Kujdes për flokët e thatë në shtëpi


Beautiful flokët, të shëndetshme është krenaria dhe pasuria e çdo gruaje. Megjithatë, për rritjen normale dhe llojeve të tyre është kujdesi vendimtar i saktë konstante, kujdes gjatë gjithë vitit prej tyre. Gjëja e parë për të kuptuar shkakun e hedh lëng janë: kruarje përafërt, temperatura, degreasing tepruar, zbardhues zgjidhje të fortë të peroksid hidrogjeni. Si rezultat i thyer flokëve, ndarë, hedh lëng. Më të gjithë vuajnë nga të gjitha flokët e manipulim të dëmshme thatë. Flokët e thatë dhe kokës mund të shkaktohet nga mungesa e vitaminës A, çrregullime të rregullimit nervor dhe endokrin.

Mosfunksionim tiroide mund të çojë në humbjen e tyre dhe thatësi. Nëse problemi është pamja e flokëve nuk është i lidhur me sëmundjet e brendshme, atëherë të japë kujdesin e duhur për flokët e thatë në shtëpi ju mjaft e padurueshme. Gjëja e parë që të fillojë - larë ato rrallë, rreth një herë në 10-14 ditë. Kjo do të ndalet shpesh për të hequr ato sebum. * Forcimi i flokëve mund të ekstrakt nga hithrat. Për ta bërë këtë, pesëdhjetë gram grimcuar gjethet e thara hithër, pour 2 gota me ujë të zier, gjysmë ore, tendosje dhe fshij në lëkurë. Rreth një orë para shampooing ardhshëm, fshij lëkurën dhe flokët me përzierje të ngrohtë e ujit, ulliri, vaj pluhur, e marrë në mënyrë të barabartë.


Lag flokët me ujë të ngrohtë, pastaj kos, të mbuluar ato bëhej gjithnjë ose letër pergamenë, lidhin një shall leshi mbi. Tridhjetë minuta më vonë përsëri të vënë kos, dhe shumë shpejt fshij gishtave të saj. Një disa minuta disa herë shpëlarje flokët me ujë të ngrohtë pa sapun të butë. * Për flokët shumë të thatë kosi më mirë për të zëvendësuar yolks. Dy yolks vezë të përziera me filxhan një të tretën me ujë të valë, nuk derdh 100 gram vodka, shtoni 5,8 ml amoniakut të lëngët. Kjo "koktej" kreu pomastit në mënyrë të përsëritur dhe pastaj pije atë me ujë të nxehtë me masë. * Pronat Excellent e lëng qepë me vodka 2: 1 dhe 1 pjesë vaj pluhur pas fërkim ato në një përzierje në lëkurë për gjysmë ore para se të larë gjithashtu të bëjnë mashtrim.

Nëse flokët e thatë komplikuar seborrhea ("lupë"), pastaj lëkurës në kokë nuk ka sebum natyrore. Në këtë rast, një yndyrë pak pas larë flokët është e dobishme për të fshij në lëkurë me majë të gishtave tuaj. Për shembull, të lidhë 10 gram gjalpë kakao, 25 g ullinj, vaj pluhur 25 g 10 g ndonjë kolonja ose alkool. Për të përmirësuar erë mund të shtoni disa pika parfum tuaj të preferuar. Ajo mund të jetë e dobishme rrënjë rodhe pomadë. Pesëdhjetë gram thatë rrënjët e saj derdh gota e gjysmë ujë të valë, kuzhinier rreth ngrohjes ulët derisa të valë gjysmën e vëllimit origjinal, hiqni nga të nxehtit, tendosje, vënë në një banjë me ujë.

Pastaj gradualisht shtoni zacherpuyut dhe atje sallo. Warka kapak mbyllur fort, vend në një furrë të ngrohtë për 3-4 orë. Krem ju mund të përdorni disa herë në javë për disa muaj. Ju mund të përfitojnë nga një traditë që erdhi tek ne nga Gjermania. Gjermanët e zakonshëm të shkëlqejë dhe shkëlqim e ngjyra e flokëve nganjëherë larë birrë të lehta kokë. Këshilla popullore * Mos harroni, para se të larë dhe aplikimin e përzierjeve minerale, flokët duhet të jetë rreth 100 herë dhe krehër dhe në të njëjtin drejtim nga rrënja deri te maja. Pra, ju po ndihmojnë për të shpërndarë në të gjithë gjatësinë sebum e tyre ... * Për të hequr përzierje të mbetur ushqim, pas procedurave mjekësore, aplikoni shampo, shkumë whipped dhe energjikisht fshij lëkurën, pastaj pije me bollëk me ujë të nxehtë të zier. * Pas larë flokët tuaj duhet të fshihen thatë me një peshqir.


Në dimër, ajo është më mirë për të para-nxehet, kështu që ata nuk ndjejnë dallimin në mes të temperaturës së ujit dhe pëlhurë. Kujdesi i tij këmbëngulës në shtëpi për rehati e flokëve të thatë ushqime të pasura në vitamina A dhe D. Pasuruar rezervat e tyre e gjalpë, qumësht, vezë, mëlçi gjurmët vaj peshku. Me fruta dhe perime mund të jepë këshilla - persimmons, portokall, karrota, kungull, lakër. Është gjithashtu e rëndësishme për të mbajtur plotësim të mineraleve në formë të tabletave ose kapsula - është kryesisht ato që përmbajnë hekur dhe zink. Por mjetet juridike popullore për t'u kujdesur për flokët e thatë dhe vitaminë ushqim të pasur nuk mund të ndihmojë në qoftë se trupi juaj është vazhdimisht në një gjendje stresi.

Kjo do të thotë që ju duhet për të ndryshuar diçka në jetën tuaj. Ju më shumë gjasa nuk keni mjaft të ngrohtë e rregullt e ushqimit, organizimin kompetent të punës dhe të pushimit, duke ushtruar në moderim, banjot e përditshme ajrore gjatë orë ecën dhe forcim. Mendoni për këtë! Dhe nuk përpiqen flokët overdry, nëse është e mundur, të përmbahen nga ngjyrosje, ndriçimit dhe nxori darë tyre. Summer mbrojtur ata nga mbinxehje rrezet e diellit dhe dritës UV, dhe dimrit - nga hipotermi. Veshin një kapelë! Në përfundim, duhet theksuar se përmirësimi i menjëhershëm në paraqitjen dhe shëndetin e flokëve tuaj për të nuk arrijne punojnë.

Ju duhet të kuptoni se duhet të vychekaty kohën që do të shpenzohen për rivendosjen e shëndetit të tyre dhe të gjithë trupin tuaj. Ndiqni rekomandimet tona 2-3 muaj në një rresht, dhe me përmirësimin e gjendjes së përgjithshme do të shërohen dhe të jetë i sigurt flokët tuaj! OlgaW,