Kujdesi për lëkurë të pjekur - mjetet juridike popullore


Me moshën, ul metabolizmin, e cila ndikon në gjendjen e përgjithshme të lëkurës. Kjo bëhet më e hollë, shkelur fuqinë e saj, lëkura humbet elasticitetin e tij ish. Prandaj, kujdesi për lëkurë të pjekur pas 40-45 vjeç duhet të marrë në konsideratë veçoritë. Shumë gra që shikonin pamjen e tyre, me kujdes të kujdesen për veten, të vetëdijshëm se në mënyrë që të duken të bukura rinore, jo domosdoshmërisht rregullisht vizitojnë sallonet e bukurisë.
Ju mund të kujdesen për veten e tyre në shtëpi duke përdorur provuar mjete efektive popullore, receta janë të njohur nga gjyshërit tanë. Kjo është ajo që unë dua që ata të ju them sot, prek subjektin e si të përdorin mjetet juridike popullore për të bërë kujdesit të lëkurës pjekur.

Pastrimi lëkurë të pjekur Para së gjithash, në kujdesin e lëkurës pjekur, ju duhet të mësojnë për të tërësisht të pastër atë në mëngjes, në mbrëmje. Shih për atë që të gjithë grim aplikuar në mëngjes u fshi para gjumit. Kjo është e mirë për të përdorur krem ​​ose krem ​​kosi i holluar me ujë, kos, qumësht. Pas 40 vjetësh, gjëndra dhjamor nuk janë aq të mirë sa më parë dhe lirimin e 3 herë më pak yndyrë se sa në rininë e tij. Kjo provokon thatësi e tepërt, shfaqjen e rrudhave të reja. Moshë ka ngritur thatësi e lëkurës, uji me klor nga furnizimi i rregullt me ​​ujë edhe më thaj atë. Pra, lani duhet të përdorin pranverë ose ujë mineral në shishe pa gaz.


Gjithashtu e bën një ndikim pozitiv shpëlarje me infuzion të bimëve: kamomil, i urtë, vjollcës, kumak, nenexhik. Ju mund të përdorni kube akulli nga infuzion ngrirë bar. Ata fshij pastër dhe fytyrën dhe qafën në mëngjes. Kjo procedurë është krejtësisht tonet dhe forcon sistemin e qarkullimit të gjakut, muskujt e fytyrë, qafë, gjoks, zbut rrudhat. Pas larjes lëkurës duhet të jetë i lagur por nuk fërkim atë me një peshqir. Atëherë ju duhet të aplikoni moisturizer ose hydrating maskë: Mix një lugë gjelle kos (kos) dhe mjaltë të lëngshme. Përzierje është vënë në fytyrë për 10 minuta, hiqni mbetjet lagur leckë.

Nëse është e nevojshme, përdorni lëkurë në shtëpi. Më i mirë i tyre, ose shkumë siklet rrojës, me shtimin e kafe ose njëpasnjëshëm në një oriz kokërr llaç, bollgur. Përzierje është vënë në lëkurën të pastër, fshij në një lëvizje rrethore, pije me ujë të ngrohtë. Pasi një lëkurë javë pastër pjekur me banjë me ujë: Hidh 2-3 tbsp. l. kamomil, acaroj, violet, u rrit, jasemini, gëlqere ujë të vluar, pour infuzion në një tas, mbuluar kokën me një peshqir, të mbajë në një palë fytyrat. Kjo është procedurë shumë e dobishme Pastrimi. Maskë të veçantë për lëkurë të pjekur Për të moshës në lëkurë vetëm kërkon maskë të veçantë.

Përbërja e tyre duhet të jenë të pranishëm kolagjenit, elastin, acide frutash dhe vitamina. Ata rozhladyat rrudhat, muskujt tërhequr, eliminimin e ënjtje, japin pamjen rrezatues, çehre të shëndetshme. Për të përgatitur maska ​​të tilla në shtëpi, përdorin manaferrat të freskëta, fruta, mjaltë, xhelatinë. Provoni një ilaç popullore për rivendosjen e lëkurës: Mix 1 tbsp. l. bollgur dhe i copëtuar në algat shtetin pluhur Spirulina (në dispozicion në barnatore). Shto një majë të vogël sode pjekje. Të gjitha me kujdes bluaj. Tani, 2 tbsp. l. fshij përzierje e proteinave të papërpunuara vezë, shtoni 0,5 h. l. mjaltë të lëngshme. Aplikoni përzierje të pastruar fytyrës dhe qafës për 20 minuta.

Pastaj pije me ujë të ngrohtë. Ekziston edhe një ilaç popullore - një maskë për të hequr rrudhat: Rub në rende i vogël kastravec të freskëta të para, patate të para. Mix mirë, të aplikojnë për pastruar plotësisht. Mbajë për 20-25 minuta. Shpëlaj me ujë të ftohtë, që të shtoni një lëng limoni pak. Pastaj pat lëkurën me një peshqir të butë, furçë me vaj ulliri. Mos harroni për lëkurën rreth syve. Ajo tenton të plakjes së parakohshme, pasi ajo është e butë dhe e ndjeshme. Prandaj, për t'u kujdesur për lëkurë të pjekur rreth syve mund të përdoret një ilaç popullore: Mix së bashku 1 pikë vaj Myrtle, 1 tbsp.

l. glicerinë dhe vaj pluhur. Kjo përzierje mirë, aplikoni në lëkurën rreth syve çdo natë. Gjithashtu mos harroni se lëkura e pjekur është shumë e ndjeshme ndaj faktorëve të motit. Pra, duke e ditur këtë verë, përdorni krem ​​të veçanta me mbrojtje nga dielli. Në dimër, përdorin produkte te kujdesit që mbrojnë lëkurën tuaj nga të ftohtë, borë dhe era. E megjithatë, marr kozmetike të drejtë, nuk e pajis keq mbi të. Përdorni me cilësi të lartë, të përshtatshme make-ju. Mbrëmje me kujdes hiqni përbërjen, aplikoni vetullat yndyrat, qerpikët vaj pluhur. Night përdorim krem ​​me heqjen efekt.

Kujdes i veçantë për lëkurë të pjekur, mjetet juridike popullore përdorni çdo ditë, vazhdimisht, rregullisht. Mos pyet pamundur nga ju vetë. Efekti i përpjekjeve tuaja do të shihet menjëherë. Në rreth një muaj ju do të vini re rezultatet e para. Më tej, lëkurë e butë e tua, i përkulshëm, rrudhat rozhladyatsya. Complexion të marrë ngjyrë të shëndetshme, ju do të duket opti