Kujdesi për lëkurën e thatë në shtëpi


Lëkura bëhet e thatë, kur sipërfaqja e saj është zgjeruar avullimit të lagështisë, sebum dhe në këtë mënyrë nuk lirua. Më shpesh ky fenomen ndodh në verë dhe moshën e rritur. Por për shkak të rrethanave të caktuara, të lëkurës mund të bëhen gra të thatë dhe të rinj. Ky rast kërkon vëmendje në rritje për zbatimin e trajtimeve për të ruajtur bukurinë dhe freskinë e personit. Pra, ka një arsye për të folur për kujdesin e përditshëm të lëkurë të thatë në shtëpi. Lëkura mund të ketë shkallë të thatësi ndryshme në pjesë të ndryshme të trupit. Një person mund të ankoheni lëkurën e thatë mbi cheeks dhe ballin, ndërsa posedojnë lëkurë me yndyrë në hundë dhe mjekër.

Ndonjëherë shfaqet tera vend mjaft i yndyrshëm, dhe nganjëherë anasjelltas. Nëse kjo është seborrhea thatë, veçanërisht lëkura është e lehtë të inatosur dhe fillon të zhvishem off. Kujdesi i duhur i lëkurë të thatë duhet të organizohet në moshë të re - nga 20-25 vjet. Simple mund të bëhet në shtëpi për të mbrojtur veten kundër pasojave të pakëndshme e rrudhave të tilla të hershme. Pika e rëndësishme është konsideruar larë lëkurë të thatë. Kjo procedurë duhet të kryhet pa sapun, në raste ekstreme, duke përdorur produktin neutrale ose yndyrë në bazë të lëngshme. Këto detergjenteve përpiqen të përdorin jo më shumë se dy herë në javë dhe vetëm për mbrëmje.


Uji është më i mirë për të zbutur, duke shtuar në të një sode buke pak (një lugë çaji per gallon e ujit). Më e qartë se është e mundur për të përgatitur vetë. Për ta bërë këtë, përzierje një vezë e verdhë veze me një boraks vogël (majë), një lugë gjelle vaj perimesh e zgjedhjes suaj (kostum mundësisht ulliri), rreth një duzinë pika lëng limoni dhe disa pika të parfum. Pas mjet të plotë përzierjen mund të dërgohen në frigorifer për ruajtje. Ata duhet të lyej lëkurën, duke përdorur një shtupë prej leshi pambuku, të shtënat nëpër një garzë pambuku apo leckë të thatë.

Ky mjet do të pastër dhe moisturize lëkurën delikate. Është e lejueshme për të lënë një shumë të caktuar parash për një natë në moshën e lëkurës, por shtresë e saj të aplikimit duhet të jetë i hollë. Gjithashtu në shtëpi është qumështi krejt e mundur përgatitja tualet. Hidh një gotë verë të bardhë një çift i lugë kokrra larë tërësisht të grurit. Ata kanë nevojë për të lënë për disa ditë për infuzion, pastaj thahet dhe përzierje me rezulton të verdhë veze të lëngshme. Ky mjet mund të përdoret për të pastruar fytyrën e lëkurës në mbrëmje. Në të njëjtin mëngjes, me lëkurë të thatë, preferojnë lanolinë ose kastravec qumësht.

Nëse ju lani lëkurën tuaj, ajo është e mirë për të mbajtur atë vetëm gjatë natës. Një gjumit fshij atë me një shtupë pambuku obmoknuv atë në pak ngrohur vaj perimesh. Një efekt i shkëlqyer hidratues dhe ka salcë kosi. Një tjetër ilaç i mirë për maskë kujdesit të lëkurës do të thahen nga vaj perimesh zakonshme. Njom pambuk dhe të aplikojnë atë në fytyrë të pastruar, e mbuluar me mbyllur plastike në rroba të lartë dhe fanellë për të krijuar efektin e ngrohjes. Pas gjysmë ore, hiqni përfundojë dhe të pastër fytyrën e thatë me gazë apo një shtupë pambuku. Ju mund të aplikoni një moisturizer pak. Në mëngjesin e përhershëm të blerjes Tualeti zëvendësuar qumësht të ftohtë ujë të butë konvencionale.

Kjo do të ndihmojë për receptorët ton. Gjithashtu mund të përdoret për këto qëllime, TEAS bimor dhe ujë trëndafili tualet. Mos shkoni jashtë pa aplikoni krem ​​mbrojtës.
Përgatitja duart tuaja dhe locion, si dhe opsionet e blerjes shpesh të irritojë lëkurën delikate, duke u bërë alergene. Për ta bërë këtë, kap një filxhan qumësht kafe dhe përzierje me një gotë ujë. Defend gjithë natën, dhe ikjen tjetër mëngjes grumbulluara pjesë transparente. Lagur shtupë pambuku në të dhe fshij lëkurën. Për t'u kujdesur për lëkurën e thatë mund të përdorni një shumëllojshmëri të maskë ushqyese. Midis tyre, e verdhë veze-vaj, lanolinovaya. Duke përdorur automjete vitaminë, para-përziejnë ato me pak vaj perimesh.

Maskat vaj me bazë të ketë një efekt të madh, por ata kërkojnë një larje të plotë për të siguruar rrjedhjen në lëkurë e oksigjenit. Massages duke përdorur krem ​​yndyrore. Kursi ideal i procedurave të tilla është pesëmbëdhjetë Seancat mbahen çdo ditë të tjera. Për të shmangur tharje e lëkurës, ju duhet të ndiqni disa rregulla të thjeshta: - nuk e vë në dukje lëkurën për një kohë të gjatë të ekspozimit të ngrohjes - në dush ose duke përdorur termomaski. Përdorimi i mjeteve termike më i mirë të jetë nën kontrollin e një beautician mirë. - A duhet të shmanget dhe të nxehtit të thatë - ngrohje, ngrohje dhe dielli aktiv.

Kur periudha ngrohje kushtoj vëmendje për ajër të vazhdueshëm lagështi. Gjithashtu Mbrojtur nga era dhe të ftohtë. - Mos përdorni alkool-hlitserinosoderzhaschee dhe sapun - mos e përdorni kozmetike me veprim aktiv astringent, do të përpiqen të përdorin produkte te kujdesit në shtëpi, të bëra me dorë - me kujdes zgjedh kozmetike. Ju duhet një krem ​​për mjet me vaj ose të bazuar me lagështi të lartë. Nuk ka nevojë për të përdorur pluhur, një përjashtim mund të bëjë vetëm mjet i butë aplikuar mbi krem ​​mbrojtës. Pick kuq buzësh dhe skuqem kështu për të shmangur thatësi dhe flaking.

Nëse ju kujdeseni për lëkurën e thatë për të bërë të gjitha rregullat, ju mund të shmangur shumë ndjesi të pakëndshme dhe shenjat e hershme të plakjes. Catherine, www.rasteniya-lecarstvennie. ru