Ekzemë në foshnjat e porsalindur - Trajtimi


Fjalë për fjalë, nga fjala greke e përkthyer si kushtetuta diatez anomali. Në këtë gjendje, trupi i funksionit fëmijë dhe metabolizmit të gjatë në ekuilibër. Natyrisht mom parë panik në lidhje ndryshimet e lëkurës në fëmijën. Çfarë duhet të bëni në këtë situatë? Për të qenë të flasin qartë për ekzemë në foshnjave të porsalindura, trajtim i lezioneve të lëkurës së tyre. Gjëja e parë që bëni - për të treguar mjeku fëmijë. Ai do të konfirmojë se ekzemë baby dhe jo diçka tjetër dhe të përshkruajnë trajtim. Për të kuptuar sëmundje të shpjegojë atë klasik, forma më e zakonshme e diatez exudative është kataral.

Gjithashtu të shpeshta limfatyko-hypoplastic dhe neuro-artrychni. Ato ndodhin në një formë të butë, më e vështirë për të vazhduar forma të përzier diatez. Ekzemë në foshnjat nuk mund të konsiderohet si një sëmundje, por kjo nuk do të thotë se fëmija nuk ka nevojë për trajtim. Më të diatez duhet të kuptohet si shkelje e përshtatjes së fëmijës me mjedisin, përgjigje individuale për ndikimin e saj. Ekzemë është një gjendje kufi që mund të kthehet në një sëmundje e rëndë nën stres, kequshqyerja dhe mirëmbajtjes së dobët. Frekuenca e diatez foshnjave në rritje përmes transferimit të hershme në ushqim artificial (formulë posaçërisht e përshtatur), përdorimin aktiv të agjentëve antibacterial dhe kimikateve në shtëpi, ndotja e mjedisit.


Sapolindur me diatez mund të merrni sëmundje të sëmurë më shpesh gastrointestinale dhe të rrugëve të frymëmarrjes, ata mukozën shpesh i habitur me gojë dhe të traktit urinar. Mes diatez infeksionet akute virale dhe sëmundjeve të tjera mund të kandidojë më të gjatë dhe të ketë komplikime të tilla si electrolyte bilancit çekuilibër të acideve dhe bazave, toksemisë, konvulsione, pneumoni, proceset septike. Diagnoza, dorëzuar në kohë, ndërhyrja e hershme mjekësore dhe taktika për fëmijët të cilët kanë përgjigje për ushqim është parandalimi kundër diatez. Faktorët kryesorë që ndikojnë në pamjen e saj janë: Mjedisi, trashëgim, helmim gjaku i shtatzënisë, përdorimi i nënës ardhshëm të drogës, produktet e drogës shpesh shkaktojnë alergji.

Ushqyer fëmijën tuaj fillon në fazën e duke qenë në mitrën e nënës sime, kështu që ajo duhet t'i trajtojnë me saktësi ushqime janë të ngrënë. Pasi fëmija është i lindur, ajo duhet të ushqehen sipas rekomandimeve të pediatrit. Simptomat diatez Për foshnjat karakterizuar nga pamja e peshore ngjyrë kafe ose gri të errët në kokë, mukozës, atëherë ju mund të merrni nasopharyngitis, fytit, konjuktivit dhe diarre. Gjithashtu, ka një kore karakteristikë fytyrës, zakonisht mbi cheeks. Kjo mund të shkaktojnë kruamje. Trajtimi i diatez në foshnjat Mos e ndot fëmijët e prekur ointments të lëkurës të ndryshme, sepse ata mund të dëmtojë ata.


Së pari, fëmija duhet të shihni një mjek, dermatolog, i cili në bazë të rezultateve të testit të përshkruajnë trajtimin e duhur. Kjo mund të përfshijë sedativë, krem ​​që reduktojnë kruarje, vitamina dhe dush me shtimin e vazhdimësisë, lisi leh, mangan dhe celandine. Por më e rëndësishmja, për të trajtuar foshnjat mbajtur në të njëjtën kohë me refuzimin e ushqimit që nëna mund të rezultojë ose të çojë në pamjen diatez. Nëna Ushqyerja me gji duhet të eliminojë nga tuaja mish dietë, turshi, kafe, ëmbëlsirat. Për të qumështit të lopës dhe duhet të trajtohen me kujdes dhe nuk mund të pini më shumë se një litër në ditë.

Mami duhet të shtoni në dietën e peshkut (kryesisht detare), djathë, gatuar vezë të ziera fort (jo më shumë se dy në javë), qepë, hudhër, radishes. Gjithashtu të dobishme janë të peshk dhe lëngjet e mishit të mishit. Duhet të jetë një përdorim i frutave dhe perimeve. Sallatë të freskët do të mbush bimore të dobishme dhe vaj ulliri edhe më të mirë. Dimër është mirë dhe pini pelte frutash zier me fruta të freskëta të ngrira. Ajo është gjithashtu e dobishme për të përgatitur perime, pjekur ose steamed. Gjatë trajtimit ju duhet të monitorojnë me kujdes fëmijën dhe nuk i japin atij produkte të reja. Për t'u kujdesur për foshnjat nuk mund të përdorin parfum, aromat, dhe shampoos.

Përgatitja infuzion e një serie banjot. Për ta bërë këtë, të marrë 2 lugë bagëti të thata, laget me 3 gota ujë të vluar, të mbuluar, të mbajë në një zjarr të qetë në një banjë me ujë për rreth 15 minuta, cool, tendosje. Shto në banjo kur banje. Për wetting lëkurë të derdh 10 gram lule kumak (blerë në barnatore), ata krijoj 100 ml ujë të vluar, të presin për 02:00, filtër. Dhe mos kini frikë diatez, nuk është një sëmundje dhe jo një diagnozë. Ju vetëm duhet të monitorojë nga afër fëmijën e tyre, duke vërejtur një ndryshim në disponimin dhe sjelljen e tij. Eugene,