Kujdesit të lëkurës dhe të flokëve pas pishinë


Swimming është një mënyrë e madhe për të rregulloj trupin tuaj dhe shpirtin. Por pas klasat e rregullta në pishinë, lëkura bëhet e thatë, me luspa dhe zbehet flokëve itchy, humbasin famë, rrihej, sytë e tyre të kuqe. Përse? Ujit në pishinë dezinfektohet jonet e bakrit ose fluoride argjendi, ultrazërit apo dritën ultravjollcë, ozonit. Me masat e tilla të tharë lëkurën dhe flokët. Por shkaku kryesor i lëkurë të thatë dhe flokët është kërkesë e detyrueshme sanitare - ujë hloruvaty për dezinfektim. Prandaj, ju duhet një kujdes të duhur të lëkurës dhe flokët pas pishinë dhe ekzekutuar atë mjaft lehtë. Lëkurë Nëse keni lëkurë të hollë apo të thatë, para se të vizituar pishinë të marrë një dush me një xhel zbutje.

Beauticians janë këshilluar për të vënë në yndyrë trupit apo fëmijën krem ​​neveritshëm ujit. Aplikoni atë në fytyrë dhe duar. Kur lëkura e trashë dhe me vaj duke përdorur krem ​​të lehta, si në lëkurë krem ​​me themel të trashë ndalesa të marrë frymë, duke çuar në formimin e ulcerat dhe inflamacion. Pas notit ne nuk duhet të harrojmë për trupin themelore të higjienës. Së pari hiqni fytyrës krem ​​zbardhues lëkurë me eshtrat. Përdorni tonik të pamundshme, pads pambuku ngjyhet në ajo përhapet fëlliqur, duke shkaktuar shfaqjen e proceseve inflamatore.
Lahen me ujë - të ziera apo pajisje hidraulike. Për të hequr mbetjet e krem ​​dhe lëndës organike (ndotja, djersë) se nuk mund të jetë ujë, qumësht përdorim, krem ​​ose sapun të lëngët.


Kur të vënë në lëkurë e ushqejnë, zbutjen dhe agjentët qetësues. Krem mirë të përshtatshme dhe balms me vajra bimore (kokosit, Calendula, Jojoba), aloe dhe vitaminat A dhe C. Ofrohet per shitje është një kozmetikë të veçanta, sigurimin e kujdesit të lëkurës pas pishinë dhe sauna - një shampo, balms dhe krem ​​atë WASH zbardh dhe moisturize lëkurës. Kozmetikë për kujdesin e lëkurës pas pishinë përfshin acid linolenic yndyror, ekstrakte alga deti, minerale, acid Hyaluronic, vitamina A dhe E, ure, amino acid - ata të rivendosur pengesë gidrolipidnyj në sipërfaqe të lëkurës. Qime Ashtu si lëkura, ujë chlorinated flokët e thatë pa mëshirë, duke i bërë ata i brishtë.

Për të mbrojtur flokët rekomandon përdorimin e silikoni ose gome kapele. Ata duhet të përshtaten snugly në kokë. Kokë më mirë montim kapak, më pak rrezik i zbardhues mbi flokë. Pajisje e mira pishinë janë të shtrenjta, por ato janë të vlefshme. Pas notit duhet shpëlarje flokët tuaj në dush dhe të përdorni shampo ushqyes dhe zbutjen. Pastaj ata të aplikojnë balsam apo kondicioner dhe ka përballoi kohën e nevojshme, pije përsëri. Ka seri ideal i produkteve të kujdesit bukuri për flokët e thatë. Kaloni flokët pas pishinë, të bëjë një maskë hydrating, do të përpiqen për të sjellë në orarin tuaj javor të paktën dy procedura të tilla.

Ndihmë për të përballuar me vaj brishtësisë për flokët. Krehje e flokëve furçë masazh të thahet plotësisht - ju masakrojn ato. Përdorni një krehër me dhëmbë pak. Brush nga rrënja deri te maja. Pas not leje flokët pak të lagur, nuk e tharë krejtësisht, ndryshe flokët do elektryzuvatysya. Megjithatë, për të dalë dhe kreu i lagësht është gjithashtu e pamundur. Pra, të presim për tharjen e plotë të saj natyrore. Rivendosur strukturën e flokëve dhe mbrojtjen e tyre nga efektet e kremra klor ndihmë. Ato ndihmojnë parandalimin e brishtë, flokët e thatë dhe seksion gjithashtu bëhem i lagur ata. Për pije në shtëpi duke përdorur infuzion i çel bli ose prosvyrnyka pylltarisë.

Të përgatisë atë me dy lugë për bimë për litër ujë të valë. Para përdorimit, infuzion qëndrojë njëzet minuta. Sytë Mbroni sytë tuaj ndërsa not në pishinë janë syze të veçanta. Ata kanë bërë një atribut i domosdoshëm, veçanërisht në qoftë se ju duan të zhyten. Klori gërryen sytë dhe konjuktivit janë afër. Syze zgjedhur, kontrolloni për të parë se ata të përmbahen në një person, por presioni në lëkurë nuk duhet të jetë i fortë, dhe ata nuk duhet të mbajnë ujin. Për të shmangur probleme të tilla nuk e pajis keq. Në dyqanet sportive është e dobishme të konsultohet me këshilltarët për të ndihmuar ju zgjidhni.

Për të eliminuar bruising nën sytë është e rekomanduar për të përdorur krem ​​decongestants. Shumë gra të vizituar pishinë menjëherë pas punës, dhe natyrisht, make-up ditë. Megjithatë, para se të procedurave të ujit çdo, madje edhe kozmetikë papërshkueshëm nga uji, më mirë del me të larë. Këtu janë rekomandimet tona kështu dhe ju tani e dini se si të kujdeseni për të lëkurës pas pishinë, si dhe flokëve dhe syve. Pishinë është tani i sigurt që të jenë të kënaqshme! Anna