Përshkrimi Duke Ushqimi, receta


Para se të përshkruaj shkurtimisht parimet kryesore të dietë e mjek diete famshëm francez Pierre Duka, unë do të thoja se unë vetë përjetuar avantazhet e tij. Rezultatet e superior (në më pak se dy muaj - minus 8 kilogram) plus shëndet të shkëlqyer, kështu që unë mund të këshilloj atë për këdo që dëshiron për të humbur peshë dhe për të ngrënë si duhet, ndërsa. Për të arritur këtë unë do të përshkruaj në detaje më shumë në artikullin e tij "përshkrim Diet Duka, receta". Përmbajtja kryesore e dietë - përdorin ushqim malovuhlevodnyh. Për të arritur dhe konsolidimin e rezultateve të kësaj teknike duhet të ndiqen disa muaj, por në qoftë se ju doni - për të marrë në bazë të sistemit të furnizimit me energji për jetën.

Duka Ushqimi është e larmishme, i rëndë, dhe përveç efektit kryesore - humbje peshe - për të pastruar trupin, të çojë në metabolizmin normale. Pse kam thënë se pas këtë dietë "mund të hani dhe humbin peshë në të njëjtën kohë?" Për shkak se në listën e produkteve të pranueshme është shumë i rëndësishëm: 28 perimet (faza e dytë) dhe 72 produkt proteina. Kjo është e garantuar që ju nuk do të ndjehen të uritur, duke ndjekur atë, dhe si rezultat - ju do të jetë në frustrimin dhe dështimet që shoqërojnë shumë dietë. Produktet retseptyetih mund të bëjë një shumë të pjatave. Por jo të gjitha recetave dietë Duka rekomandon përdorimin konstante.


Disa enët duke përdorur vetëm fazën e parë, dhe nga ana tjetër ata mund të shtoni ushqime të tjera - perime. Se vjen një zgjerim të rëndësishëm të pjatave dhe recetave. Në dietë Duka katër faza të, secila prej tyre ka karakteristikat e veta. Por ka rregulla që duhet të përmbahet me rreptësi në të gjithë normalizimin e peshës: - sasia e përditshme e ujit ju pini (çaj dhe kafe përfshira këtu) duhet të jetë të paktën 1,5 litra; - Menu Daily përfshijnë krunde tërshërë (1,5-3 lugë në varësi të asaj fazë ju jeni); - Kryerja e përditshme në këmbë 20-30 minuta; - Bëni një fizzaryadku vogël.

Duke ndjekur parimet e dietë Pierre Duka gjatë 5-10 ditëve të para, peshë rënë shumë ndjeshëm, e cila është një nxitje shtesë dhe motivimi për të ngjit atë në të ardhmen.
Menu përdor ushqime natyrore dietë është i sigurt sepse ajo agresive, për ata që i pëlqen të gatuaj dhe hani. Koha kufizon marrjes të ushqimit dhe sasia e tij nuk është, rrinë në atë mjaft lehtë në shtëpi, në punë dhe në lojë. Faza e parë e dietës - "Attack" - Shumë e shkurtër, nga 3 në 7 (maksimum - 10) ditësh, humbje peshe është shumë e shpejtë. Ju mund të hani ushqime të lartë në proteina: mish (viçi ligët, mish viçi, lepuri); pulave (mish pule, gjeldeti pa lëkurë), peshk ndonjë (mundësisht me pak yndyrë, i freskët, i tymosur, konservuar në lëng të vet); 1-2 vezë në ditë, butak, produktet e qumështit (kos yndyrë të ulët natyror, djathë, kos, qumësht).

Të gjitha të përgatitur pa yndyrë dhe vaj (secila). Kufizime në numrin e ngrënë atje. Mend më mirë - pjekje dhe stewing në furrë, mikrovalë, Grills. Në sasi të arsyeshme, ju mund të shtoni kripë, erëza, mustardë, zëvendësues të sheqerit, uthull. Faza e dytë - "Cruise" - Zgjat për aq kohë sa keni arritur atë peshë, të kerkuar. Ditë pastër proteina alternativ, proteina dhe perime (zakonisht çdo ditë të tjera, por opsionet 2 në 2). Perimet që janë shtuar në këtë fazë, ju mund të hani domate, speca, tranguj, radishes, kopër, asparagus, fasule, qepë, leeks, kungull, soje, lakër (të gjitha llojet), kërpudha, spinaq, marule, selino, patëllxhan, kungull i njomë.

Në moderim ju mund të hani karrota dhe panxhar, sepse ato përmbajnë sheqer. Salads veshur me kos ose pa yndyrë salcat. Faza e tretë - "Konsolidimi" - Kohëzgjatja e saj varet se sa ju e keni humbur një kilogram, për kilogram të humbur - 10 ditë ndreqim. Menu kthehen produkte të zakonshme: bukë thekre (2 feta në ditë), djathë (jo më shumë se 40% yndyrë), 1 herë një frutash ditë, 1 në javë - produktet koll. Ju mund të përfshijnë në dietën e mish derri rosto, proshutë, mish qengji. Kusht paraprak - 1 në javë duhet të organizohemi ditë pastër proteina.

Faza e katërt - "Stabilizim" - A mund të zgjasë një jetës dhe të bëhet e shtetit: një herë në javë (të themi, e enjte) ju caktoni një ditë të pastër proteinë. Kjo do t'ju lejojë të thirrni paund përsëri rënë. Ju kthehet në dietë normale, por ndjekin rregullën themelore: Pini ujë - të paktën 2 litra në ditë, hani krunde tërshërë - 3 lugë në ditë, duke e bërë çdo ditë ecën të paktën 20 minuta. Nëse doni të provoni këtë dietë, por duket se nuk ka asgjë të pamundur, do të donte për të sjellë shembull menu për fazën e parë, shumë e vështirë që përmbajnë dietë Duka - "Sulmi": Gjatë këtij mëngjesi faza ju pini çaj ose kafe pa sheqer (ju mund të me sheqer diabetik), hani 100-200 gram pa yndyrë vilë djathë ose kos, 1 copë pa yndyrë proshutë ose gjeldeti ose pulë.

Ju mund të hani një vezë të zier. Për drekë dhe darkë ju mund të hani ushqime të njëjta mund të shtoni peshk i tymosur, ushqim deti (midhje, karkaleca - 100 gram), mëlçi pule. Në drekë dhe rostiçeri pasdite (në qoftë se ju jeni duke përdorur ndaj tyre), kështu që ju mund të hani të ulët-yndyrë kos ose një pjesë të mishit të ligët. Siç mund ta shikoni, Ushqimi Duka dhe receta të ndryshme për "sulmin" është konfirmuar vetëm. Faza e parë mund të ndryshojnë në enët e ndryshme. Nëse jeni duke përdorur për të ngrënë bukë, ju mund të gatuaj muffins. Recetë rrotullon. Ju do të duhet tërshërë dhe krunde gruri (një lugë gjelle), një vezë, një lugë gjelle kos ,?

lugë çaji pluhur pjekje. Ju mund të shtoni sheqer diabetik (të tilla si aspartame). Të gjitha të përziera dhe të derdhur në molds silikoni për pjekje. Piqem në furrë preheated deri bërë. Rritjet brumë në vëllim me gjysmën. Ëmbëlsira peshk. Mix peshk i grirë (500 gram), të ulët-yndyrë kos (100-150 gram) 2 lugë e tërshërë dhe krunde gruri (krunde bluaj në një blender), 2 vezë, një lugë çaji pluhur pjekje. Shtoni kripë dhe piper për shije. Në një tigan të nxehtë, të përhapur brumë me një lugë, piqem në ngrohje të ulët me kapak me radhë. Pancakes gati mund të derdh kos. Si me çdo dietë, pasi kjo ka edhe disavantazhet e saj.

Në ditët e para mund të ndjehen lodhje, pasi nuk është një humbje e oreksit; mund të ketë një mungesë të elementeve gjurmë dhe vitamina, ndjeu mungesën e yndyrë. Unë shpresoj se ju jeni të interesuar në dietë dhe Pierre Diukanov lexuar atë përshkrim më të hollësishëm në autorin e librit. Në përfundim, do të thosha se edhe pse dietë Duka përgjithësisht i projektuar për disa muaj, por rezultatet e fazës së parë është aq e habitshme se ajo është vlerë duke u përpjekur atë në veprim të gjithë të jenë të
azhayuchym humbni peshë dhe - më e rëndësishmja - të ruani rezultatet. Svetlana44,