Kujdesi për pacientët me plagë krevat


Plagë nga të ndënjurit e gjatë në shtrat - një nekrozë të indit të butë dhe lëkurë e një shkelje të qarkullimit të gjakut në to. Ky çrregullim ndodh me pacientët të cilët qëndrojnë gjatë në një pozicion në shtrat. Si rezultat, ato pjesë të trupit, të cilat janë të gjatë, të furnizuara dobët me gjak përmes peredavlyuvannya të vazhdueshëm. Së pari, në vende të zbehtë të lëkurës, pastaj të kuqe, depozitimin e blisters, ënjtje. Pasi ajo vdes, ajo fillon procesin e nekrozë të indit të butë dhe periosteum. Ky ind pas vdekjes së lëkurës, jo duke u mbyllur, janë sulmuar nga mikrobet dhe pacienti fillon sepsë, gangrenë dhe probleme të tjera.

Për parandalimin e ulcerat presion dhe si masë e kujdesit, mjekët rekomandojnë një porotë pacientit në një flluskë bullish mbushur me ajër për gjysmë. Përveç kësaj, kujdesi për pacientët me plagë krevat ofron fushat me probleme vajosje ointments, teas dhe infuzione, lotim atyre tretësirë ​​Calendula, suppurations larje. Trajtimi i ulcerat presion në mjekësinë popullore. * Shumë trup të ekspozuar vazhdimisht ndaj presionit mundësisht lubrifikuar me vaj erëkëndëshëm 7 copa gjalpë, 2 copa lisi leh dhe 1 pjesë buds zezë plepi. Muzik gjitha përbërësit letra e vogël, llokoçis, të lënë të mbush brenda natës në një vend të ngrohtë dhe të valoj në një ngrohje të qetë në mëngjes, filtër dhe thahet bankën.


Mbani përzierje në frigorifer, por përdorin ngrohtë! * Lidhja me 30 gram lëng qepë dhe vaj bajame dhe lyej lëkurën me plagë krevat. * Mosses klubit Mix sasi të barabartë clavate, gjethet e mështeknës, elderberry leh dhe lisi. Pastaj 3. l. perime përzierje oblyyte 800 ml ujë të valë, thith 03:00 filtruar dhe përsëri oblyyte ujë të valë, thith 06:00. Dip një leckë në infuzion dhe bashkëngjitni të bedsores si një locion. * Nëse pacienti ka formuar plagë të pashëruara, ata duhet të trajtohen. Për këtë qëllim, lule të përshtatshme Calendula, shërimit aktiv plagë, qetësues dhe, e rëndësishmja, anti-inflamator. 2 h.

l. lule kumak oblyyte 400 ml ujë të vluar, thith për 15 minuta dhe filtruar. Merrni një gjysmë filxhan 3-4 g. Per dite para ushqimit. E njëjta ekstrakt u larë suppurating plagët, mbasi i nxori leckë garzë të lagur në tretësirë. Me plagë të mëdha që ata të mund të vënë copëtuar lë kumak. * Dy herë në ditë për të bedsores gjithashtu aplikohet infuzion i lë të rinj të ujit të zi elderberry ose qumësht. përshpejtojë plagë shëruese bedsores vaj buckthorn det ose rose hips dhe gjethet e aloe vaj erëkëndshëm. * Connect vezë e bardhë me një sasi të vogël të vodka, dridhen dhe të aplikojnë yndyrat për të trajtuar sores presion. Hidh 70% buds thupër alkool, të përgatitur një tretësirë.

Grease tretësirë ​​të lëkurës në zonat e ulcerat presion, e përdorin atë për kremra. Të pranishëm në pacientët me plagë krevat, mos harroni të kontrolloni herë një flluskë muaj bullish dhe përkthyer atë në mënyrë që të shtrirë mbi të ishte i përshtatshëm. Alexander