Kujdesi për Bonsai


Nëse ju do të donte të shkarkoj hapësirë ​​në kopshtin tuaj - pemët xhuxh është zgjedhja e duhur. Bimë xhuxh vizualisht të ruajtur hapësirë, kështu që edhe në një ngastër të vogël të tokës që ju mund të bëni një këngë të plotë. Duket pemë xhuxh mbjellë në grupe. Shumë si specie zbukuruese shkurtohet "topa" conifers. Grup i mirë në kërkim të pemëve japoneze panje sferike, piramidale varieteteve hirit mal Fastigiata dhe një e qarë thupër djalë kabinës. Pemëve xhuxh duken mirë në kopshte shkëmbore, kodër alpine dhe i rrethuar nga shkurre.

Shtambovye sferik pemë xhuxh janë përdorur shpesh për mbjelljen në rrugicat përreth ndërtesave dhe përgjatë gardheve. Sidomos mirë ata përzier me shkurre dhe pemë të kurorës piramidale. Është interesante të shohim shkurre kokrra të kuqe dhe trëndafila shartuar mbi shtamb si ata janë në këtë rast vazhdojnë të rriten shkurret, por ngriti një lartësi të caktuar nga toka. Kujtojnë se shtamb - një bimë të egra të të njëjtës gjini botanik si pema kulturore që është e shartuar në të. Rregullat themelore të kujdesit për Bonsai. Në thelb Bonsai nevojë të njëjtin kujdes si pemë e zakonshme.


Një çështje e veçantë të kujdesit - kurorë. Bonsai Crohn mund të jenë të formave të ndryshme - ombrellë, kub, sferike.
Por çfarëdo qoftë ajo ishte, ajo kërkon qethur periodik. Gjithashtu, në qoftë se pemët e tua xhuxh - janë shartuar në shtamb, ju duhet të i kushtoj vëmendje për faktin se nga trungu ose rootstock nuk u ngjit shoots. Ka qenë vrapues shkojnë trungu, duhet të shpërthej, ndërsa ata janë ende të gjelbër. Shoots janë nga rrënja duhet gjithashtu të prerë. Ju duhet të hiqni të gjitha shoots që disi ndryshojnë pamjen karakteristike të kurorës. Pemë shartuar xhuxh nuk janë veçanërisht të kërkuar në tokë, por është më mirë kur mbjelljen e tyre në tokë për të përmirësuar tokën me 50% (kjo vlen pemë xhuxh qumeshtit).

Shtoni në një tokë ekzistues - humus, rërë, torfe dhe baze pleh. Halor pemëve xhuxh duhet të mbillen në tokë dhe të ndryshojë tërësisht vrimë në të cilën sistemi rrënja e pemës është e lirë. Pemë shartuar xhuxh për dimër duhet të mbulojnë 3 - 5 shtresa të spunbond, degëve baza obv'yazuyuchy dhe pjesa shartuar. Gjithashtu, këto pemë duhet të jetë i mbrojtur nga erërat e forta dhe lagështia e tepërt të tokës. Plehrat për Bonsai. Moda për pemë miniaturë na erdhi nga Japonia, kështu që ajo do të jetë interesante për t'u njohur me atë se si të kujdesen për Bonsai në Japoni.

Në veçanti, u përmend se pemët tilla i plehrave të përshtatshme dhe kujdes të tjera si zakonisht për pemët (duke përfshirë disa karakteristika), por në Japoni këtë qasje ndaj tij. Pemëve xhuxh janë shumë të njohura dhe aty janë rritur nga shumë, mbjelljen pse ka fituar popullaritet të pemëve jo vetëm në tokë por edhe në kontejnerë të veçantë për tokë. Ato rekomandime që ju mund të fitojë nga tregimet e mëtejshme, plotësisht të aplikueshme për pemë xhuxh mbjellë në tokë. Kur Bonsai rritje, kujdesen për ta mirë është për të shmangur vonesat në dietë, pasi kjo shkakton arrestimin e rritjes.

Para së gjithash, kjo situatë mund të lindin nëse enë është shtresë shumë e vogël apo i hollë e tokës, dhe rrënjët pahijshme zvogëlimin. Për të siguruar zhvillimin normal, të shëndetshëm e pemës dhe për këtë arsye lë dhe lule në të gjithë shkëlqimin e tyre duhet fekondimin në kohë. Japonezët, me lidhur fuqishëm me natyrën dhe dyshimi në masë të produkteve të prodhuara mekanikisht, e angazhuar për të plehrave origjinë natyrore. Vetëm cirk më moderne janë duke eksperimentuar me plehra industriale. Por zakonisht cirk që rriten pemë xhuxh, të përgatisë veten plehrave.

Përgatitja e plehrave për Bonsai në shtëpi. Një pints treta (0,19 litra) e paste sojë ngjyhet në gjysmë gallon (1,9 litra) të ujit për sa kohë që ndryshon ngjyrën e ujit, atëherë fasulet janë hequr, dhe ky ujë dy herë në javë lotim pemë xhuxh. Një tjetër recetë rekomandon vlim tridhjetë minuta tre sepje (Sepia) madhësi të mesme, të vendosur në polhallona (1,9 litra) i ujit, atëherë hiqni sepje, ujë ftohur dhe përdoret për ujitje udobrytelnoy. Ndonjëherë përdoret krimb mëndafshi pleh (Bombyx Mori), por ajo është pleh shumë i fortë. Kur njomje molë të derdh ujë derisa zgjidhja bëhet ngjyrë pak të verdhë, atëherë ajo është përdorur si pleh.

Në përgjithësi, preferohet plehra të lëngshme, por të thatë dhe të aplikojnë harengë tillë të thata dhe fëmijë i dobët. Peshku është i ndarë në katër pjesë dhe secili prej tyre i bërë në një cep të enë me Bonsai. Kur uji i ujitjes lan ushqyesve nga kalbur peshk dhe i paraqet ato në rrënjë të zonës. Përparësia e kësaj metode shikimit: mirë e dukshme si peshk gradualisht decomposes (pra, toka merr pleh), dhe kur ju duhet për të bërë një grumbull i ri. Duhet të theksohet se japonezët përgjithësisht preferojnë pleh organik. Në Shtetet e Bashkuara si pleh organik duke përdorur gjakun e thatë, zorrët e kafshëve, vakt mish, pambuku pasardhësit vakt me fruta dhe fasule pluhur, plehut organik të gjelbër dhe bimë mbetet nga Humen dhe plevica dhe plehut organik deleve.

Megjithatë, këto plehra nuk janë veçanërisht të përshtatshme për aplikim në doza të vogla në pemë xhuxh. Jo të gjitha llojet e kushteve mund të përdoren tillë "gjobë" pleh si soje, sepje, peshk të thata dhe madje edhe të krimbit të mëndafshit, ndonëse ata sigurisht e dobishme. Por mbani pemë xhuxh në një mënyrë uria nuk mund, pra, për t'u kujdesur për ta për të duhet të përdorin plehra industriale, të cilat gjithashtu japin rezultate të mira. Elementet kryesore të plehrave konvencionale inorganike - azot, fosfor dhe kalium. Për Bonsai përshtaten të gjitha standar
TNI përdorur zakonisht plehrave. Por më mirë për të përdorur plehrave të lëngshme, siç thatë edhe koncentruar, nëse nuk shpërndahet në proporcione të përshtatshme, ju mund të djegur rrënjët e pemëve, edhe pse ato janë të mira për tokë.

Përveç kësaj, pleh të lëngët për Bonsai duhet të merret në përqëndrime të ulëta dhe doza e rekomanduar se në agronomi. Koha më e mirë për mbarësuese pranverën e hershme kur bimët fillojnë të lulëzim dhe buds rritjes gjeth, dhe ata mund të bëjnë në mes të verës, por vetëm gjatë pushimit të rritjes kur rritja e re pranverë formuar. Insekticide për Bonsai. Për pyetje në lidhje dëmtuesve Bonsai (të tilla si aphids, krimba, milingona, etj) nuk mund të jetë shumë i rëndësishëm, pasi pema është gjithmonë në dorë dhe larë shpesh, por ende ... organizma të vogla që duket i vogël dhe duken si kokrra ose pluhur mund të shkaktojë shumë dëme për shkak të thith lëngjet bimore dhe i heq ujët atë.

Prandaj, në Japoni kundër dëmtuesve të rrezikshme dru i butë insekticid përdorur "Komushi" ose pluhur insekticide. Mënyra më e mirë për të luftuar këto armiq - e përditshme e pemëve të dyfishtë spërkatje me ujë, dhe lumë duhet të drejtohen kryesisht në letër, që ushqehen me insekte.
Për fat të mirë, në verë kur ka lëndime të mëdha, pemë xhuxh janë të mirë ujitur. Edhe në Japoni, ku klima është shumë e lagësht, ditë të dyfishtë ujitjes nuk është e tepruar; se ajo nuk duhet të dëmtojë rrënjët, më mirë tokës në këtë kohë për të mbyllur filmin. Përdorimi i insekticideve nuk është i rekomanduar dhe mund të jetë shumë e rrezikshme.

Kujdes Winter për Bonsai. Në mënyrë tipike, pemë xhuxh mbrojtur kundër ngrohjes dhe të ftohtë, përmbytjeve dhe tharje, por nganjëherë ato tregojnë një durim të lartë. Të ftohtë të dimrit konsiderohen të dëmshme për ta, por disa ftohje edhe të dobishme. Vëzhgimet treguan se pemët xhuxh, të vendosur në një serë të përshpejtuar burbuqe, lule dobët dhe shpesh më të gjatë. Në këtë drejtim, duke e detyruar duhet të përdoren me kujdes. Për të mirë të rritjes rrënjë stimulimit dimrit nevojë për një qëndrim të shkurtër në një të ftohtë të errët pa ngrohje bodrum ose në një departament të ftohtë serë.

Në Japoni, nëse nuk ka bodrum apo bodrum, por shtëpia është në një lartësi dy apo tre metra (0,7-0,9 m) në polet, pemë xhuxh për periudhën forcim të nevojshme shpesh vendosur nën dyshemenë e verande. Winter Mbrojtjes së Bimëve të kryera me metoda të ndryshme. Në zonat me një raftet klimatike relativisht të butë me pemë xhuxh pranë murit jugor të tempullit, të mbyllur perde natën me një leckë, dhe kjo është e mjaftueshme. Por jo sepse japonezët e duan të përdorin pemë xhuxh për shtëpinë e arkitekturës dekoratë, kështu që preferojnë të vënë ato në dritare, dhe diku pranë hyrjes dhe është përdorur shpesh për këtë teplychku vogël në verandë.

Kjo u mundëson atyre që të gëzojnë Bonsai gjithë ditës, dhe natën ata janë të shtyrë derën prej xhami në mes të banjo dhe verande, bimë ndezur nga ajrit të ngrohtë nga dhoma. Nëse ajri është shumë e thatë, atëherë vendosni pemë pranë enës me ujë për të njomet e ajrit. Teplychka tipike për Bonsai. Kjo është një metodë shumë e famshme e ngrohjes teplychky llambë të lehta duke përdorur tension aktual të ulët. Llambë varur mbi anijes me ujë dhe përfundoi një copë pambuku fund është ulur në ujë. Kjo metodë është plotësisht i sigurt dhe në të njëjtën kohë siguron ngrohje dhe lagështimit teplychky.

Zakonisht vetëm mjeshtrit të aftë vendosën vetë të ndërtuar teplychky të tillë, kryesisht japoneze janë të gatshëm për të blerë teplychky dhe vetëm malin e tyre në dritare. Duhet të kujtojmë se një pjesë e madhe e Japonisë gjendet në klimë të butë dhe të butë, përjashtim është në veri. Honshu dhe mbi. Temperatura e Hokkaido rrallë bie nën zero. Edhe në dimër, në pjesën më të madhe të Japonisë, me diell dhe të ngrohtë. Prandaj teplychky nuk është i izoluar. Nga dita që ata janë të ngrohur mirë nga dielli, dhe natën ngrohjes ruhet nga perdet e bambu ose kashtë. Temperatura në serë në verandë duhet të jetë i barabartë, duke përfshirë edhe kutinë në anën e diell e dhomës.

Vini re se në qoftë se premisat janë radiatorëve instaluar, ajrore në të - shumë e thatë, dhe kjo ndikon negativisht në pemë xhuxh. Në disa raste, eliminimin e thatësi e tepërt të ajrit përreth pemëve të vënë në enë me ujë dhe pemë vaditur me bollëk.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!