Dietë për diabet tip 2


Në njerëzve vuajnë nga diabeti është një çrregullim metabolik.
Metabolizmi karbohidrate kryesisht të prekur për shkak të hormonit të pamjaftueshëm pankreatik - insulinë. Kështu atje hiperglicemia, dmth ngritur sheqerit në gjak. Diabeti rrit rrezikun e sëmundjeve të tjera. Diabetit ndodh ne dy forma: tipit 1 dhe të tipit 2 diabetit. Kurë diabet tip 1 (insulinë të varur) nuk mund, por ju mund me sukses të pengojë përparimin përdorur insulinën dhe terapi ushqyese. Tip i diabetit 2 (insulinë) trajtohet me sukses respektimin e rregullave të caktuara në dietë, mode dhe produktet përkatëse.

Dietë për diabet tip 2 pacientët të ashpër kufizon menu. Megjithatë, në bazë të rekomandimeve në dietë, ju mund të përgatisë një shumëllojshmëri të gjerë të enëve të shëndetshme, përdorimi i të cilave jo vetëm lëndojnë, por edhe të sjellë përfitime të rëndësishme për shëndetin dhe të përshpejtojë procesin e shërimit. Veçori ushqim me diabet tip 2. Dieta duhet të kufizojë në mënyrë drastike ushqime të pasura me sheqerna dhe karbohidratet. Mundohuni të mos hani Sheqeri, reçeli, karamele, ëmbëlsira, biskota, bukë të bardhë dhe makarona. Mundohuni të hani më shumë perime, bishtajore, arra. Bollgur dobishme, hikërror dhe kokrra elb. Nga fruta dhe manaferrat më i mirë hahen blueberries, kumbulla, qershi, kumbulla të thara, Kastrati, raspberries, Kastrati dhe limon.


Mos harroni se ushqimi duhet të merren ngadalë, të paktën 4-5 herë në ditë. Është e rëndësishme që ushqime përmbajnë karbohidratet (drithëra, bukë kafe, fruta dhe manaferrat) të shpërndara në të gjithë pjesë të barabarta në ditë. Kjo dietë nxit tretje më të mirë të karbohidrateve, në lidhje me të cilën nivelet e glukozës në gjak nuk janë në rritje. Dietë javore për diabet tip 2 duhet të ndërtohet duke ndjekur këto rekomandime: 1. Shmangni yndyra dhe skuqur mish dhe mish salcat. Mundohuni të hani më shumë peshk dhe pulave. 2. Konsumi jo më shumë se 2 vezë në javë ushqim, sepse verdhat e vezëve përmbajnë sasi të lartë të kolesterolit. 3.

Pini qumësht me yndyrë të ulët, jo më shumë se 1%. Salcë kosi dhe kos yndyrë të blerë lirë. 4. Përjashtojë nga dieta e gjalpë, djathë i shkrirë dhe çokollatë yndyrë të kafshëve. Me yndyrë preferojnë vaj perimesh. 5. Rritja e konsumit të frutave dhe perimeve, fasule, bizele, dhe produkte soje. Ndiqni këshillat e endokrinolog specialist. Pas drogës hlyukozosnizhayuschie, dietë dhe dietë në diabet tip 2, dhe trajtimin e vetë, duhet të përcaktohen vetëm nga mjeku. Dhe një herë ju keni vendosur se çfarë lloj dietë duhet të jetë në diabet tip 2 dhe çfarë trajtimi, mos harroni se mjeku e rekomanduar që ju të merren ushtrim të realizueshëm.

Cheers!