Kujdesi për lëkurën e thatë mjetet juridike natyrore


Është e njohur se lëkura e thatë është më i prirur për të rrudhave se sa yndyrë. Prandaj, kujdes të veçantë për burimet e lëkurës thatë natyrore dhe është një nga mënyrat për të zbutur thatësi e saj, flaking dhe paraqitja e rrudhave të hershme. Lëkura e thatë është shkaktuar nga aktiviteti i pamjaftueshëm i gjëndra dhjamor. Ajo mund të jetë i lindur ose të shfaqet me moshën. Herë ajo është shkaktuar nga shkaqe të tjera. Unë ju ofrojmë disa këshilla të dobishme dhe receta për t'u kujdesur për të në shtëpi. Larje dhe pastrim. Lahen me sapun vetëm kur është absolutisht e nevojshme. Gjithashtu ky ujë të dëmshme dhe të ftohtë në të nxehtit e verës. Më mirë të përgatitur infuzion ose zierje e bimëve për lëkurë të thatë.

Për këtë qasje karamele mente, lëpushë, majdanoz ose rose petals. Vetëm pour 2 tbsp. l. ndonjë nga këto bimë litër ujë të vluar, të nxehtë në një banjë me ujë për 10 minuta, i ftohtë dhe tendosje. Mjet që rezulton do të ndihmojë të pastruar dhe moisturize lëkurën e thatë. Kur lëkurë. Mundohuni të kujdeseni për lëkurën e thatë, i krisur nuk do sapun tualet dhe grurë ose tërshërë krunde. Ata pastroj, zbutur dhe lëkurës zbardh. Laje fytyrën tuaj me ujë në temperaturën e dhomës. Hidh një lugë gjelle e dorës krunde, thith ato me ujë dhe pastrimin e lëkurës duke rezultuar slurry. Për efekt më të mirë të lënë llapa në fytyrë për 10 minuta dhe pastaj pije atë.


Krem ushqyes. Një ilaç i mirë natyral për kujdesin e lëkurës së thatë është një krem ​​ushqyes me lule kamomil. Për të përgatitur atë derdh një gotë me ujë të valë 1 tbsp. l. lule dhe të lënë në një termos brenda natës. Pastaj tendosje infuzion. Shkrihet në një banjë me ujë për 50 gram gjalpë bujqësisë natyrore dhe me nxitje të vazhdueshme, shtoni një filxhan çerek e infuzionit dhe 2 lugë vaj pluhur, gjysmë lugë çaji glicerinë dhe 30 ml tretësirë ​​alkoolike të kamfuri. Rezultuar dyqan krem ​​në frigorifer. Përdorin atë si një krem ​​normale çdo mëngjes ose çdo ditë të tjera. Pas procedurës, të marrë ajo mbetet një pecetë.

Locion. Përdorni locion për të bërë në shtëpi lëkurë të thatë. Bluaj përbërësit së bashku me dy të freskët kastravec të mesme dhe limoni me lëvozhgë. Rezultuar slurry derdh një filxhan çerek vodka dhe le të qëndrojë në një vend të errët javë. Atëherë vihet locion. Shtoni gjysmë gotë me frymën kamfor, tre pure me një lugë të verdhë veze mjaltë dhe llokoçis mirë. Fshini ato lëkurën sipas nevojës. Maskë efektive për lëkurën e thatë. Tërësisht fshij në tas qelqi lugë gjelle gjalpë natyrore. Shto freskët verdhë veze të papërpunuara vezë, një lugë çaji mjaltë dhe një lugë gjelle e manave copëtuar të freskëta të malit hirit.

Të gjitha përzierje deri qetë. Aplikoni krem ​​për fytyrë, gjysmë ore, hiqni tepërt me një ind, jo të larë. Maskë me djathë dhe lëng limoni. Mix 1 tbsp. l. i freskët djathë yndyrë vilë me 1 ch. l. lëng limoni ose ndonjë lëng frutash të freskëta. Shtoni gjysmë verdhë veze vezë të papërpunuara dhe një lugë çaji vaj kamfor. Llokoçis. Në fytyrën e pastruar dhe qafë për elasticitetin e saj, të aplikojnë përzierje për 20 minuta. Gjatë veprimeve të saj shtrihem dhe relaksohuni. Atëherë hiqni sfungjer maskë, pije dhe larë me kamomil ekstrakt. Maska e fara liri. Pour 1 tbsp. l. ujë të ngrohtë flaxseed.

Të sjellë një çiban dhe potomyty në dritë zjarrin për të marrë një slurry. Ftohtë përzierje në formën e ngrohjes vënë në lëkurën e pastër. Mbani maskë për 20 minuta, pastaj pije me të ngrohtë zgjidhje të gjelbër çaj dhe fshij me një peshqir të butë. Kashka lëkurë të thatë pasurimin ushqyesve, duke e bërë të tendosur, të butë dhe i përkulshëm.
Efektet e dobishme të lëkurë të thatë ofron shërimin e të gjithë organizmit. Ndonjëherë ajo peels off nga mungesa e vitaminës A dhe C. Prandaj, është e mirë në qoftë se ju merrni vitaminat nga lëkurë të thatë. Për këtë është mirë që të shtoni në dietën tuaj të përditshme: qumësht, gjalpë, mëlçisë, karrota, qepë jeshile, marule, spinaq dhe domate.

Mbani në mend se duke u kujdesur për mjetet juridike popullore lëkura e thatë është më efektiv nëse ajo nuk është subjekt i luhatjeve të mprehta në të temperaturës dhe të përdorimit të mjeteve për të përshtaten tipit tuaj të lëkurës. Dhe sigurisht, për të mbajtur lëkurën e tij, duke eliminuar të ofruara nëpërmjet mjeteve natyrore të thatësi dhe rrudhave, ju duhet jo vetëm dëshirë, por pak durim. Të jetë i shëndetshëm, i bukur dhe i lumtur! Svetlana,