Kujdesi për shtëpinë lëkurës me vaj


Rritja e lajka e lëkurës mund të ndodhë si rezultat i faktorëve të ndryshëm. Këto përfshijnë dietë të varfër ose një predispozitë gjenetike që të çojë në mosfunksionim të gjëndra dhjamor. Prandaj, nuk është rritur sekretim të sebum. Ajo mbulon lëkurën, duke e lënë atë me shkëlqim, si në qoftë se greased. Shkarkimin e harlisur e yndyrë çon në poret e ndotjes në gjëndra dhjamor që duket i çrregullt si lëvozhgë portokalli. Si për të organizuar kujdeset për shtëpinë e lëkurës me vaj i gatuar duke përdorur fondet e tyre? Një person mund të jetë i larë çdo ditë, duke përdorur ujë të ngrohtë dhe sapun.


Nëse lëkura është me vaj shumë - dhe lejohet larë të dyfishtë për të cilat sapun i mirë përdorimi ose mjete të posaçme - shkumë, xhel, sapun të lëngët. Mos përdorni sapun ose antibiotikët të veçanta mjekësore, ata mund të prishin ekuilibrin e lëkurës dhe të shkaktojë iritim për shkak të pranisë së komponentëve të caktuara në magazinë. Larë, pije fytyrën me ujë të ftohtë. Provoni të përdorni sode buke për larje. Përhapjen gjysmë lugë çaji sode buke në një sapun pak dhe fshij duart fytyrën tuaj, fërkoni atë. A nuk e teproj. Pas larë e parë me ujë të ngrohtë, pastaj cool, duke shtuar një pak uthull në të (jo më shumë se një lugë çaji për litër).


Përdorni një ujë të butë të larjes mund të zbutur qëllimin e saj. Në qoftë se lëkura juaj është e kontaminuar shumë lehtë - të përpiqen të përdorin për t'u kujdesur për të ashtuquajturën e saj "kripë e procedurës." Formojnë një shtupë pambuku dhe obmoknuv atë në shkumë shkumë sapuni, sasi e vogël me pak kripë. Masazh fytyrën në një lëvizje rrethore, pastaj pije atë me ujë të ftohtë. A nuk e përsëritni këtë procedurë më shumë se dy, maksimumi tre herë në javë. Për t'u kujdesur për lëkurën me vaj është i lejuar për të përdorur pluhur të thatë pluhur, por mos hani vajra yndyrore dhe krem. Ata mund të rrisë sekretim yndyrë, dhe përveç kësaj nuk japin ajër të rrjedhin lirisht në poret e lëkurës.

Një përjashtim është pluhuri i rrallë me squfur pjesërisht për shkak se ajo ka tharë veprim, thithjen lagështi të tepërt dhe yndyra. Por nuk e lënë atë për një natë, të jetë i sigurt për të pastruar fytyrën, duke përdorur qumësht ose çdo mjet e mbartës kozmetikë projektuar për të lëkurës me vaj. Gëzuar nga koha në kohë për të fshij lëkurën me vaj me tonik ose locion që përmban alkool. Për këtë qëllim ju mund të përdorni lëng limoni i dobësuar. Për t'u kujdesur për lëkurën me vaj mund të përdorin dhoma të ndryshme me avull për sode ushqimit, dhe paketat e veçanta të infusions dhe decoctions e caktuara bimëve.

Një nga recetat e infuzion, përzierje dy pjesë horsetail dhe violets të egra me një pjesë çel bli dhe yarrow. Akuza Brew si çaj, njomet atë dhe vendin e garzë në fytyrën e tij apo zonat e tij të veçanta yndyrore. Mbani paketë për ftohje të plotë, dhe pastaj të përsëritur procedurën disa herë. Compress fundit duhet të bëhet me ujë shumë të ftohtë dhe të mbajë atë vetëm disa minuta. Për të degrease lëkurë me vaj dhe e thatë, të përgatitur maskë në vijim. Beat një vezë të bardhë në një gjendje të fortë shkumë dhe pastaj përzierje me një lugë çaji ose peroksid hidrogjeni, ose pika çift lëng limoni.

Aplikoni maskë mbi pastruar më parë në shtresa, duke u dhënë atyre një thatë pak. Nëse ju zgjidhni një maskë të peroksid - Mbrojtur nga vetullat lehta, larja e tyre me krem ​​ose vaj. Qëndroni rreth një çerek ore, pastaj hiqni shtupë pambuku maskë me tepri njomje në ujë të ngrohtë. Bëhu limon i mirë mund të shkaktojë një reaksion alergjik, i cili mund të irritojë lëkurën dhe përkeqësojë gjendjen e saj. Kjo maskë ndihmon ngushta poret, pastroj dhe fytyrë të thatë dhe të ketë një ndikim pozitiv në normalizimin e metabolizmit lipidet. Një efekt i shkëlqyer dhe kanë masazhet. Ata të përmirësuar qarkullimin e gjakut, kështu që rregullon sekretimit yndyrë.

Kjo procedurë i ndihmon të ngushta poret dhe ndihmon shtrëngimin e lëkurës natyrore. Natyrisht kohëzgjatja mund të shkojnë deri në një vit, seanca duhet të kryhet përmes ditë. Trajtimit për këtë lloj të lëkurës janë një ushtrim shumë i vështirë. Në përzgjedhjen e mjeteve të përshtatshme ju më mirë zbatohen për beautician, ajo do të ndihmojë dietë e duhur dhe japin këshilla të paçmuar. Ndonjëherë mjeku juaj mund të këshillojë për të shkuar më shumë provim në thellësi të diagnozës laboratorike për të përjashtuar sëmundje të ndryshme që lidhen me metabolizmin. Nëse koha nuk fillon siç duhet kujdesur për lëkurën me vaj, pasojat mund të jenë shumë të trishtuar.

Kjo mund të duket pamjen puçrra fytyre zi keq përgjithshëm. Në raste të avancuara mund të ndodhë që prej zgjerimit, e cila atëherë nuk mund të kthehet në pamjen e saj origjinale. Kështu, kujdes për lëkurën e problemit duhet të jetë pjesë e jetës tuaj. Kushtoj vetes kohë të mjaftueshme dhe pikëpamjet tuaja të përgjithshme do të kënaqem. Catherine


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!