Çfarë është yndyrë për trupin e njeriut


Në tru mund të zhvillohet dhe të kryejë të gjitha funksionet e tij dhe ushqyesve thelbësore si kockat e kalciumit. Përse yndyrë? Dhe çfarë duhet yndyrë në trupin e njeriut? Kur një fëmijë lind, truri i tij peshon rreth 400 gram, fëmijët e dy vjet - pothuajse një kilogram. Kur truri rritet, ajo vazhdon të zhvillohet, si të rinj, dhe të rriturit gjithmonë të mësojnë diçka të re. Kjo për shkak se truri ka nevojë për një të mirë "blloqe ndërtimi" dhe kjo është yndyrë. Kryesisht truri nevojshme vajra "të mirë" apo vegjetale përmbajnë yndyrore polyunsaturated acid-Omega-3 dhe Omega-6, e cila është quajtur shpesh nezameschaemymi.

Fat Brain i nevojshëm për shumë arsye: ato shërbejnë jo vetëm si një burim i energjisë, por ato gjithashtu ndihmojnë për të absorbuar vitamina yndyrë shpjegueshëm (A, D, E dhe K) dhe minerale. Acidet yndyrore Nezameschaemye përfshira në yndyrna. Këto acide të përfshira në formimin e membranave qelizore dhe janë kritike për procesin e rritjes dhe zhvillimit, jo për asgjë që ata janë në qumështin e nënës. Për shkak të trupit thelbësore acide yndyrore të nuk janë prodhuar, ne rekomandojmë një dietë për të përfshirë ushqime që përmbajnë ato. Yndyra Omega-3 gjendet në yndyror det dhe oqean peshkut dhe në vaj peshku. Këto janë të pasura me burime të acideve yndyrore nezameschaemye janë produkte bimore, luledielli, ulliri, canola, liri, vaj sojë, dhe produktet që janë bërë prej tyre, të tilla si margarinë.


Ndonjëherë dikush - kjo është e mundur për të arritur numrin e kërkuar të vitaminave dhe mineraleve nga ushqimi i rregullt, kështu që shtesa rëndësinë e madhe të përditshme. Për shembull, të gjitha llojet e margarinë është më e mirë për të zgjedhur ato që janë përveç të nezameschaemym acide yndyrore që përmban rëndësishme për trupin e njeriut, sidomos për një fëmijë vitamina trupit A, D, dhe E. ushqyerit, e cila përmban gjithçka që ju duhet për të ndihmuar fëmijët të jenë të shëndetshme si dhe prindërit e tyre. Së fundi disa mendime të dobishme se si të kujdeset për trurin tuaj: 1. Filloni ditën me mëngjesin. Bukë me margarinë dhe japin e nevojshme të energjisë "blloqe ndërtimi" për jo vetëm në tru, por edhe për të gjithë trupin. 2.

Të trajnuar kujtesën tuaj! Puzzles për trurin e njeriut - kjo është një ushtrim i mirë për trupin. 3. Ecni në ajër të pastër! Truri merr më shumë oksigjen dhe ajrit të freskët do t'ju ndihmojë të relaksoheni. 4. Dy herë në javë menu të përfshijë ushqime të pasura me acide esenciale yndyrore, të tilla si peshk yndyror (salmon, harengë, skumbri, etj), vajra bimore. Nëse ju nuk bëni si peshk, pastaj gatuaj atë në një mënyrë të veçantë, për shembull, provoni tortë kripur me salmon.
5. Mos kurseni kohë duke fjetur! Ndjenja agjërimin fjetur, punë truri më e vështirë. 6. Të jetë lëvizshme. Stërvitje 30-minuta stimulon formimin e qelizave të reja të trurit. 7.

Herë pas here le veten të relaksoheni dhe të lëshohem! Theksoi ngarkuar detyra të ndryshme ditë krijon stres, madje edhe fëmijë. Alexander,