Dietë karbohidrate karbohidratet komplekse të ndara gjatë


Skemat ekzistuese ushqime dietetikë shpesh kanë një gjendje të reduktimin karbohidratet. Fakti se konsumimi i tepërt i karbohidrateve të çon në peshë të tepërt - nuk ka dyshim. Por ka njerëz që dietë futje karbohidrate të ulët nuk janë treguar, ata janë të ballafaquar me zgjedhjen e dieta. Të ashtuquajturat dietat vysokouhlevodnye janë zhvilluar për këta njerëz. Karbohidratet janë burimi më i mirë i energjisë për trupin tonë, por jo të gjithë janë njëlloj të dëmshme dhe të dobishme. Në përgjithësi, të gjitha karbohidratet mund të ndahen në dy grupe - një të thjeshtë dhe komplekse. Karbohidratet e thjeshta janë karakterizuar nga shpërbërja e shpejtë dhe thithjen në gjak.

Ata kanë një indeks të lartë hypoglycemic. Nga të karbohidrateve të thjeshta përfshijnë karbohidratet të cilat janë një pjesë e glukozës dhe sakarozës. Ato provokojnë një rritje të mprehtë në sheqerit në gjak dhe të japë një ndjenjë të shpejtë të ngopje. Por në të njëjtën kohë ata të çojë në një uri në mënyrë të barabartë të shpejtë akute. Gjithashtu karbohidrateve të thjeshta në procesin e shpërbërjes janë depozituar si yndyrë. Karbohidratet komplekse janë e kundërta e veprimit. Ato janë të pandara në përpunimin e një të gjatë përthithjes, të gjatë nga stomaku, dhe, natyrisht, një ndjenjë të gjatë të qëndrueshme të ngopjes. Kjo është arsyeja pse një sistem i ri. Ideja, e cila operon dietë karbohidrate - karbohidratet komplekse ndarë gjatë, aq gjatë që ju nuk dëshironi të hani.Ëmbëlsirat, sodas shpesh përmbajnë karbohidratet të thjeshta. Kjo është arsyeja pse ata nuk janë treguar në çdo dietë. Si për të produktit të përgatitur nga mielli pastruar dhe oriz të rafinuar, ato japin ndihmesë në shtyrjes së yndyrës. Kjo është arsyeja pse shumë në karbohidratet më të mirë diete komplekse të përfshira në oriz të para dhe tselnozernovom bukës. Këto ushqime përmbajnë gjithashtu fibra. E saj shumë dhe në fruta dhe perime, të cilat, edhe pse përmban shumë karbohidrate të thjeshta dhe komplekse, por megjithatë një burim shumë i mineraleve dhe vitaminave të nevojshme. Fiber është e nevojshme nga organi për funksionimin normal të sistemit të tretjes.

Vetëm për ushqime përmbajnë karbohidratet komplekse dhe përfshijnë fasule. Ata gjithashtu përmbajnë proteina, minerale dhe vitamina. Produktet e qumështit gjithashtu përmbajnë karbohidratet kryesisht të thjeshta, por megjithatë janë burimet e kalciumit dhe ushqyesve të tjera. Le dietë kalori të ulët është, por ato janë të dëmshme në afat të gjatë. Kur trupi për një kohë të gjatë nuk është karbohidratet të mjaftueshme - ajo fillon të prishen proteina. Kjo mund të çojë në çrregullime të rënda metabolike. Pra karbohidratet në dietë duhet vetëm të përfitojnë. Studimet e fundit tregojnë se karbohidratet janë të rëndësishme për aktivitetin mendor.

Testet kanë treguar se njerëzit soblyudavshye dietë të ulët-karbohidrate, ku arsyetuar ngadalshme se dietë e ndjekur vysokouhlevodnoy. Ka shumë skema vysokouhlevodnyh dietat. Një prej tyre - një dietë oriz. Rice duhet të përdoret papërpunuar. Dieta është shumë e thjeshtë - ditë ju hani një tas me oriz dhe një pjatë e çdo ushqim deti, duke përfshirë edhe peshk. Vetëm kusht - produkte nuk duhet të jenë të përziera. Rajs ka shumë prona të dobishme - ajo pastron trupin e toksinave dhe ka kompozuar shumë sende të dobishme. Në prodhimet e detit, nga ana tjetër, përmban shumë elemente gjurmë të nevojshme për funksionimin normal të trupit.

Kur zgjedhjen e një dietë të udhëhequr nga pasionet tuaj shije dhe aftësive. Por dietë karbohidrate nuk duhet të sjellë siklet të tmerrshëm - ju keni për të humbur peshë me kënaqësi. Pra, nëse ju e doni makarona - të bëjë një dietë me konsumin e tërë makarona gruri me miell. Një zgjedhje e mirë do të ishte qull dhe Bean produktet. Mos të jetë i tepërt dhe vezë - një mund të bëjë një omëletë. Mix dhe teknikat e produkteve të ndryshme. Nëse doni të përdorni mish pule (e gjirit pa lëkurë) ose viçi (fileto). Gjithashtu mos harroni për fruta dhe perime. Vysokouhlevodnye dietë është ende një risi në tregun e programeve të ndryshme dietë.

Nëse ju pëlqen ideja e karbohidratet komplekse dietë kostume ju, atëherë ju ende duhet të dini se të këqijat. Duke goditur të metat e sistemeve të tilla përfshijnë faktin se trupi nuk ka përdorur karbohidratet komplekse janë pronë e depozituar si yndyrë. Pra, nëse ju jeni një tifoz i më të shëndetshme dietë e lartë në karbohidratet - nuk e harrojmë për ushtrim. Brandy,