Kujdesi organet gjenitale vajzë porsalindur fëmijë dhe djalë


I shëndetshëm dhe i qeshur baby - është lumturi më e madhe për prindërit. Por nganjëherë problemi mund të qëndrojnë në të drejtën e pritjes ku ju nuk e presin atë. Kjo është arsyeja pse ajo është aq e rëndësishme që të dini të gjitha nuancat e kujdesit të lëkurës fëmijën e porsalindur. Pas fëmijë duhur higjienës - kyç për shëndetin e fëmijës tuaj. Pyetjet rreth sapolindur gjenitale të higjienës dhemb pothuajse të gjithë të sapo prindërit. Ajo është në këto vende problemet më të shpeshta ndodhin. Për të shmangur këto probleme, ju duhet vetëm kohë që të fillojnë të mendojnë për të sapolindur organet gjenitale, vajzë dhe djalë foshnje. Për të filluar, le të flasim për parimet e përgjithshme të higjienës.

Si djemtë dhe vajzat duhet të del me të larë pas çdo akti të jashtëqitjes. Kjo është bërë e mirë në ujë të rrjedhshëm, pastaj të gjitha mikrobet do të lahen larg nga ujë të rrjedhshëm dhe të mos bien përsëri në trupin e foshnjës. Temperatura e ujit nuk duhet të kalojë 37 gradë. Pas lëkurës podmyvaniya djalë apo vajzë e porsalindur nuk duhet të jetë e mbeturinat e feces. Nëse një popysav fëmijë, eshtrat e urinës mund të hiqet me një leckë të lagur, por duhet të sigurojnë se fëmija nuk alergjik në përbërësit e tij kimike. Kur podmyvaniya duhet të përdorin vetëm fëmijët e higjienës. Mjetet për të rriturit do të jenë lëkurë shumë të thatë dhe të vrasin foshnjës microflora saj normale.


Mos përdorni për concoctions podmyvaniya e bimëve, mangan, etj, për të mos provokuar një reaksion alergjik në një fëmijë. Le të flasim për higjienën veçmas për djemtë dhe vajzat. Kujdesi organet gjenitale vajzat Vajzat tunduar nën ujë të rrjedhshëm, dhe derdhet uji duhet të drejtohen nga pubis në anus. Vetëm kjo dhe asgjë tjetër! Në këtë rast, të gjitha bakteret dhe mosmbajtjeje fekal mbetet zmyyutsya nuk bien në organet gjenitale të një fëmije. Në qoftë se ju shkelin këtë rregull, microflora zorrëve mund të shkaktojnë inflamacion në sistemin fëmijën urogjenital. Kujdesi organet gjenitale djalë Si për të higjienës djem, nuk shkuan mendimet e ekspertëve.

Disa besojnë se është e nevojshme për të larë penis lafshë e penisit rrëshqitje pak, të tjerët janë kundër saj. Cili nga të dy pozicionet për të zgjedhur për ju. Por nuk do të lëvizin shumë më shumë prepucin, kështu që ju mund të shkaktojë kokë kufi. Tërhiqe një lafshë e penisit pak lajë penis glans me ujë dhe të kthehet prepucin në vend. Dhe djemtë dhe vajzat duhet të monitorojnë me kujdes lëkurën e perineum. Shfaqja e skuqje duhet të njoftuar ju. Boys mund të shkaktojnë njolla të kuqe mbi kokën e penisit. Këto spote duhet të lyej permanganat kaliumi apo bagëtinë supë.

Përsëriteni disa herë dhe çdo gjë shkon. Në qoftë se njollat ​​ditë nuk janë zhdukur - vetëm të kontaktoni mjekun tuaj. Pasi të pidmyly fëmijë, të mbuluar atë me një peshqir dhe butësisht fshij lagështi. Ne nuk e rekomandojmë një faqe redaktuar nga fërkim lëkurës foshnjës! Kjo ju mund të provokojë vetëm abrasions dhe chafing. Wear pelenë mundur vetëm kur lëkura e foshnjës ishte lagështi mbetje e thatë. Përdorni krem ​​pelenë ose pluhur duhet të jetë vetëm në qoftë se ju të vini re skuqje pelenë në lëkurën e foshnjës. Kjo do të thotë, së pari të vënë veten në duart e tij, dhe pastaj lëkurën e foshnjës.

Prisni derisa krem ​​është zhytur, dhe pastaj hiqni tepërt dhe pastaj veshin një pelenë. Pelena duhet të ndryshohet në masën e ndotjes, por të paktën 8 herë në ditë! Këtu janë parimet themelore të përkujdesjes për bebe organet gjenitale.
Nëse ata përputhen, atëherë rreziku i dermatit, skuqje pelenë dhe inflamacion është minimal. Por në qoftë se fëmija juaj papritmas shkruarit dhe ulëritës gjatë urinimit, urinë fituar një hije të çuditshme dhe erë të neveritshme, ju duhet menjëherë të drejtuar te mjeku. Nëse vëreni një shkarkesë të çuditshme nga trakti gjenital, kontaktoni gjinekologun apo urolog fëmijës suaj.

Mos harroni se gjithmonë në kohë problem i identifikuar lehtësisht të shërueshme! Julia Ermolenko,