Diagnoza, simptomat e pneumonisë në të rriturit dhe fëmijët, trajtim kombëtar


Në shumicën e rasteve, pneumonia është shkaktuar nga viruset. Në mënyrë për të trajtuar një sëmundje për të qenë i suksesshëm duhet të saktë të identifikuar llojin e sëmundjes, sepse disa lloje të pneumonisë. Sot ne tregoni lexuesit tanë se si është bërë diagnoza, shenjat e pneumonisë në të rriturit dhe fëmijët, një trajtim popullor për këtë kujtojnë. Diagnostifikimi pneumoni Diagnoza ose verifikuar nga pajisjeve shtëpiake dhe duke përdorur anketime apo pacientit dhe shqyrtimin e tij. Që nuk X-ray ose studim mbi ankesat e pacientit dhe të shqyrtimit të duhur të mushkërive të dëgjuarit nuk është e përkryer, ajo është e rekomanduar për të përdorur dy metoda.

Ju nuk keni nevojë të heqin dorë diagnozën e pneumonisë në mungesë të provave të plotë në rezultatet e një metode. Kjo mund të bëhet jo vetëm themelor, por studime shtesë duke përdorur metoda të tjera. Kryesore përfshijnë: • radiografi (X-ray krupnokadrovoy) gjoksin në 2 parashikimeve. • Mbjellja e pështymë për media të kulturës • ekzaminimin mikroskopik të ngjyrosjes Gram pështymë të gjakut • Studimin për përbërjen e gazit • gjakut studime shtesë biokimik dhe të plotë të përfshijnë: • tomography llogaritur • biopsi dhe paracentesis pleural zgavrën pleural • mbjelljen në media kulturës të gjakut • biopsi e lehtë dhe bronchoscopy • urinalysis • Zbulimi i antitrupave specifike kriteret klinike Ankesat e pacientëve: parehati në gjoks, kollë, pështymë ndryshim në ngjyrë, pamjen në gjakun e saj, dhimbje kur të marrë frymë, prania e hipotermi ose ethe, të dridhura, lodhje dhe simptoma të dehjes dobësi, dhimbje koke, mialgjia, djersitje, dhimbje barkut, humbje e oreksit.


Konfirmo diagnoza mund të jenë të dhënat fizike: rritur zë dridhur, blunting shëndoshë trokitje, wheezing, kërcëllimë. Çdo lloj i pneumonisë ka karakteristikat e tij karakteristike. Shenjat e Pneumonia Simptomet e pneumonia lobar zhvillon pneumoni akute lobar. Pacienti ndjen ethe të fortë, temperatura rritet në 41 gradë, me një frymë pengon dhimbjen me gjemba dhe të mprehtë në anën e tij. Pastaj ka një kollë e dhimbshme me viskoze, pështymë "ndryshkur" me gjak. Rritje gulçim. Cianozë në fëmijët (cianozë e buzëve dhe krahë hundë) shihen gjatë bërtet, të ushqyerit. Në fytyrë turret (dritë të ndritshme në anën e pacientit).

Norma impuls, tingujt e zemrës janë mbytur. Bakteret dehje dhe produktet prishjen e mushkërive rritet indeve me progresion të sëmundjes dhe të çon në një përkeqësim të mprehtë. Shenjat e pneumonisë fokale pneumonia fokale fillon me një të ftohtë. Alveoli janë të mbushura me përmbajtje të lëngshme Muco-purulent. Inflamacion dhe admiroj organet përreth. Gradualisht rrit kollë, vargjet e temperaturës pa periodicitet. Pneumonia virale janë në një mënyrë të vështirë, e rrezikshme. Dobësi e përgjithshme Posleinfektsionnoy (dobësi, humor depresion, lodhje) jetë të gjatë raft. Sigurisht ka komplikime dhe dështimi i zemrës.

Komplikime të shpeshta te fëmijët: meningjit purulent, otitis media, pleurit qelbëzuese. Simptomet e pneumoni kronike fazën e hershme të sëmundjes karakterizohet nga kollë e thatë, gulçim. Arterie pulmonar ngjeshur, duke çuar në një mbingarkesë e zemrës dhe të djathtë dështimit ventricular të zemrës (cor pulmonale). Sëmundja ndodh në valë. Acarimin mund të zgjasë tre muaj. Temperatura nuk i kalon 38, kollitjes dhe gulçim përforcohet. Çdo rëndim çuar në zhvillimin e sëmundjes. Në fëmijët, pneumonia kronike duke çuar në pneumoni korrente, trajtimin e dobët të keqformime strukturat pulmonare, organeve të huaja në mushkëri.

Simptomet e SARS Simptomat varen nga lloji i agjentit (Mycoplasma, Chlamydia, Legionella). Fëmijët shpesh zhvillojnë klamidia dhe pneumoni Mycoplasma. Por lehionelleznaya pneumoni ata pothuajse asnjëherë. Kur pneumoni Mycoplasma dhe Chlamydia vërejtur rrufë, fyt gërvisht, kanë dhimbje gjoksi, pështymë me gjak, por jo gjithmonë. Rritjes nyjet limfatike të qafës së mitrës janë dhimbje të muskujve, dhimbje koke. Kur Fillimin pneumoni lehionelleznoy ndodh me temperaturë të lartë, kollë e thatë, dhimbje gjoksi dhe dhimbje të përbashkët, diarre, impuls i ngadalshëm. Fyt gërvisht dhe hundë i lëngshëm janë të humbur.