Kujdesi gjatë shtatzënisë


Shtatzënia pa dyshim ndikon në gjendjen e trupit të gruas në të gjitha organet e saj, të pjesëve të trupit, si dhe lëkurën. Kjo është për shkak të ndryshimeve në nivelet hormonale kur dominuara nga progesteronit dhe e estrogjenit, të cilat janë hormonet më të rëndësishme grua shtatzënë. Me këto hormonet, më tepër, veprimet e tyre të lëkurës femër nuk është aq me vaj si më parë, dhe për këtë arsye ajo formon zonat më pak problematike se më parë. Për shembull, ato vajza që zakonisht pësuar një skuqje të lëkurës puçrra fytyre ose të lëkurës me vaj në fytyrën tuaj mund të harrojmë për problemet e tilla në kohën e shtatzënisë. Kjo do të thotë se nevoja për të pastruar lëkurën me procedura të ndryshme - zhduket, kujdesit të lëkurës gjatë shtatzënisë ndryshon.

Lëkurë thellë dhe personi pastrim, duke çuar në plagosje, edhe pse i vogël, gjatë shtatzënisë është më mirë të mos për të shpenzuar, sepse ndjeshmëria është rritur. Për të pastruar lëkurën në çdo pjesë të trupit ku lëkurë, përdorni një krem ​​të butë, të cilat përfshijnë dylli. Por të përpiqet të shmangë fonde ku ka Futjet grimca të vështirë të tilla si kripë deti apo arra shell. Mos harroni se grooming kujdeset, si gjatë shtatzënisë dhe para dhe pas saj, ndihmon për të mbajtur atë të shëndetshme, të butë dhe i përkulshëm. Për fat të keq, hormon shtatzënisë nuk është gjithmonë një pozitiv. Ato vajza që kanë lëkurë me vaj, ajo do të ndihmojë, por pronarët kanë lëkurë të thatë, moisturize atë në çdo mënyrë - përdorni një krem ​​i projektuar për të sherbet.Mos harroni se lëkurës gjatë shtatzënisë është zakonisht i ndjeshëm dhe nervoz, jo gjithmonë përballen me faktorët e saj aktuale negative. Prandaj provoni të re, krem ​​të panjohur dhe kozmetikës padëshirueshme, është më mirë për të përdorur produktet që ju jeni tashmë të njohur, dhe solli rezultate vetëm pozitive. Para se të filloni duke përdorur krem ​​për kujdesin e lëkurës gjatë shtatzënisë fëmijën, ju duhet të lexoni me kujdes përbërjen, pasi automjeti mund të ruhet identifikues vitaminë sintetike A, me fjalë të tjera - retinoids. Shpesh retinoids janë adoleshentë pjesë e kozmetikës që janë projektuar për t'u marrë me fushat me probleme, ato janë përdorur zakonisht.

Gratë shtatzëna nga këto krema duhet të përmbahet sepse gjatë disa studime zbuloi se vitaminë A në sasi të mëdha, është i keq për fëmijën. Gjatë shtatzënisë nuk është e rekomanduar për të përdorur teknika kozmetike të tilla si kontur dhe Mezoterapia. Arsyeja kryesore është dhimbja këto procedura, sidomos për gratë shtatzëna që kanë rritur ndjeshmërinë e lëkurës. Përveç kësaj, procedura e sipër ndonjëherë gratë shtatzëna nuk ishin kryer. Raste jo të rralla ku gratë shtatzëna në hyperpigmentation e lëkurës, e cila shfaqet në pjesë të ndryshme të trupit të tilla si fytyrë, krahë, stomakut në zhvillim.

Ajo është gjithashtu e mundur të errësuar nipples dhe folds trupit. Në këtë drejtim, u shqetësoni nuk ka nevojë për të marrë shpëtoj e spote, gjithashtu, jo domosdoshmërisht për shkak se ata zhduken vetë brenda disa muaj pas lindjes së foshnjës. Ju gjithashtu duhet të i kushtoj vëmendje për faktin se përdorimi i mjeteve të ndryshme të qartësuar gjatë shtatzënisë mund të shkaktojë acarim të lëkurës. Shtatzënia - është një kohë kur vetëm duhet të kujdesen për shëndetin e lëkurës, të parë për atë se armëve, këmbët, prapa dhe supet grua shtatzënë nuk është e lodhur. Për këtë ka program special spa qëllimi kryesor i të cilit është për të përmirësuar tonin e lëkurës dhe për të parandaluar shfaqjen e shënon shtrirje.

Sa për gratë shtatzëna përfundon nxehtë kundërindikuar në Spas ka përfundon të veçanta të ftohtë. Përdorin të njëjtën teknologji, por dëme në lëkurë nuk solli ndonjë, kështu që kur procedurat e tilla përdoren përbërësit që mund të veprojë pa ethe. Përdoret në mënyrë tipike mjaltë ose algave, sa kohë që të dhënat në komponentin e klientit nuk ishte alergji. Gjatë shtatzënisë padëshiruar trajtime të ngrohjes si sauna, banja, si dhe vakum, ultratinguj, masazh dhe masazh, e cila synon për të hequr tsillyulita. Para çdo procedurë që ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj dhe për të marrë lejen e tij për të kryer këtë procedurë.

Një nga pasojat më të pakëndshme të shtatzënisë i cili vuan nga çdo grua që shtrihen është më i zakonshëm që gjenden në kofshë, bark dhe gjoks. Paralajmërojnë pamja e tyre është shumë më e lehtë se sa për të përballuar me ta. Për të parandaluar ato, të përdorur kujdesin e duhur të lëkurës gjatë shtatzënisë, dmth, gels, vajra dhe krem ​​që ndikojnë në prodhimin e kolagjenit. Well te lavazheve vagjinore, dhe si për ushqimin - më shumë proteina në dietë, aq më mirë. Nëse shënon shtrirje duket, hiqni ato ndihmojë peels dhe Mezoterapia, të cilat lejohen vetëm pas lindjes. Shpresoj Pyshchalka,