Ekzemë në një fëmijë se sa për të kuruar diatez fëmijëve


Para diatez alergjik në disa nga format e saj janë rreth dyzet për qind e fëmijëve në dy vitet e para të jetës. Për tetëdhjetë për qind e këtyre fëmijëve, ajo nuk është episod i rëndësishëm, por disa më vonë mund të zhvillojnë sëmundje alergjike. Çfarë duhet të bëni nëse ju bëhet diatez alergjik në një fëmijë se sa për të trajtuar ekzemë fëmijë? Le të flasim për sëmundjen, diskutojnë trajtim. Në foshnjat në vitin e parë reduktuar në masë të madhe funksionin mbrojtës të zorrëve. Në thelb çështja është se në këtë moshë nuk kanë prodhuar enzimat ndihmon tretjen e ushqimit të mjaftueshëm, si dhe të pranishëm tejkaluar pėrshkueshmėrisė e murin e zorrëve.

Kombinimi i moshës-të duhur në fëmijët çon në nedorasscheplennyh komponentët e ushqimit dhe sidomos proteina që janë të absorbuar me lehtësi në gjak. "Mbeturinat" e mëdha substanca të tilla kanë veti shumë të dallueshme antigjenike që shkaktojnë alergjik zinxhir reagimet. Çdo reaksion alergjik fillon të zhvillojë antitrupa të caktuara dhe çdo kontakt me antitrupa alergjen çon në lirimin e histamine, i cili promovon vasodilatation, provokon kruarje, shkakton ënjtje të indeve, etj Simptomat e një diatez alergjike mund të jenë faktorë të ndryshëm, por shumica e tyre janë skuqje, lëkurë dhe faqet e thatë.


Nga një moshë të re, këta fëmijë mund të identifikojnë lëkurën totale të thatë dhe nuk zhduken skuqje pelenë në lëkurë folds. Vazhdon valët alergjike diatez, përkeqësimi shpesh mund të shkaktohet nga gabime të ndryshme ushqimore, por mund të jetë i lidhur, kështu që është me faktorët meteorologjike, sëmundjet shoqëruese, vaksinim, dysbiosis, etj Deri në fund të vitit të dytë të jetës diatez zakonisht zhduket, por ato njëzet përqind mund të zhvilluar astmë, sëmundje alergjike, ose ethe hay. Për këtë arsye, është thelbësore për të ndihmuar fëmijën tuaj gjatë kësaj periudhe, në mënyrë që të mos provokojë komplikime edhe më të madh.

Si për të trajtuar ekzemë fëmijë? Për arsye se shumica e alergeneve janë Foodborne, trajtim diatez në një fëmijë duhet të fillojë për të krijuar një dietë të ekuilibruar. Në këtë rast, është me vend të theksoj gji si të rëndësishëm për fëmijën. Së pari, proteinat që përmban qumështi i njeriut njëqind përqind mohuar pronat alergjike dhe ata të ndarë menjëherë. Së dyti, si qumështi i gjirit përmban shumë sekretore imunoglobulinave A, e cila ndihmon në mbrojtjen e zorrë nga molekulat e mëdha alergjike. Së treti, qumështi i nënës përfshin këto enzima që nxisin molekulat e veta tretjes mund të shkaktojë një reaksion alergjik.

Fëmijët të cilët janë dietë të përziera ose artificial, ju duhet të minimizuar përdorimin e proteinave që gjenden në qumështin e lopës. Ne duhet të shohim në atë se ata që adoptojnë një fëmijë përzierjet janë përshtatur për këtë vend, një e treta apo gjysma e dietën e përditshme mund të zëvendësojë përzierjet e qumështit. Vetëm të jenë të vetëdijshëm se foshnjat që janë shishe ushqyer, ushqime për të hyrë disi më herët se të zakonshme (rreth pesë muajsh), ndërsa është e nevojshme për të filluar me pure perimesh. Feeding drithëra për të hyrë jo më parë se gjashtë muaj (duke përjashtuar bollgur dhe bollgur).

Ndonjëherë fëmijët me alergji ushqimore përshkruara medikamente të ndryshme dhe vitaminë kryesisht të shqetësuar. Në një kohë kur alergji shumë përkeqësuar kryer trajtim jo të gjatë me antihistamines. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se trajtimi duhet vetëm të emërojë një mjek i cili mbikëqyr fëmijën dhe e di dinamikën e sëmundjes së tij. Prandaj, për të shmangur problemet me fëmijën, ne nuk do të japë emrat e këtyre barnave. Mëso mjekun e tyre - e fëmijëve nuk është një lodër! Vaksinimi i fëmijëve që kanë qenë diatez exudative kataral duhet të bëhet vetëm pas një trajnimi të plotë mjekësor, ajo do të zvogëlojë gjasat e një reaksion alergjik.

Vetëm mos harroni në lidhje me kujdesin e duhur të lezioneve të lëkurës. Thatësi e lëkurës mjaft efekt i mirë jap banja me krunde gruri. Skuqje pelenë ngjashme
ynni zmazuvatysya krem ​​të veçanta që përmbajnë sasi të larta të oksid zinku ose agjentët e anti-inflamator. Përveç kësaj, dressings lagësht ndihmojë e një për qind zgjidhje Fukortsyn, çaj të fortë, oksid zinku dhe bel. Në përfundim do të thosha se në diatez alergjik, që nuk është një sëmundje, rolin kryesor duhet t'i jepet parandalimit, e cila në thelb është i njëjti trajtim. Dmitry,