Ekzemë në trajtimin e foshnjave, shkaqet, simptomat


Shumica moms reja kujdeseni me kujdes për të vegjlit e saj. Edhe në kujdes shumë të mirë, ata njoftim foshnjave të lëkurës njolla të ndritshme të kuqe, të cilat janë të mbuluara pastaj nga crusts. Ata lënduar dhe kruarje sepse fëmija është i shqetësuar, shpesh duke qarë dhe të hahet dobët. Këto janë quajtur kore qumështi ngjyrë kafe, dhe ata janë një shenjë e qartë e diatez exudative te fëmijët. Kjo gjendje quhet shpesh diatez alergjik. Ekzemë në foshnje është faza fillestare e dermatitit, ose fëmijë ekzemë. Gjatë diatez përfundimisht mund të kaloni në psoriasis ose dermatit atopic. Kjo është një sëmundje e rëndë e vështirë për të trajtuar.

Prandaj, paraqitja e njolla të kuqe të ndritshme në pediatri të lëkurës dhe crusts të fëmijës duhet të tregojë distriktin që përshkruajnë trajtim. Për t'ju ndihmuar të kuptoni më mirë ekzemë në foshnjat, trajtim, shkaqet, simptomat, të flasim më shumë për këtë. Shkaqet e ekzemë Ekzemë në foshnje është shumë e zakonshme. Shumë shpesh këta fëmijë në familje janë të afërm të ngushtë të cilët vuajnë nga sëmundjet alergjike të tilla si astma, neurodermatitis, etj Gjithashtu anomali mund të shkaktohen nga faktorë të jashtëm. Këto përfshijnë ushqimin që nëna ime të ngrënë kur ushqyer fëmijën tuaj, formulë foshnjore në qoftë se të iskusstvennyk fëmijëve.


Ekzemë mund të ndodhë për shkak të reagimit të pluhur të fëmijës trupit, pelena, pelena, objektet e kujdesit për fëmijët, për pezmatim të kafshëve dhe dhomë pluhur. A nuk e trajtojnë fëmijën veten. Diagnoza e saktë vetëm mund të vënë pediatrin. Ai do të përshkruajë trajtimin e nevojshëm. Tregues i patologjisë Si rregull, fillon me puçrra pelenë në lëkurën e foshnjës, e cila, pavarësisht kujdesit të nuk tejkalon. Edhe mbi kokën e fëmijës duket thekon artë ngjyrë kafe ose nga e cila gjithashtu nuk mund të heqin qafe. Në moshën rreth 3 muaj fillojnë të shfaqen skuqje të lëkurës. Ata mund të jetë e thatë ose me lagështi.

Ato mund të kombinohen në pjesë të caktuara të trupit të fëmijës. Shumica e fëmijëve kanë tendencë të thahet formë të diatez alergjik. Në këtë formë lëkurën e thatë e foshnjës. Periodikisht, ka pjesë të saj skuqje, ënjtje afishohet. E gjithë kjo është e shoqëruar me kruarje të rënda. Fëmija kruarje e lëkurës, kështu që shpesh ulcerat e saj që kanë të mbuluara nga crusts. Forma e qarë diatez karakterizohet nga ënjtje dhe skuqje e disa lëkurës. Pastaj ka blisters të vogla të mbushura me lëng të qartë.
Kur flluska ia plas, ata formojnë oozing lëkurës që gjithashtu padurueshme itchy. Pastaj zhvishem mbuluar.

Kjo formë diatez mund të shkaktojë sëmundje të përhapur në të gjithë sipërfaqen e lëkurës së fëmijës. I nxituar shpejt përhapur faqet, mollaqe, armëve dhe këmbët e foshnjës. Nëse infeksionet tjera bakteriale, skuqjen e mbushur me përmbajtje purulent. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se përveç jashtme tregon, ekzemë mund të ndikojë mukozës. Ajo mund të shkaktojë bloating, dispepsi, konjuktivit dhe fytit. Në foshnja mund të duket çrregullime të gjumit dhe oreksit. Neuro-diatez artrychni Në alergjik, ka nervore artrychni diatez. Kjo ndodh vetmja arsye e përcaktuar gjenetikisht përkeqësim funksion enzimë.

Këto enzima janë përgjegjës për të trupit për të përpunuar sinteza e acidit urinës. Si rezultat, karbohidrate dhe lipidet metabolizmi bërë e paqëndrueshme. Por kjo formë nuk ndodh vërejtur shpesh në vetëm 3% të foshnjave. Këta fëmijë janë rritur excitability, kapriçioz ndryshojnë oreks të dobët. Gjithashtu, fëmijët me neuro-artricheskym diatez prirur për të konfiskimeve të shpeshta, për tensionin e lartë të gjakut. Fëmijët shpesh vuajnë nga obeziteti vuajtur nga tmerret e natës. Kjo formë kërkon diatez detyrueshme trajtim në kohë. Përndryshe, ajo mund të provokojë gurëve të tëmthit, diabet. Shpesh nuk trajtohen neuro-diatez artrychni shkakton artritin dhe ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë.

Pra, fëmijët kanë nevojë për një dietë të rreptë që përjashton ushqime të cilat kanë një Purine. Këto përfshijnë çokollatë, kakao, mish pulave, harengë, sardelet, rropulli, etj Jetë i sigurt për të marrë vitaminë B6. Trajtimi i diatez në foshnjat Trajtimi i emëruar nga mjeku rreptësisht individuale për çdo fëmijë. Trajtimi dhe kujdesi i fëmijës mund të kërkojë monitorim të detyrueshëm mjekësor dhe qasje profesionale. Mos blej vetes ndonjë drogë në këshillat e miqve. Kjo mund të ndikojë negativisht në shëndetin e foshnjës. Pas diatez është zakonisht fillimi i çdo sëmundje dhe ajo mund të përcaktohet vetëm nga një mjek.

Varësisht nga kjo, dhe trajtim të caktuar. Çelësi i trajtimit është të ushqyerit diatez dhe fëmijën dhe nënën, në qoftë se ajo ushqen atë qumësht e saj. Gjithashtu, mjeku do të përshkruajnë në pritjen e nevojshme enzimat, përdorni një krem ​​që do të caktojë në mënyrë individuale pas provimit dhe testimit rezultatet mjekësore. Trajtimi përdor drogë që reduktojnë kruarje. Nëse është e nevojshme, përdorni qetësues. Aplikoni locion, dush me lisi leh zierje e celandine, suksesion ose Permanganat kalium. Është e nevojshme për të marrë vitamina. Të gjitha moms duhet të mbani mend se fëmijët që vuajnë nga diatez alergjik vetëm duhet të ushqyerjes me gji.

Në gji Qumështi përmban të gjitha të nevojshme fëmijën shëndetësor vitamina, minerale dhe proteina. Me ushqimin e duhur mom diatez potencial në foshnjat është zvogëluar në mënyrë të konsiderueshme. Svetlana,