Përbërësit aktiv në bimë


Substancat herbs që kanë pronat medicinale dhe janë me interes për mjekësi, zakonisht i quajtur përbërësit aktiv. Material bimore të cilësisë në shumicën e rasteve janë të gjykuar mbi përmbajtjen e tyre. Substancat aktive në bimë përkasin klasa ndryshme të komponimeve organike. Efekti më i zakonshëm terapeutik është shkaktuar nga alkaloide bimore, glycosides, flavonoids, coumarins, vajra esenciale, taninet dhe substancave të tjera. Alkaloide. Këto komponime organike të azotit-përmbajnë kanë arsyet e karakterit. Emri i kishin marrë nga fjala arabe "alkalet" - livadh dhe "Eidos" greke - si, atë çështje schelochepodobnye.

Në varësi të strukturës së klasifikimit skelet karboni-azotit AP Smith alkaloide% aksioneve të z
D0? 13 grupe pirolidina rrjedh, 1 metilpirrolizidina, pyridine, kinolin, acridine, izokinolin, indole, imidazole, kuinazoline, purine, steroide, dhe alkaloide aciklike e strukturës të panjohur. Shumica dërrmuese e alkaloide - materialeve të kristaltë, dhe pak janë të lëngshme (nikotina, anabasine). Alkaloide ujit malorastvorimy për lehtësisht i tretshëm në shumë solvente organike. Me minerale dhe acide organike ato formojnë kripëra kthjelloj lehtësisht i tretshëm në ujë, por i pazgjidhshëm në tretës organik.


Në bimë alkaloide grumbulluar si kripërave të acideve organike ose në kombinim me tannins. Tretshmërisë kripëra Mirë Alkaloid në ujë mund të shkaktojë humbjen e tyre nga kullimin në shi. Shumica e komponimeve alkaloid është relativisht rezistent ndaj ujit, acidet, alkalet dhe enzimat. Alkaloide të grupeve ester, obligacionet polipeptidik dhe hlyukoalkaloidy kur të ekspozuar ndaj ujit, tharje të pahijshme dhe faktorë të tjerë mund të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme dhe përkeqësohet. Ne e dimë për 2 mijë. Alkaloide, e cila të paktën 30 janë përdorur në mjekësi si një mjet për stimulimin e dëshpëruar sistemin nervor, rritje dhe presionin e ulët të gjakut të ndikojë në frymëmarrje, aktivitet zemra, tonin e muskujve, ndjeshmëri.

Këto komponime gjithashtu kanë pronat antibacterial, dhe kështu me radhë D. Në bimët alkaloide gjetur grupe janë shpesh shumë të ngjashme në përbërje të strukturës që përbëjnë 3 -. 7, ndonjëherë deri në 25 komponenteve individuale. Për shembull, në një Belladonna shkronjën 1-hyoscyamine shoqërojë katër Alkaloid - hiostsin, apoatropin atropine, belladonin; i opiumit, përveç alkaloid morfinë izoluar 24 më shumë. Shumica e bimeve alkaloide janë midis 0,2-0,5%; Numri maksimal vërejtur në rrënjët e barberry (15%) dhe opyy (40%). Roli fiziologjik i alkaloide për bimët nuk kuptohet ende plotësisht. Glycosides. Ky është një grup i madh i komponimeve molekulat e të cilave përbëhet nga sheqerna të lidhura me hlykozydnoho (napivatsetalnymy) hidroksil me substanca të tjera kimike të natyrës - ose aglycone Genin.

Për glycosides karakterizuar nga brishtësia lidhje glikozidike, nën ndikimin e acideve, alkalet, enzimat e caktuara, kripëra, ata janë të nënshtruar për aglycone hidrolitik copëtim dhe sheqer. Si aglycone e glycosides mund të përmbajë një shumëllojshmëri të komponimeve - Alkoolet acid Almond, fenolet, flavonoids, antotsyanidiny, lignans, dhe kumarinproizvodnte antratsenpronzvodnye, steroid, terpenoids dhe të tjerë mbi natyrën kimike të glycosides aglycone klasifikim të bazuar. Më e vlefshme në grupin mjekësor kundër glycosides kardiake, kanë efekte karakteristike në zemër. Ahlikopom (Genin) këto substanca është perhydrotsyklopentenofenantrenovoe bërthama e lidhur me pangopura lactones pesë ose gjashtë-elementë unazorë.

Tani ka ndarë mbi 150 glycosides kardiake dhe aglycone tyre. Në formën e tij të pastër është një substancë kristaline, lehtësisht i tretshëm në ujë, më pak alkool, kloroform dhe patretshëm në eter dhe benzen. Zgjidhjet e tyre ujore kanë shije silnohorkim dhe veprimtarinë jashtëzakonisht të lartë fiziologjik. Në mjekësi përdoret gjerësisht glycosides kardiake të tilla si K-strophantine e strofantu frutash, konvalyatoksin lë zambakëve, oleandrin (neriolin) me gjethe landër, me zheltushnika erizimin bar, olitorizid e jute fruta, bar dihilapid On me Digitalis dhe tsymaryn nga rhizomes kendyrya. Së bashku me substancat individuale përdoret zakonisht bimor dhe disa lloje të drogës neohalenovyy që janë bërë nga bimeve Adonis, zambakëve, vjollcë dhe të leshtë naperstyanok etj

d. Saponins. Ky është një grup i veçantë i glycosides natyrore, duke sjellë në lëkundje zgjidhje colloidal ujë e shkumë të qëndrueshme. Për zgjidhje të pronësisë i lehtë që ata të japin emrin e tyre (nga fjala latine "fituar combos" - sapun). Varësisht nga natyra e aglycone (sanohepinov) saponins janë të ndarë në dy grupe - steroid dhe triterpene. në zemër të bërthamës steroide është spprostana sapohenin dhe triterpepo Mbyllur - pentatsiklicheskie i terpenes dhe-amirpna, amirnna rrethit, acid oleanolovoyi, etj Struktura e saponins sheqerit janë zakonisht glukozë, galaktoza, arabipoza, xylose, rhamnose dhe glukuronik dhe galacturonic acid.

Në bimë, saponins janë një përzierje e disa substanca (3-10): grupit përmbajtje steroid 1 - 10% triterpene 1 - 20%, herë 68%. Në formën e tij të pastër, ata janë të bardhë amorf substancë apo ngjyrë të verdhë-kafe, i tretshëm në ujë ose alkaline zgjidhje, me të nxehtë
pyrti dobët i tretshëm në alkool të ftohtë dhe i pazgjidhshëm në sulfurik dhe naftës eter, kloroform dhe benzinë. Kur administrohet shumë saponins rritur aktivitetin sekretore, në mënyrë që ato përdoren si expectorants në prani të këtyre komponimeve rrit absorbability dhe aktivitetin e përbërësve të tjerë aktivë të bimëve.

Kur injektuar në gjak, më i saponins shpërndahet (hemolizë) e qelizave të kuqe të gjakut. Gjetur kohët e fundit se disa saponins bimore kanë qetësues, dhe veprime anti-sklerotike antiulcer që duhet zgjeruar zbatimin e tyre. Me dyoskorey sapohenin steroide (diosgenin) synthesizing progesterone. Antratsenproizvodnye (antraglikozidy). Është një produkt i oksidimit të antraceni, të cilat janë bazuar në Anthraquinone bërthamë, ose Entraunes antranoly. Më zakonshme midis bimë është një grup i derivateve Anthraquinone. Në bimë antratsenproizvodnye gjenden në lirë dhe i lidhur (në formën e glycosides) gjendjes, si dhe një formë të reduktuar - Entraunes dhe antranoly.

Të glycosides Struktura janë sheqer - glukozë, rhamnose, primveroza (ksilohlyukoza), Arabinose dhe galaktoze. Antrahlikozi
di - substanca të paqëndrueshme, nën ndikimin e acideve, enzimat janë nënshtruar hidroliza dhe ndarë superioritet oksiproizvodnyh Anthraquinone, ose Entraunes antranoly dhe sheqeri; nën ndikimin e alkoolit oksidohet lehtë. Antratsenproizvodnye - materialeve të kristaltë, pikturuar në të verdhë, portokalli, e kuqe, e kuqe-kafe ose ngjyrë vjollcë. Glycosides antratsenproizvodnye i tretshëm në ujë, alkool, i pazgjidhshëm në kloroform, eter dhe benzinë. Aglycone si i tretshëm i mirë në eter, benzen, alkalet kaustike dhe i pazgjidhshëm në ujë.

Antratsenproizvodnye roli fiziologjik në jetën bimore nuk është e sigurt. Një çështje e këtij mjekësisë nuk është përdorur si një aktivitet biologjik të antratsenproizvodnye individuale zakonisht më e ulët se përzierjet e tyre. Pjesa më e madhe antratsenproizvodnye natyrore ka një efekt laksativ. Përdorur gjerësisht drogë galene rrjedhin nga gjethet e kasie, rrënjë raven, buckthorn leh brishtë, manaferrat buckthorn dhe gjethet e aloe. Flavonoids. Kjo fenolike substanca rrjedh Benzopirony-në, bazuar në një strukturë të përbërë nga një C6 - krediteve të karbonit C6 - C3. Ata janë të ndarë, në varësi nga shkalla e oksidimit, të flavones grupit, flavonols, flavanov, catechins dhe ekipi tjetër mori emrin e vet për shkak të ngjyrës, nga fjala latine «flavum» - të verdhë.

Shumica e flavonoids në bimë është në formën e glycosides, përmbajtja e së cilës është 0.5 - 10% (herë 30%). Glycosides pastër flavonoid janë substancë e verdhë kristaltë, i tretshëm në alkool, më pak ujë, i pazgjidhshëm në eter dhe kloroform. Përbërësit e sheqerit të glycosides flavonoid janë glukozë, rhamnose, Arabinose, galaktoze, acid glukuronik, xylose, primveroza dhe sheqer nganjëherë specifike - rutinoza, bashkë-foroza, maltozotsianhidrin. Aktualisht, mjekësi katër përdorur gjerësisht substancë në këtë grup - rutin, Hesperidin, quercetin dhe epicatechin aktivitet P-vitamiinoy.

Disa flavonoids kanë choleretic, baktericid dhe veprim ranozazhivayuschim, kontribuojnë në largimin e substancave radioaktive nga trupi. Si të padëmshme ngjyroset përdorimin e tyre në industrinë ushqimore. Rreth një kimikisht në një grup flavonoids dhe hromonov furohromona. Përfaqësuesi i fundit - Kellyn rrjedh nga dhëmbi fara Ami dhe përdoret në mjekësi si fonde koronare. Coumarins dhe furokumariny. Coumarins janë në grupit A, lactones p-unsaturated Ishujt; është një acid derivat-Benzopirony ose ortho-oksikorichnoy. Emri ata morën nga emri lokal të pemës kumaruna (Dipterix odorata), e cila rritet në Amerikën e Jugut, e cila ishte e izoluar parë kumarin.

Në themel të gjithë kumarinpropzvodnyh është kumarin bërthamë. Kumarinproizvodnye në të cilën unaza benzene kondensuar me unazë furan, quajtur Fura-e ardhshme, ose, rokumarinami. Në bimë kumarinproizvodnye janë kryesisht në gjendje të lirë, herë në formën e glycosides. Në formën e tij të pastër, këto substanca janë kristalet pangjyrë apo të verdhë, lehtësisht të tretshëm në tretës organik dhe pazgjidhshëm në ujë. Shumica e tyre janë rezistente ndaj acideve, ujë, alkalet dobëta dhe enzimat. Megjithatë, shumë nga kumarinproizvodnyh të ndjeshëm ndaj dritës, në të cilat ata ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme (fotodimerizatsiya, isomerization trans).

Shumica coumarins përfshijnë anëtarë të familjes Umbelliferae, rue, bishtajore. Roli i tyre fiziologjik nuk është plotësisht e qartë, edhe pse disa studiues besojnë se inhibitorët e tyre të rritjes. Sidomos shumë kumarinproizvodnyh (3 - 5%, ndonjëherë 3-20%) e vërejtura në fruta dhe rrënjët e bimëve. Aktualisht, i izoluar dhe studiuar 150 kumarinproizvodnyh. Mjekësi e Aplikimit gjenden 10 lëndë në këtë grup: psoralen, ksantotoksyn, bergapten - fotosensibplpzatory trajtimin e vitiligo; neutsedanin - agjent antitumor, dhe atamantip dyhydrosamydyn - si antispasmodics; umbelliferone, novobyotsyn holbanovaya acid - antibiotikë; kumectrol - ekstrohen; osthol - agjent koronarorozshyryuvalnyy.

Taninet. Substancat në këtë grup me një të veçantë lëkurës dubit aftësinë që të japin precipitates pazgjidhshëm me lëkurën e kolagjenit, duke e kthyer atë në një shtet të ngurta. Kimikisht, ata janë derivatet e fenolet polihidrike (esters). Taninet janë të ndarë në dy grupe - hidrolizuemaya dhe nehidrolizuemoho. Grupi i parë përfshin glycosides ose esters ndarë holluar acidet, enzimat dhe ujë të valë. Taninet kondensuar janë vetëm skelet karboni dhe zakonisht janë nxjerrë nga stereo-izomereve për
atehina, hallokatehyn, condensates dhe tetraoksi-pentaoksiflavana dhe lidhjet e tjera të pashkelur.

Taninet janë pluhurat amorf gri, të verdhë ose ngjyrë kafe ngjyra, shije e hidhur, të tretshme në ujë, alkool, pazgjidhshëm në kloroform. Ata janë të shpërndarë gjerësisht në botën e bimëve. Në organet e bimëve përmban 10-25% (nganjëherë deri në 70%). Përdorimi i taninet në mjekësi bazuar në aftësinë e tyre për të formuar proteinat pazgjidhshëm dhe ujit-të shtrënguar lidhje. Ky veprim astringent është përdorur për të formuar një film mbrojtës për plagëve poverhiosti dhe për të mbrojtur membranat mukoze e mikroorganizmave. Me aftësinë për të prodhuar reshje të metaleve të rënda dhe alkaloide taninet mund të përdoret si një antidot për helmim.

Vajra esenciale. Kjo aromat paqëndrueshme që mori emrin e vet nga shije dhe konsistencës maslopodibnymy. Kimikisht, vajra esenciale janë përzierjet e komponimeve të ndryshme organike dhe yndyror ciklike, terpenes dhe derivatet e tyre - hidrokarburet, alkoolet, aldehidet, ketonet, acidet, esteret dhe derivatet e benzenit. Në përmbajtjen e komponentëve kryesorë që ata janë të ndarë në tre grupe që përmbajnë komponimet alifatike, terpenes dhe derivatet e tyre dhe komponimet aromatike.
Vajra esenciale - një lëng aromatik, ngadalë duke fluturuar në ajër, lehtësisht i tretshëm në eter, kloroform, acid acetik dhe alkoolit absolut, i pazgjidhshëm në ujë.

Kur ruhen në ajër, veçanërisht në dritë, ata gradualisht për shkak të oksidimit dhe polimerizim, ndryshimit dhe gusteyut në bimë vajra esenciale janë qelizat e veçanta, gjendra apo umistyschah brendshme. Përmbajtja e tyre ndryshon shumë - nga gjurmë deri 20% (zakonisht 0,5-3%). Roli fiziologjik i vajrave thelbësore nuk është i instaluar. Ata të irritojë lëkurën dhe mukozës, me disa pronave baktericid, kur administrohet me gojë zbulojnë dezinfektues dhe veprim expectorant, irritojë veshkat dhe traktit urinar. Vajra esenciale (më livando, barbarozë, u rrit, limon, bergamot, etj) të përdorura në mjekësi për të përmirësuar aromën dhe shijen e drogave të ndryshme.

Këto grupe kryesore të substancave aktive nuk shter të ndryshme të komponimeve të bimëve me pronat medicinale. Pra, së bashku me këto grupe këtu mund të përmbajë përbërës të tjera aktive - terpenes, polysaccharides, acidet organike, amines, lactones, naphthoquinone, proteina, mukozë, e hidhur, rrëshirë, vitamina, antibiotikët, të paqëndrueshme dhe shumë të tjerë. Duhet shtuar se përbërësit aktiv shumë bimë natyrore nuk e vendosur dhe ata janë përdorur vetëm në formën e preparateve bimore (tinktura, decoctions, ekstrakte).