Diarre në foshnjat, trajtim


Diarre në foshnjat, trajtim - një problem i madh. Edhe pse shumë pyesin, duke pyetur, "Pra, çfarë është kjo? Kush nuk është? ". Kjo ndodh në shumë, por gjërat ndryshojnë rrënjësisht, në lidhje me fëmijët nën një vit. Në fund të fundit, fëmija nuk mund të them se ajo dhemb, nëse ai dëshiron për të pirë, ngrënë apo fle. Gjithashtu, mos harroni se fëmijët janë një tjetër tipar i rrjedhës së diarresë - ata shpejt arriti në dehidratim dhe përkeqësimin e gjendjes së përgjithshme. Prandaj, terapi dietë dhe trajtimi i diarresë në foshnjat e meritojnë një qasje krejtësisht të ndryshme, në varësi të shkakut të udhëhequr me të, simptomat e saj dhe ashpërsia e gjendjes së përgjithshme të fëmijës së sëmurë.

Parimet e trajtimit të diarresë në foshnjat Fëmijët nën një vit - pacientët të veçanta. Mjekimi i diarresë në këtë moshë duhet të jetë i individualizuar, të kombinuar terapi të drogës dhe dietë të ekuilibruar. Ne redaktuar faqe të dëshironi të vini re se nuk ka udhëzime standarde për trajtimin e diarresë në foshnjat. E gjitha varet nga gjendja e tyre e përgjithshme, ashpërsia e simptomave dhe shkaqet që kanë shkaktuar diarre. Këtu janë disa udhëzime të përgjithshme. • Më e rëndësishmja - foshnjat duhet të pini nga orët e para të shfaqjes së stol të lirshme për shkak të vlerës së tij të madhe të lëngjeve është e humbur. Në raste të rënda, nuk do të kompensojë për pije humbur lëngshme.


Shuma e lëngshme ju duhet të pini një fëmijë të sëmurë varet se çfarë shkallën e tij të dehidratim. Shkalla e dehidrimit është e drejtë për të llogaritur një mjek ose profesionist të kualifikuar mjekësor! Detyra e prindërve - fillimi i diarresë fëmijës duhet të pini të gjithë kohën! Përndryshe, dehidratim do të vijë shumë shpejt. - Çfarë për të pirë? Zgjidhje për rehydration me gojë (rehydron, klithma gëzimi, OPC-200) mund të blihen në farmaci, ata janë të shitur mbi counter.
Në mungesë të një zgjidhje të tillë mundësia mund të bëhet në shtëpi: në 1 litër vluar me kripë holluar me ujë të nxehtë (1 lugë çaji), sheqer (5 tbsp) sode buke (0,5 lugë çaji) .

- Si për të pirë? Foshnjat - një kategori e veçantë e pacientëve për qasje dhe të jetë e përshtatshme. Uji duhet të vogël, 1-2 lugë çdo 5-10 minuta. E vetmja mënyrë për të shmangur komplikime shumë. Pse është kjo mënyrë? Fëmija thjesht nuk është e thithin më shumë të lëngshme, atë së pari. Së dyti, duke i dhënë të pijshëm më të shpejtë mund të provokojë vjellje fëmijën. - Zgjidhja nuk është e shijshme, fëmijët mund të refuzojë të pini, në të cilin rast ata mund të pini ujë mineral pa gaz. Por bebet duhet të pini! - Fluid duhet të fillojnë marrjen e para të fëmijës do të duket si një pediatër! • Nëse fëmija juaj për një vit për të të jetë në dhënien e gjirit, të jetë i sigurt për të mbajtur atë!

Si pjesë e qumështit të njeriut përmbajnë substanca që nxisin kolonizimin e zorrëve "baktereve të mira" (bifidobacteria), e cila jep mbrojtjet crumbs forta nga bakteret e ndryshme dhe viruseve. • Kur fëmija merr shishe me gji, ju duhet të vini atë përshtatur formulën e qumështit përmbajnë Bifidobacterium. • Ilaçet. Ajo duhet të jetë e përshkruar vetëm pediatrin! Kjo do të varet nga shkaku i diarresë rezultuar nga mosha e vogël e pacientit dhe shkallën e dehidratim. • Nëse një fëmijë ka nevojë lëngun shtesë, kjo është arritur nga futja e zgjidhjeve intravenoze (glukozë, Phys.

zgjidhje). • droga Antibacterial e përcaktuar në bazë të ndjeshmërisë së tyre ndaj patogjen e diarresë tek fëmijët të moshës ore. Ju duhet të bëni të zënë karrige. Kjo analizë është zakonisht gati në 5 ditë. Por shpesh gjendja e përgjithshme e pacientëve të rinj nuk mund të presin aq gjatë, në të cilin trajtim rast të diarresë në foshnjat duhet të fillojnë me drogë gjerë të spektrit që mund të luftojnë me shumicën e patogjeneve në të njëjtën kohë: Macropen, ampicillin, cefazolin, etj • Restaurimi i microflora normale të zorrëve. Termi i emëruar (1 muaj ose më shumë), droga që përmbajnë "baktereve të mira": subtem, Lactobacterin, Bifiform, Bifidumbacterin etj • përgatitjeve enzimë, pancreatin, Mezimfort, Panhrol, Creon.

• Nëse ethe baby, atëherë ajo mund të zvogëlojë vetëm droga që mund të jepet për të pirë. Qirinj janë të kundërindikuar në këtë rast, ata do të irritojë murin e zorrës së trashë, i cili do të forcojë diarre. Terapi dietë e diarresë në foshnjat • Siç u përmend më herët, më mbaj dhënien e gjirit. Përveç ushqyesve të përmbajtura në qumështin e nënës, fëmija ende do të duhet të lëngshme. • Fëmijët më të vjetër në qoftë se ata futur ushqime të ngurta, ushqimi është dhënë në formën e lënë pas dore. Më dietë duhet të përbëhet nga supave mukozës. Nga 3-4 ditë, si simptomat konsumuarit mund të shtoni mish të zier ose peshk.

• Nëse ushqime që përmbajnë gluten celiac janë eliminuar nga dieta e foshnjave. • Nuk ka lactose ose mungesa e tij. Qumësht e tërë kundërindikuar. Drejtësi duhet theksuar se rekomandimet e qumështit Nutritionists tërë, qull në atë për fëmijët nën 2 vjeç nuk është e rekomanduar! Diarre në foshnjat mund të shkaktohet nga arsye të ndryshme. Për të gjetur pikërisht ajo që çoi në përkeqësimin e fëmijës, paraqitja e stol lirshme - kufizuar në pediatri. Prandaj, ne besojmë faqen Redaktuar që do të jetë më mirë në këtë situatë, kërkojnë kujdes mjekësor në një institucion të specializuar, ku fëmija i sëmurë përshkruajnë trajtim të duhur bazuar në gjendjen e tij të përgjithshme dhe faktorët që çojnë në diarre.

Alex,