketimin e krem. Besohet se krem ​​në tuba të mbajë më gjatë pronat e tyre të dobishme se sa homologët në kavanoza, si herët kanë më pak gjasa për të bashkëvepruar me oksigjen.


Për sa i përket aplikimit të krem, ju duhet të përdorni atë mëngjes dhe në mbrëmje për të pastruar zonën e syve. Kjo është bërë e mirë gishtin pads rrjet, duke përdorur mocionet lehta përgjimi. Mbani në mend se ju nuk mund të fshij krem ​​si ajo mund të shtrihet në mënyrë të konsiderueshme lëkurën. Krem është aplikuar në qepallë më të ulët në qoshe e jashtme të syrit drejt e brendshme dhe të lartë - në kundërshtim. Mbi qepallë celular krem ​​aplikuar nuk rekomandohet, pasi ajo mund të çojë në ënjtje dhe skuqje. Kujdesi për sytë përdorur mjetet juridike popullore Efekt shumë të mirë në lëkurën rreth syve jep akull.

Fshij atë kubike akull. Kjo ndihmon për të rritur hydration dhe tonin, duke siguruar fleksibilitet dhe rritjen e fluksit të gjakut. Dhe, sigurisht, kjo procedurë do të më në fund të zgjoheni në mëngjes dhe të ndjehen shumë më të gëzuar. Për përgatitjen e kube akulli duhet të përdoret vetëm ujë të pijshëm të pastër (mund të jetë gjithashtu i dobishëm me shtimin e supë perimesh si kamomil, nenexhik, majdanoz), i cili është derdhur në molds të veçanta ose pako akulli. Zgjedhja e bimëve për të bërë akull varet nga efektin e dëshiruar dhe llojin e lëkurës. Po, kamomil zbutur lëkurës do antiseptik, e bëjnë atë më elastike, majdanoz - të rritur qarkullimin e gjakut, dhe kështu të parandaluar shfaqjen e rrudhave.

Paketa për Sy Për të luftuar ënjtje dhe skuqje të syve, arsyen pse i gjatë ulur në kompjuter dhe mungesa e gjumit janë pako e lë çaj. Për përgatitjen e tyre është mjaft e thjeshtë për të krijoj çaj, dip topa pambuku në të dhe disa minuta për të vënë ato në sytë tuaj. Gjithashtu pako shumë të dobishme e lule kumak. Kjo është për shkak të faktit se kjo bimë është e pasur me vajra esenciale, acide organike dhe carotene. Rregullisht bërë këto pako, ju mund të parandaluar formimin e rrudhave. Për përgatitjen e supë duhet lugë gjelle lule të derdh ujë të valë dhe të lënë për rreth 30 minuta.


Ju pastaj tendosje përmes një sitë gjobë, rënie e horizontit në topat e ngrohta pambuku supë dhe i vuri mbi qepallat e mbyllura për 10-15 minuta. Një tjetër mënyrë për t'u kujdesur për lëkurën rreth syve dhe të shpëtoj prej rrudhave është vaj fasha. Për ta bërë këtë, në vaj ulliri për të njomet pads pambuku dhe të mbajë për 15 minuta. Ata kanë nevojë për ta vënë nën qepallë më të ulët, jo shumë afër për syrin kështu që ajo nuk do të shkëlqejë direkt në sy. Pastaj butësisht të hequr naftës tepërt me ujë të ngrohtë ose të krijoj dhe të aplikojnë një krem ​​ushqyes mbi qepallat. Pas asaj kompresë lëkura bëhet zhdërvjellët dhe hydrated. Maska për Sy Këtu është recetë e një prej maskave më të zakonshme të përdorura për lëkurën rreth syve.

Për përgatitjen e saj duhet të marrë patate të papërpunuara, hekura, majdanoz copëtuar pastaj, përzierje përbërësit që rrjedhin, të mbyllura në napë dhe vihet në sy. Maskë duhet pije me ujë të ngrohtë për 15 minuta dhe pastaj lyej lëkurës krem ​​ushqyes. Nga rruga, një maskë mund të përdoret për të njomet buzët. Nuk është një tjetër maskë që do të ndihmojë të shpëtoj nga çanta nën sytë - një maskë me gjethe majdanoz. Kjo bimë është përdorur gjerësisht në kozmetikë sepse ajo përmban shumë vitaminë C, carotene, kalium, magnez dhe fosfor. Megjithë efektin e saj shumë delikate, është e dallueshme rritet qarkullimi i gjakut, ka zbardhues pronat dhe zbardhjen efekt.

Për të përgatitur maskë e majdanoz, finely copëtuar me një thikë duhet zarzavate, përzierje me një lugë gjelle salcë kosi. Duke rezultuar në masë është vënë në sy dhe të mbuluar me pads pambuku dhe për të mbajtur për 20-30 minuta. Kjo procedurë do të ndihmojë në uljen ënjtje të lëkurës, humbje e rrudhave, duke u shpëtoj e qarqeve të errëta. Nëse ju jeni në një nxitim dhe kohë për të përgatitur ndonjë maskë nuk ka, ju mund të përdorni një kastravec të thjeshtë, me feta në pjatë hollë. Ata duhet të vihet në sy për 5-10 minuta. Kjo do të eliminojë çanta nën sytë dhe të shpëtoj prej syve të kuq. Dhe unë do të doja të them disa fjalë për kujdesin e lëkurës rreth syve.

Ju duhet të ndiqni disa masa paraprake. Mbani në mend se ata janë aplikuar vetëm në të mirë pastruar. Koha më e favorshme për aplikim të tyre - në mbrëmje ose në mëngjes. Ne duhet të shohim në atë se maskë nuk ka rrjedhje në sy. Disa komponente mund të shkaktojnë alergji, kështu që përbërësit të panjohur duhet të përdoren me kujdes. Sytë e tu le të rrezatojë dritë dhe shkëlqim, dhe lëkura përreth tyre është i shëndetshëm dhe i bukur! Bobryshev Taras,