Kujdesi lëkurën pleqërie


Shto ndërhyrë vjet, një njeri me urtësi dhe përvojë flashes e fëmijët, nipërit e mbesat, bashkëshortët dhe miqtë, por të gjithë njerëzit e moshës dhe ky proces është i pashmangshëm. Ndryshimet e rëndësishme moshës lidhur në trup që në mënyrë të konsiderueshme të ngadalësojnë funksion të rimëkëmbjes dhe metabolizmin. Lëkurën e njeriut i përgjigjet moshës së saj, lëkurë veçanërisht fytyrës. Por nuk është e mundur për të ngadalësuar fytyrën e plakjes, plakjes epidermë? Ju mund të! Nëse ju kujdeseni për një jetë dhe nuk ndalet kur të keni arritur moshën e vjetër - shumë vjet mund të mbahet edhe personi më të vjetër, jo një njeri vjetërsirë vjetër ose plakjen e vjetër grua. Kujdesi lëkurën pleqërie është më e mirë për të ushtruar në shtëpi duke përdorur natyrore, mjete natyrore.

Personi në moshën e vjetër - një "pasqyrë" e dietën tuaj dhe të sistemit të tretjes. Në vitet e mëvonshme më të mirë të ndryshimit ushqyese dietë për një kalori të shëndetshme dhe më pak. Hamburger, mish yndyrore, mish, marinades, turshi, qumësht i freskët, ushqime të skuqura - të gjitha këto produkte duhet të mbeten kujtime të bukura të fëmijërisë, adoleshencës dhe rinisë. Rri larg alkoolit, cigareve, kufiri ëmbëltore, avullore preferuar furrë dhe pan për tiganisje kur gatim. Hani sa më shumë perime dhe barëra. Mundohuni të mbani pesha nuk ka ndryshuar shumë - elasticitetin e lëkurës dhe nuk janë aq të rinj.


Humbje peshe e tepruar do të rrisë numrin e rrudhave. Watch për lëvizjet e rregullt të zorrëve. Për të inkurajuar shkëmbimin e mëngjesit pini një lugë gjelle vaj ulliri me stomak bosh dhe një gotë me ujë të ngrohtë në gllënjka të vogla, në pasdite - filxhan kos ose acidophilus. Lifestyle person i moshuar prek lëkurën. Ju duhet të flenë të paktën tetë deri në dhjetë orë në ditë. Mundësisht gjumë të natës së do të zgjasë 08:00, dhe një tjetër orë ju podrimaye ditë, mundësisht jo më pak se një orë pas drekës. Një person i moshuar duhet të ha mëngjes deri 08:00, snacking në fruta në 11:00, drekë - në 13 orë poludnuvaty - 16 orë, 19-20 orë në darkë, pini një gotë kefir - në 22 orë.

Më mirë shkoni në shtrat jo më vonë se 23 orë. Çdo ditë për një shëtitje në ajër të pastër dhe bëni aktivitet fizik shtëpiake thjeshtë. Për shembull, kanali TV "Zhivi.Ru" mban klasa të rregullta televizionin "Për ata mbi 50 vjet". Ata kanë në mesin e gjëra të tjera të thënë për kujdesin e lëkurës pleqërie. Mundohuni të mendoni pozitivisht. Gjendja e mirë, sytë e qeshur, pritja e gëzueshme e dhuratave të jetës - të gjithë rreth nesh njerëz lexojnë si një pronë të të rinjve dhe jetëgjatësi. Kujdesit të lëkurës në moshë të vjetër Edhe pas 40 vitesh të larë në mëngjes duhet të jetë ujë jashtëzakonisht i ftohtë.

Vazhdojnë ta bëjnë këtë pas arritjes së moshës së vjetër. Pastrues i butë me një pH neutral, të tilla si sapun baby, cleanser shkumë për të ndihmuar të mbajtur fytyrën të pastër dhe qafën.
Në dimër, ajo është e dobishme për të larë qumësht, e cila nuk duhet të lahen off. Fshij fytyrën lehtë, vberutsya mbetjeve të produktit. Përdorni maskë shtëpi për shumë të thatë lëkurës senile, e hollë, ndonjëherë "pergamenë". Këto maska ​​janë bërë në shtëpi me ushqime të njohur. 1) High yndyrë krem ​​kosi. Aplikoni në fytyrë dhe qafë, duke shmangur zonën e syve. Gënjeshtra maskë deri krem ​​është zhytur pothuajse tërësisht.

Zakonisht kjo merr tridhjetë minuta. Pas procedurës, shpëlarje fytyrën tuaj me ujë të ngrohtë dhe në kohën e duhur me një peshqir prej liri. 2) Mix një lugë gjelle vaj ulliri me një lugë bollgur, shtoni një lugë çaji krem. Mix produkte që rrjedhin në qull me miell misri, të cilat aplikohen në fytyrë. Maskë të mbajë për 20 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë. 3) Një maskë me vezë e verdhë veze të rrahur, të përziera me krem ​​dhe vaj ulliri me një lugë çaji lëng limoni është përdorur në kozmetikë shtëpi ka shtatëqind vjet. A nuk heqin dorë në këtë recetë të mirë. Maska duhet të mbahet në fytyrën tuaj për njëzet minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë.

Pas aplikimit maska ​​duhet të fshij fytyrën dhe qafën tonik për lëkurë të thatë dhe të ndjeshme. Pastaj aplikoni një krem ​​ushqyes. Tani ju mund të rregulloje krem ​​për çdo buxhet. Nga seri të lira - ". Neva Kozmetikë" mosha e madhe krem ​​fabrikës "Liria", "Shqetësim Kalina", Nga "luksoze" markave - një garanci simpatik ri vazhdimi i kozmetikës "vjetër" moshë-të tregut për fytyrë - të "Guerlain", "Ester Lauder", "Helena Rubinstein". Shumë receta krem ​​në shtëpi ju mund të bëni veten me përbërësit natyral, duke përfshirë duke përdorur barëra të ndryshme. Gjëja kryesore - mos harroni që trupi plakjes kurrë të thotë moshën e vërtetë e vjetër.

Njeriu merr vjetër kur shpirti i tij i vjetër. "Ne nuk e kishte rëndësi në qoftë se një shpirt i ri" - këndoi gjyshen qesharak veselushka - heroina e filmit fëmijë të mrekullueshëm të "Finist -. Bright Falkon" Ne mund të pajtohemi vetëm me ta. Olga W,