Kujdes për flokët e thatë të dëmtuar


Problemi i flokët e thatë, e brishtë dhe e shurdhër është e zakonshme, por i zgjidhshëm. Flokët e thatë mund të kongjenitale (zakonisht e shoqëruar nga trupi thatë të lëkurës dhe fytyrës) ose e fituar (përmes sëmundjes apo efektet kimike në flokë). Flokët e thatë është një brishtësi e lartë, me gëzof, i keq. Ata nuk kanë famë, ngjyra e shurdhër, flokë poroze, bojë janë larë lehtë jashtë, shpesh kanë perefarbovuvatysya, duke çuar në më shumë issushivaniyu dhe dëme flokët. Gjithashtu rrit thatësi e flokëve prek njerëzit që abuzojnë me larjen e kokës; nevojë për vitamina shtesë dhe minerale; kanë probleme tiroide.

Flokët e thatë mund të shkaktohet nga një qëndrim mbizotërues në dhoma me ajër të kondicionuar dhe në dritë artificiale. Nëse problemi juaj flokët - Nevoja për të mësuar se si të kujdeseni për flokët e thatë dëmtuar. Së pari, ju mund të përdorni vetëm hidratues shampo për flokët me ngjyrë të thatë dhe të brishtë flokët, pH neutral aciditetit, të cilat përfshijnë ato aloe përdorura, livando, kamomil, acaroj, rodhe, rodhe, leh lisi, gështenjë kali Produkte Deti i Vdekur, ekstrakte rozmarinë, gjalpë Shi dhe Jojoba dhe e ekstrakteve natyrisht nga verë rrushi dhe spa produkteve për flokët.


Së dyti, lani flokët tuaj mund të jetë jo më shumë se një herë në tre ditë. Pas shampooing, të jetë i sigurt për të përdorur balms ushqyes, maska ​​ekspres, conditioners flokët dhe forcimin e lëngjeve të pashlyeshme për skajet të dëmtuara. Një herë në javë për të bërë një maskë për flokët apo folklorike recetave të thatë dhe të dëmtuara ose të përdorni kozmetike paracaktuara ushqyese. Së treti, si ukladan më mirë të përdorni sprays të lëngshme. Për flokët e thatë dëmtuar duhet të "takohen", duke lëvizur në rrënjët, pastaj heqjen e një furçë të rrumbullakët, rrënjët e thatë, duke shtuar volumin. Nuk rekomandohet për flokë shumë të thatë me ajër të nxehtë dhe të përdorni një krehër me dhëmbë metalike.

Ajrit duhet të jetë e ngrohtë, të mesme-të rënda rrjedhën, kombinezon, druri, plastike ose shpohet natyrore, me një dhëmbë disa ose furçë. Rregulli i katërt - për të lehtësuar përfundimin dhe mbështetjen e llojit më të zakonshme të flokëve të dëmtuar kërkon vidrostayuchyh rregullt grooming dhe mbaron ndarë, të paktën 2 centimetra çdo gjashtë javë. Tharë kreh flokët furçë çdo ditë me shpohet butë kohët 70-90 në të dy anët e drejtimit lamtumire dhe para për të mbështetur. Receta tradicionale Në përfundim të ju rekomandojmë recetave që ju lejon të kujdeseni për flokët e thatë të dëmtuar në shtëpi.

Maskë më e mirë për problemin e flokëve që mund të përkëdhel veten herë pas here - një dy apo treqind gram vaj ulliri parafinuar (numri varet nga gjatësia e flokëve), e ngrohur në mikrovalë në një temperaturë të rehatshme. Hedhin kokën tuaj në buzë të lavamanit, duke vënë një peshqir të mbështjellë nën qafë dhe ngadalë pour vaj të ngrohtë në flokët tuaj, ndërsa për të fshij atë në lëkurë e kokës për të maksimizuar thithjen. Sleep ndërsa nuk thahet naftës tepërt, butësisht shtrydh flokët, të përfundojë polietileni, pëlhurë me lajle pambuku dhe pendë të lartë apo shall të ngrohtë leshi.
Pas 02:00 shampo pije dhe e thatë në ajër të hapur. 100 dritë ml birrë e importuar nxehtë në një furrë me mikrovalë në temperaturë dhome, larë dhe të lehtë njomet tharë flokët dhe dehur në bigudi qetë.

Mashtrojnë në "lart-poshtë" pingul në kokë. Dërgo në për 4-5 orë për të thatë flokët veten. Nëse nuk ka kohë - tharëse flokësh thatë. A nuk e tjerr bigudi për të ftohur flokët. Pas krehje dhe stili do të zgjasë një curl të gjatë është e qetë dhe me shkëlqim. Përgatitja në një blender ose mikser whipped përzierje kalori filxhan çerek e vaj ulliri, yolks vezë pule me nga katër, një lugë gjelle mjaltë të lëngshme, raki 50 ml ose uiski, lëng të gjysmë limoni dhe dy lugë maska ​​kozmetike për flokët e problemeve. Aplikoni për flokët e thatë, fshij në lëkurë e kokës, është përhapur mbi gjithë gjatësinë.

Masazh deri zhytur plotësisht, celofan përfundojë kokën e tij, të ngritur kapakun izolim. Shpëlaj tre-4: 00 ujë të ngrohtë pas heqjes së mbetjeve maska ​​- lani flokët tuaj me shampo, të aplikojnë balsam dhe të konkludojmë rrugë të njohur. OlgaW,