Kujdesi organet gjenitale gratë


Kujdesi për organet gjenitale femërore shumë të kërkuar. Mukoza është e tenderit dhe e ndjeshme, nuk mund të luftuar infeksionin plotësisht në mënyrë të pavarur, kështu që çdo vajzë duhet me kujdes të mbajtur pastërti të lartë në vende intime. Mëngjes dhe mbrëmje duhet të minojë organet gjenitale me ujë të ngrohtë. Është e dëshirueshme për të bërë dhe pas çdo urinimit, por si shumica e vajzave nuk e kanë këtë aftësi, ju mund të blini pelena speciale për higjienën intime që nuk përmbajnë alkool. Shpirti intime është e ndaluar që të përdorin dezinfektues dhe soaps vysokoluzhnyh sepse ajo çon në shkatërrimin e organeve gjenitale mbrojtëse shtresa.

Hands, rroba ose shtupë pambuku duhet të jetë i pastër, lëvizjet podmyvaniya duhet të bëhet nga pubis të anusit, por jo anasjelltas, sepse mikrobet dhe bakteret nga anusi në vaginë mund të jetë, e cila mund të çojë në pasoja të padëshirueshme të sëmundjes. Në çdo ekip, pavarësisht nga mosha, të jetë ajo një vajzë, një vajzë apo grua duhet të jetë pots individuale, peshqir dhe tamponin për podmyvaniya. Pjesë kimik private duhet të pastër leckë të butë (pecetë, peshqir), i cili duhet të promakyvat lëkurën në vend se fërkim. Mos e merrni atë me ju në dush ose vaske fëmijët. Në shenjë e parë e acarim të marrë dush të higjienës me një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium ose lëng mishi kamomil.


Pas tharjes, furçë lëkurën me vaj luledielli. Që nga fëmijëria, vajzat duhet të mësojnë bosh fshikëzës dhe rektumit në kohë, sepse del nga shtrati mund të ndikojnë në pozicionin e gabuar të mitrës. Nga 5 vjet fëmijë dëshirueshme që të mësoni veten për të parë në organet seksuale. Fëmijët duhet të veshin të lirshme, rroba të rehatshme të bëra nga pëlhura natyrore që nuk do të pengojnë lëvizjet e tyre dhe të përshtaten snugly në trup. Vajzat vaginale shkarkimit kërkojnë vëmendje të veçantë. Ata janë në pantallona të shkurtra dhe kalit, dhe me urinë irritojë lëkurën delikate, përveç atyre sekrecioneve të thata plotë bakteret e plota të padëshiruara që provokojnë sëmundje të padëshiruar të tilla si vulvovaginitis.

Mundohuni më shumë vajzat për të ndryshuar brendshme e tyre para se të vënë në çdo brekë reja Të ofrojë një dush të ngrohtë organet gjenitale. Nëse shkaku përzgjedhje të dyshimit mom, sjell vajzën e saj në gjinekologu. Gjatë periudhës menstruale, organet gjenitale të vajzave duhet të rritet manicured. Përveç kësaj, aktiviteti fizik është i ndaluar, not, duke kërcyer dhe çiklizmit. Hot legen nuk është shumë e dëshirueshme, është më mirë për të marrë një dush, por dush nuk është vlerë belbëzoj - perenahrev në një kohë kundërindikuar. Një dush i ngrohtë dhe sapun duhet të sigurohet vajzë të paktën 2 herë në ditë.

Gjatë ditëve kritike është e rekomanduar për të përdorur peshqir sanitare ose napkins leckë (i pastër, prohlazhennye me indeve të buta). Shmangni tharje pads, e cila çon në dëmtim të lëkurës, ndryshim në masën e thithjen e gjakut menstrual.
Kur zbuloi inflamacion vende intime, larë atë me çaj ose kamomil ekstrakt. Është e dëshirueshme që të mbajë një kalendar, ku ju do të festuar fillimin dhe kohëzgjatjen e menstruacioneve. Bold depozituar në folds mes buzët e mëdha dhe të vogla dhe rrudhë që mbulon clitoris, shkaktojnë erë dhe nganjëherë shkaktojnë kruarje, djegie, inflamacion vende intime.

Për ta bërë këtë, t'i lash me ujë të ngrohtë dhe sapun për të paktën 2 herë në ditë. Douching vaginë e lejuar vetëm në rekomandimet e mjekut, pasi ka një të veçantë, Mikromjedisit special, dhe douching mund të prishin atë, duke rezultuar në mbrojtje të dobët. Nuk është e rekomanduar që të abuzojnë zgjidhje të sode ose kalium, sepse ajo mund të çojë në peresushennya lëkurës dhe acarim të saj. Në raste të tilla, ndihmë barishte dhe vaj luledielli, që do të dezinfektohet. Kujdesi organet gjenitale të femrave në të moshuarit duhet të përfshijë një vizitë në gjinekologu disa herë në vit për parandalimin dhe, për më tepër, nëse është e nevojshme.

Në këtë moshë të kruarje të mundshme të shpeshta, e cila është shkaktuar nga ndryshimet hormonale. Shmangni veshur të brendshme pambuku, refuzojnë ushqime akute dhe tymosur, për të shmangur trupin perenahrev. Provoni As nuk duhet të harrojmë rregullat bazë të higjienës. Para se burri ndërzim dhe gruaja është e dëshirueshme për të marrë një dush, prania e peshqir individuale të mirëpritur. Në ditët kritike gratë janë të këshilluar që të heqin dorë nga seksi, si ajo mund të shkelin e infeksionit, dhe për burrat - inflamacion të uretrës. Deri në muajin e tretë të shtatzënisë jetën seksuale duhet të jetë i kufizuar, dhe në muajt e fundit - të përjashtuar kategorikisht.

Përmbahen nga jeta private kanë pas lindjes - rreth dy muaj. Marina