Diagnoza dhe trajtimi i diabetit te fëmijët


Diabeti është përcaktuar si një gjendje kronike në rritje të glukozës në gjak për shkak të shumë faktorëve që çojnë ose të mungesës së prodhimit të insulinës nga pankreasi, ose për të zvogëluar aktivitetin e saj. Që nga diabeti ndikon në të gjitha organet dhe njerëzore, është veçanërisht e rrezikshme për ndodhjen e saj në fëmijëri dhe adoleshencë, kur trupi është duke u formuar dhe në mënyrë aktive në rritje. Insulina është një hormon natyra proteinë, e cila e bën efektin e saj nëpërmjet ndërveprimit me qelizat e receptorëve. Kështu, në shkelje të prodhimit, sekrecion për shkak të mutacioneve gjenetike, proceset autoimune apo infeksion viral është shkaku i diabetit Lloji diabetin 1, ajo është tipike për fëmijët .

Në mënyrë tipike, shtrimin në spital debutim sëmundje akute dhe të kërkojë në spital vijim simptoma manifestohet : • tepërt, etje të pashuar; • Pesha humbje; • Rritja e numrit dhe vëllimit të urinimit; • Marrje mendsh, të vjella.
Diagnozë Diagnoza laboratorike e diabetit tek fëmijët është që të analizojë gjakun e pacientit. Në një test të gjakut rritur glukozë - më shumë se 6,1 mmol \ l në urinë - glukozës dhe Ketone organet, të cilat nuk duhet të jetë normë. Nëse rritja e niveleve të sheqerit në gjak zbuluar rastësisht ose më shumë prej saj 5,5, por me pak se 6,1 mmol \ l, është e nevojshme për të kryer glukozës për diagnozën e mëtejshëm, në prag të testit, brenda tre ditëve të fëmijës merr dietë normale pa kufizime karbohidrate.


Pastaj një stomak bosh, jepet një herë 75 g glukozë (1,75 g në mënyrë ideale \ kg) tretur në ujë. Pastaj, pas 02:00 realizuar përcaktimin e sheqerit në gjak. Nëse niveli i glukozës mësipërme 10 mmol \ l në gjak venoz ose mbi 11,1 mmol \ l kapilar, të diabetit diagnostikuar. Për të studiuar kompensimin e sëmundjes të përcaktuar nivelin e hemoglobinës glikoziluar. Sëmundja është e rrezikshme për shkak të mundësisë së Komplikime : • diabetik ketoacidosis - rrit në mënyrë të konsiderueshme të sheqerit në gjak, pamja e organeve ketonit (aceton) në urinë. Karakterizohet nga çrregullim të rëndë metabolike që çon në ketoatsydotycheskoy gjendje kome.

Mjekimi për këtë gjendje është kryer duke ulur insulinë glukozë veprim të shkurtër. Mungesa e lëngjeve të trupit kripur, glukozë, zgjidhje albumin. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të kontrolluar dhe parandaluar mungesa e kaliumit drogë e duhura dhe për të përshtatur hyrje acidosis bikarbonat zgjidhje. Nëse fëmija ka ethe, antibiotikët janë të përshkruara për një gamë të gjerë të parandalimit të komplikacioneve infektive. Në mënyrë për të parandaluar sindromi i shpërndahet heparin enëve të gjakut koagulimit përdorur. • hyperosmolar komë karakterizohet nga glukoza e lartë të gjakut, të moderuar - organet e ketonit, dehidratim të rëndë.

Të rralla. • Laktatatsidoticheskaya komë - zhvillon në fëmijët është shumë e rrallë. Pas komplikime trokitur fëmijë është caktuar tryezë numër 5 lowfat për 3 ditë, atëherë tabelë № 9. Nga dietë karbohidratet eliminuar plotësisht tretje të lehtë (të gjitha produktet përmbajnë sheqer). Përmbajtja Daily kalori përcaktohet nga mosha, pesha e trupit. Në se karbohidratet janë llogaritur duke përdorur "bukën" njësi (1HE = 10-12 g karbohidrate). Ajo duhet të jetë alkaline e bollshme të pijshëm (ujë mineral, zgjidhje sode), lëng i portokalli-kuqe, që përmbajnë sasi të mëdha të kaliumit. Gjithashtu mund të marrin një zgjidhje 4% të kaliumit brenda.

Insulinë caktuar veprim të shkurtër drogës, dhe në mëngjes bie 2 \ 3 doza ditore. Pas 3 ditësh pacienti është transferuar në terapi basal-bolyusnuyu, doza e insulinës është llogaritur hapa të ndërmjetme (Humulin, Protafan), plotësohet me injeksione të insulinës me veprim të shkurtër (Aktrapid) nivelin e glukozës në gjak para ngrënies. Ka edhe lloje të bespikovym insulinë (Lantus), i cili vepron më gjatë, duke zvogëluar numrin e injeksioneve të përditshme. Në vitet e fundit, i ashtuquajturi Pompë insulinë , për të lejuar për korrigjimin e niveleve të glukozës gjatë gjithë ditës.

Pajisja është e bashkangjitur në bel e pacientit dhe periodikisht hyn doza e insulinës Programit të lëkurës. Përzgjedhja e terapi insulinë specialist endokrinolog bëhet në mënyrë rigoroze në mënyrë individuale për çdo fëmijë. Me trajtimin joadekuat të terapisë insulinës mund të zhvillojë hypoglycemia (uljen e sheqerit në gjak), të cilat mund të jenë të dyshuar nga nervozizëm, çrregullimeve të gjumit, dhimbje koke, dobësi, çrregullime vizuale. Një ulje e ndjeshme në glukozë e zhvillimit të rrezikshme koma hypoglycemic. Për fëmijët me diabet dhe prindërit e tyre janë " Shkollat ​​Diabetes "Ku Endocrinologists trajnuar kontroll sëmundje dhe reagimi i duhur ndaj ndryshimeve në gjendjen e fëmijës.

Përveç kësaj, një mbështetje psikologjike. Qëllimi kryesor është parandalim komplikime diabetike (vaskulare, veshkave, zemrës, sytë, sistemit nervor). Must monitorimi dinamik endocrinologist, kardiolog, okulist, nephrologist, podiatra, neurolog. Duke përmbledhur të gjitha më lart, duhet thënë se diabeti - një sëmundje shumë serioze, diagnoza kështu me kohë dhe trajtimi i diabetit tek fëmijët, insulinokorrektsiya adekuat dhe parandalimin e komplikimeve të lejojnë të ngadalësojnë zhvillimin e saj, duke përmirësuar gjatësinë dhe cilësinë e jetës së pacientëve. Helen,