Ekzemë në foshnjat trajtim në shtëpi


Sot diatez alergjik është një nga sëmundjet më të zakonshme në fëmijë të vegjël. Kjo sëmundje mund të ketë një fëmijë prej tre muajsh dhe të qëndrojnë deri në dy vjet. Mjekët shpjegojnë diatez ndonjë tendencë e trupit të reagimit të sëmurë alergjik ndaj faktorëve të caktuara të botës. Lloji më i zakonshëm i diatez alergjik - një reagim ndaj ushqimeve të caktuara. Nëse fëmija juaj të vënë diagnozën - në fuqinë tuaj për të mbrojtur atë nga alergeneve nga optimizuar jetesës dhe kontrollin dietë. Alergjia mund të ndodhë edhe në pastrues shtëpiake, në drogë, ose të veshin thithur ose infektive në natyrë.

Për t'ju ndihmuar të kuptoni më mirë diatez alergjik në foshnjat, trajtimi në shtëpi nga manifestimet e tij, le të flasim më shumë për këtë. Pra, siç rezulton diatez në fëmijët? Diatez alergjik mund të shfaqet në mënyra të ndryshme. Ajo mund të ketë probleme të frymëmarrjes, skuqjen e lëkurës, çrregullime të tretjes. Ajo mund të ndikojnë në sistemin nervor, metabolizmin dhe madje edhe të shkaktojë sëmundje të zemrës dhe enëve të gjakut. Nëse fëmija juaj është i prirur për diatez - ajo shpesh është mbipeshë, ai mund të ketë një shkelje të lëkurës, seborrhea dhe kruarje. Shpesh sëmundja shoqërohet me konjuktivit dhe një hundë i lëngshëm konstante.


Përveç kësaj diatez mund të provokojë e sëmundjeve të frymëmarrjes dhe virale, zhvillimin e anemisë. Shpesh kjo është për shkak të dobësimit të përgjithshëm të sistemit imunitar. Diatez alergjik është shpesh formë e trashëguar. Konstatojë shkakun e saj dhe të përshkruajnë trajtim të mundemi vetëm nga personel i kualifikuar. Ai duhet të mbledhë histori të detajuar mjekësor, të shqyrtojë të gjitha manifestimet klinike të sëmundjes dhe për të dërguar një fëmijë në teste laboratorike për allerhoprob. Trajtimi i diatez alergjik mund të bëhet vetëm pas marrjes të gjitha testet e nevojshme dhe decryption tyre. Së pari është fëmija dietë korrigjim për të përjashtuar të gjitha alergeneve.

Një mjek mban antihistamine recetë për të bllokuar receptorët dhe për të përmirësuar tretjen. Gjithashtu mund të tregohet antioksidantë dhe chelators. Nëse skuqje të lëkurës diatez duket, eksperti do të rekomandojë një trajtim i ditës. Ajo mund banja dhe kremra, vajra erëmirë special. Gjerësisht e praktikuar fizioterapinë, për shembull, rrezatim me dritën ultravjollcë. Mund të jetë projektuar dhe procedurat BALNEOTHERAPEUTIC - baltë dhe kripë banjot, trajtim dielli të fëmijëve dhe të ujit mineral. Metodat themelore të ushqimit të fëmijës me diatez alergjik duhet të përjashtohen nga dieta e histamine - alergjen kryesore.

Me vetëdije të provokuar produktet diatez gjeni çokollatë, domate, djathë, kafe, mish pule, peshk dhe luleshtrydhe. Shpesh alergjen mund të bëjë vezë, mjaltë dhe arra. Shumë aktiv në këtë drejtim mund të jetë për t'u ngjyrosur ushqim portokalli. Ajo është përdorur shpesh në akullore, lëng, fruta dhe ëmbëlsirat. Për fat të keq e pamundur për të gjetur një program të ushqyerit universale. Çdo pacient është unik dhe fëmijë në çdo rast kërkon qasje individuale. Por, natyrisht, në përgatitjen e dieta duhet të marrin parasysh disa rekomandime të përgjithshme. Nëse foshnja gji - fokusohet në dietën e nënës.

Ajo nuk duhet të përfshijnë alergeneve mundshme dhe yndyrna, kripë dhe disa karbohidratet. Ndonjëherë vlim qumësht të gjirit, duke hequr atë nga shkuma dhe krem, dhe pastaj jepni fëmijën. Nëse fëmijën me shishe të ushqyerit - formulë foshnjore për tij të zgjedhur me kujdes të madh. Kur ushqimet duhet të fshihet mish derri, të forta supë, vezë, peshk, fasule dhe erëza, arra, pelte dhe Mousse. Me drithëra - hikërror më të mirë. Drithëra të tjera duhet të hyjë në dietë gradualisht, duke u fokusuar në gjendjen e fëmijës. Enët për të gatuar në fëmijë të dyfishtë bojler, zierje ose vlim. Nëse është e mundur, fikni ushqimin e skuqur tërësisht.

Shumë të dobishme oriz me ujë, dhe ngjyra perime dhe fruta jeshile, dhe lëngje. Ngjyra është e produkteve më të mira bimore përjashtuara - preferojnë spinaq, lakër, prej trangujve, kungull i njomë, patate, etj Nëse fëmija juaj është alergjik ndaj qumështit të lopës - përfshin dietë soja. Është e mundur për të përgatitur një shumëllojshmëri të pjatave janë të përgatitur në bazë të formulës së saj të mitur. Ndonjëherë në qoftë se ju jeni alergjik ndaj qumështit të lopës dhe as plotësisht
shumica produktet e transferuara qumështit - kos, qumësht i thartuar pjekur, etj në dispozicion për të përgatitur ushqim me mish hypoallergenic - turqi ose lepuri, bashkimin me supë dy herë. Vezë dhe peshk përjashtohet më mirë nga dietë në një vit të moshës.

Në përgjithësi, dietë e fëmijës pacientit diatez ka të drejtë për një zgjatje.
Por duke shtuar e produkteve të reja mund vetëm gradualisht nën kontrollin e vazhdueshëm mbi shëndetin. Parandalimi i diatez alergjik duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për lindjen. Grua shtatzënë duhet të hani një balancuar dhe korrekt, eliminimin e alergeneve mundshme nga pikat e forta dietë - çokollatë, kafe, arra, suxhuk, ushqim të konservuar. Gjithashtu, mos abuzojnë qumështin e lopës. Pas lindjes së fëmijës dietë fëmijë në gji duhet të jetë i balancuar në maksimum. Ushqim më i mirë për një fëmijë është vetëm qumësht.

Feeding nuk është e nevojshme të hyjnë para kohe dhe të bëjë atë më të mirë gradualisht, si pediatër rekomanduara. Në këtë shtet fëmija duhet të monitorohet me kujdes. Nëse ju kujdeseni për një fëmijë të përdorur hypoallergenic kimikate produkte shtëpiake dhe kozmetike të dizajnuara në mënyrë specifike për fëmijët. Nëse, pavarësisht prej të gjitha masave të marra në shtëpi, diatez fëmijë ende shfaq - duhet të ndjekin këshillat e mjekëve pediatër për trajtimin dhe parandalimin e përsëritjes. Catherine