Ekzemë në trajtimin e fëmijëve diatez te fëmijët nën një vit


Shumë kujtohet se si dhjetë vjet më parë pakoja e ushqimit foshnje fëmijës surrat zbukuruar me cheeks rozë detyrues. Në shokoladtsi "Helen", ka lënë një imazh të tillë. Natyrisht, prodhuesit e produkteve të fëmijëve atëherë besohet se kjo është një shenjë e ngjyra të ndritshme shëndet të mirë të fëmijës. Por tani, madje edhe larg nga prindërit e Mjekësisë kuptoj se cheeks kuqe thërrimet - një diatez manifestimit. Çfarë është ekzemë se si për të trajtuar këtë sëmundje, që do të thotë njerëzit mund të aplikojë? Le të përpiqemi për t'iu përgjigjur këtyre pyetjeve dhe të flasim për ekzemë te fëmijët, trajtimin diatez në fëmijët nën një vit.

Pse diatez te fëmijët nën një vit? Mjekësisë tradicionale është klasifikuar si një diatez të veçantë të sëmundjes, duke e konsideruar atë një nga simptomat e fëmijëve dermatit atopic, dhe ai është i përshtatshëm për të trajtuar shumë seriozisht. Trajtimi kryesor herët për të parandaluar përparimin e sëmundjes dhe transferimin e saj në fazën e rritur si piqen fëmijë. Shpesh, diatez në fëmijët nën 1 vit për të qenë reaksion alergjik ndaj produkteve të përdorura në ushqimin. Ajo mund të jetë përbërës të formulës foshnjore, ushqimit të fëmijës, duke ngrënë ushqime që fëmija. Apo nuk është një reagim ndaj ushqimit nënë kur ajo ushqen fëmijën.


Cilat janë shenjat e diatez? Shenjë e parë është një skuqje të lëkurës, pimples të vogla. Zakonisht shfaqet puçrra në fytyrë, por mund të veprojë dhe çdo pjesë e lëkurës. Ajo është e shpërndarë në mënyrë të barabartë, penetrimi i ndonjë infeksion pimples t`iu bashkuar, rritje në madhësi, mund të acarohet edhe plagë. Si për të trajtuar ekzemë te fëmijët nën një vit? Të jetë i sigurt për të të treguar pediatrin e fëmijëve. Nëse është e nevojshme, ai do t'ju rekomandojë tek një dermatolog specialist apo allergist. Është e nevojshme për të bërë një diagnozë të saktë, duke eliminuar praninë e lëkurës ose të sëmundjeve infektive me simptoma të ngjashme, të dhenve, rubeola, fruthi, streptoderma.

Kur trajtimin diatez përdorur trajtimin themelor të dermatit atopic, aderon dietë hypoallergenic. Nëse koha për të parë një mjek kur simptomat janë jo diatez i rëndësishëm mund të përfundojnë lirinë nga kjo sëmundje duke hequr alergjen shkaktuar atë. Në këtë rast, thjesht ndiqni dietën hypoallergenic pa përdorimin e trajtimit të drogës. Ajo është gjithashtu e nevojshme për t'u kujdesur për lëkurën e foshnjës, hiqni kore shfaq, lyej plagë, duke përdorur ekstrakte të bimëve për larje, larja e fëmijës. Para se të hiqni kore do të zbutur ato të naftës vazelinë.

Ju mund të përdorni vaj të veçantë për kujdesin e lëkurës së foshnjës. Tool vënë në diatez e prekur të lëkurës, të mbuluar copë të pastër e garzë të lartë të bashkangjitni një fletë të bardhë të letrës. Shënim shall, vihet në kokë kapak të fëmijës tuaj. Një orë më vonë, crusts hiqet lehtë kur banje pa dëmtuar lëkurën delikate mbi cheeks. Nëse puçrra në trup, lëkurë folds, lahen çdo puçërr pa ndikuar lëkurën rreth 1% tretësirë ​​ujore e gjelbër të shkëlqyer. Trajtimi i mjeteve juridike popullore diatez në fëmijët nën një vit * Për trajtim i diatez në fëmijët mund të përdorin patate, patate infuzion.

Për të përgatitur atë, vlim 5 tenxhere kuart të ujit, e vënë në të vluar slurry ujë me 5 patate të freskëta integruar, menjëherë fik tjegull. Tërësisht përzierje infuzion, fort të mbuluar, le të qëndrojë për 20 minuta. Infuzion Dukje ngjashme me mukusit, por të përkryer shëron ekzemë. Hidh ostudzhenyy, infuzion tensionuar në vaskë kur banje fëmijën, i holluar me ujë të ngrohtë. Pas 2-3 trajtime të merrni një rezultat të madh. Në vend të niseshtesë së patates mund të përdoren. Hidh 0, 5 kg niseshte në 2 litra ujë të ftohtë, nxitje me kujdes lugë niseshte deri tretur.

Pastaj derdh zgjidhje në ujë kur banje. * Për trajtimin e skuqje të lëkurës, të përgatitur krem ​​medicinale:. 1 orë L. vaj pishe përzier me 1 lugë.
l. krem squfuri, shtoni 2 h. l. krem fëmija. Tërësisht përzierje të gjithë, ju merrni krem ​​të verdhë. Ajo lyej sëmundje flluska vatër çdo ditë, 1-2 herë. * Mundohuni të përgatitur dush medicinal i bazuar në seri. Kjo barishte ka kohë që janë përdorur për të trajtuar diatez dhe skuqjen e tjera të lëkurës. Në supë me fëmijët e saj bathed, hëngri infuzion e tyre shëruese. Hidh 2 tbsp. l. herbs, pour 0,5 litra. e ujë të valë. Përfundojë një peshqir, le të qëndrojë gjithë ditën në një vend të ngrohtë.

Shto një gjysmë litër infuzion në banjë fëmijëve kur banje fëmijën. * Për të trajtimit të diatez, ka një tjetër ilaç popullore shumë e vjetër. Përhapjen gjumit fëmija mbështet pak mjaltë me lule. Nga mbrapa, dhe nuk ka cheeks apo vende të tjera ku ka një skuqje të lëkurës. Mbi të bashkëngjitni leckë pambuku, veshin kapak ose shall. Nëse ju bëni këtë çdo ditë, pas disa procedura diatez është. Nëpërmjet trajtimit diatez në foshnje është shumë e rëndësishme për të ndjekur një dietë të veçantë. Për të zhvilluar atë në mënyrë specifike për të ndihmuar fëmijën tuaj të ndjekur pediatrin. Nëse fëmija merr nëna gji duhet të monitorojnë me kujdes dietën e tyre.

Është e pamundur në këtë kohë që të shmangen ushqimet që mund të shkaktojnë alergji. Ndonjëherë, hequr krejt nga produktet dietë si diatez në një fëmijë zhduket pa gjurmë. Cheers! Svetlana,