Dietë për sëmundje sechokamyanoyi tek njerëzit


Sëmundje kronike të mushkërive në njerëz - një sëmundje shumë e përhapur në vitet e fundit, por për shkak se simptomat e saj janë të njohur për shumë. Kur sëmundja është shumë e rëndësishme për të shpenzuar trajtim cilësor. Përveç kësaj, gjendja e një personi që vuajnë nga kjo sëmundje mund të lehtësojë në masë të madhe duke përdorur një dietë të veçantë. Që është, ushqim i duhet dhënë disa rekomandime të dobishme. Dietë terapeutik për gurë në veshka në meshkuj duhet të formohet me mjekun tuaj, duke marrë parasysh përbërjen e shkëmbinjve dhe e formuar e shkaqeve të sëmundjes. Në këtë drejtim, duhet të përjashtohen nga dietë janë ushqime që mund të shkaktojnë rritjen apo formimin e depozitave të reja.

Të gjitha gurët që formojnë në traktin urinar, të ndarë në dy grupe kryesore: alkaline Arsim (fosfateve, karbonate) dhe acid (urate dhe oxalate) natyra. Fosfateve Kur urina këto depozita është alkaline, prandaj ajo duhet të pidkyslyaty. Kjo duhet të kufizojnë konsumin e ushqimeve bimore, perime dhe fruta. Ulja në një qumësht minimale dhe produkteve nga ajo - ata oschelachivayut urinë. Në anën tjetër, duhet të rritet në dietë e mishit dhe produkteve të mishit, peshk, buke dhe vaj perimesh. Këto produkte thartoj urinës. Nevojë për diçka për të kufizuar përdorimin e ujit, ndryshe nga oxalate dhe urate depozitave.


Karbonate Në këto gurë urina është alkaline, kështu që ju duhet të kufizojnë konsumin e ushqimeve të pasura me kalcium. Këto përfshijnë qumësht, djathë, kos, djathë. Preferojnë bollgur, produkte miell, mish i gatuar dhe peshku. Hani vezë, gjalpë. Rekomanduar përgjithësi "tryezë mish". Këto ushqime të rritur aciditetin e urinës. Në depozitat urate urate e kufizojnë përdorimin e produkteve që rrisin nivelet e acidit urinës në trup. Këto produkte përfshijnë mëlçisë, veshkave, supë të fortë. Hani më pak mish dhe peshk, perime kufirin yndyrë. Kjo acidifies urinës.

Në urate gurë janë të inkurajuar për të pirë holluar lëng limoni të freskët (nëse kundërindikuar) - ajo përmban shumë sildenafil. Oxalates Kur depozitat oxalate e rekomanduar për të kufizuar konsumin e ushqimeve të pasura në acid oxalic dhe kalcium.
Këto përfshijnë spinaq të freskët, lëpjetë. Më pak të ngrënë enët me patate. Duhet të hani më pak marule fletë, portokall, djathë dhe djathë. Nuk rekomandohet për qumësht të tërë. Këta pacientë rekomanduar për të marrë 2 gram karbonat magneziumi përditshme. Kjo substancë lidhet në kripë gut të oksalik. Për të gjitha llojet e gurëve në veshka duhet të ndjekin rekomandimet e përgjithshme: Të rritet sasinë e lëngjeve për të pirë 2 litra në ditë (ky rekomandim nuk vlen për të vuajnë nga depozitat fosfatit).

Summer duhet të pini sa të mos ndjehen të etur. Rregullisht të marrë infusions dhe decoctions e bimëve që kanë diuretik. A nuk e kalojnë. Kufizoni konsumin e pikante, kosi, turshi, yndyrore dhe ushqime të skuqura. Nëse mbipeshë, ndiqni një dietë duke ulur konsumin e ushqimeve të lartë kalori. Kjo do të zvogëlojë rrezikun e acarimin. Shmangni pirjen e alkoolit. Rritjen e aktivitetit fizik, të angazhuar në sport ose të dërguarin Ushtrimi në mëngjes. Por të shmangur tensionin e tepruar. Shmangni përvoja të stresit emocional. Mëso për të shikojmë se çfarë po ndodh më pozitivisht.

Shmangni hipotermi, të mbajtur shpinën dhe këmbët të ngrohtë. Nëse puna është e lidhur me mënyrë jetese i ulur, provoni të ecin më shumë kohë të lirë të kryejë shëtitje të gjatë ose çiklizmit. Merrni vitamina tuaj që përmbajnë vitaminë B1. A nuk merrni me pasion acid Askorbik. Rritja intakes e vitaminës C nxit formimin e gurëve në veshka. Në sezonin e ripening pjeprat, hani sa të ngopeni tyre, vetëm nëse nuk ka contraindications, të tilla si shkëmbinj të mëdha që mund të vijnë në lëvizje. Tul shalqi rekomanduar për të përdorur bukë të zezë në mëngjes. Në pasdite, të marrë një dush të ngrohtë sitz.

Kjo metodë e trajtimit gurë në veshka zvogëlon dhimbjen, heq spazma. Së bashku me urinës excreted rërë dhe gurë të vegjël. Shumë të dobishme për gurët në veshka për të pirë lëngje të freskëta kajsi dhe pjeshkë. Kthejeni enët menu nga rrepkë freskëta. Kjo perime ndihmon me sëmundje të veshkave. Kur siklet apo dhimbje në rajonin e mesit, menjëherë kontaktoni një urolog, mos shtrëngojë sëmundjen. Nëse keni dhimbje barku i veshkave, të marrë një dush të ngrohtë ose të vënë një jastëk të ngrohjes në zonën e mbrapa, shtrihem në heshtje. Të jetë i sigurt për të marrë drogë me veprim antispasmodic dhe telefononi mjekun.

Në kryerjen parandalimin rikthim të urolithiasis, trajtim i përshtatshëm mund të jetojnë normalisht me këtë diagnozë, të gëzojnë një jetë të plotë në moshën e vjetër. Megjithatë, ju nuk mund të relaksoheni, dietë për të Drejtat e veshkave gurë në veshka duhet të jetë baza e ushqimit, sepse në kundërshtim me dietë, jo të rekomandimeve të rekomandimeve të mjekut gurë mund të shfaqet përsëri dhe përsëri. Correct, mënyrë jetese të shëndetshme dhe dietë mund të garantojë mirëqenien për vitet që vijnë. Svetlana,